Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 52892

logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sprawozdanie z konferencji naukowej "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim"

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniu 14 stycznia 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem: "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowych projektów e-CODEX i e-SENS, realizowanych przez poznański instytut badawczy Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym na co dzień pracuję. W siedzibie Instytutu debatowali profesorowie, doktorzy i doktoranci a swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Pani dr hab Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pan dr hab Andrzej Jarocha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W trakcie konferencji poruszane były zagadnienia dotyczące wykorzystywania elektronicznych narzędzi i instytucji służących usprawnianiu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w przypadku spraw, w których po dwóch stronach występują podmioty z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Z punktu widzenia organizatora konferencji niezwykle cieszyła frekwencja uczestników, zarówno tych, którzy zechcieli podzielić z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz tych, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się wygłaszanym referatom. Wśród dyskutowanych tematów nie mogło zabraknąć europejskich postępowań sądowych - europejskiego nakazu zapłat, europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń, wpływu projektu e-CODEX na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, czy też budzącego coraz większe zainteresowanie wśród praktyków i teoretyków prawa rozporządzenia eIDAS. Wartym podkreślenia jest fakt, że rozporządzenie było prezentowane zarówno w aspekcie prawnym, jak również technicznym.

W trakcie konferencji miałam przyjemność omówić część dotyczącą prawnych zagadnień związanych z rozporządzeniem eIDAS. Wskazałam główne cele i założenia rozporządzenia, jak również nowe instytucje nieznane dotychczas polskiemu ustawodawcy, jak chociażby elektroniczną pieczęć. Podjęłam próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie do czego taka pieczęć będzie służyła i kto będzie mógł z niej korzystać. Techniczne kwestie bezpośrednio związane z nowymi rozwiązaniami przyjętym na gruncie eIDAS zaprezentował Kierownik Projektu e-SENS Tomasz Kawecki. Kierownik Projektu e-CODEX, Szymon Mamrot, przedstawił doświadczenia płynące z realizacji projektów e-CODEX i e-SENS zebrane do tej pory przez pracowników Instytutu. Wyniki tych badań, mam nadzieję, przyczynią się do dalszych prac nad usprawnianiem europejskich postępowań sądowych.

Mnie osobiście poza tematyką dotyczącą samego projektu e-CODEX i e-SENS, bardzo zaciekawił temat prezentowany przez Panią dr hab. Kingę Flagę-Gieruszyńską: "Wybrane aspekty efektywności elektronicznego modelu postępowania cywilnego w sprawach transgranicznych", który pozwolił na szersze spojrzenie na elektronizację poprzez wskazanie generalnego wpływu wprowadzenia narzędzi elektronicznych w tego typu sprawach. Dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką prezentowaną w trakcie konferencji, a nie mogli osobiście w niej uczestniczyć, mam bardzo dobrą wiadomość. Efektem obrad będzie bowiem monografia wydana w formie e-booka, i co najważniejsze, udostępniona w Open Access. Zatem każdy chętny będzie mógł zapoznać się z treścią artykułów naukowych, stanowiących odzwierciedlenie prezentowanych treści. Obiecuję, że jak tylko monografia ujrzy światło dzienne, informacja o tym fakcie zostanie przeze mnie - bez zbędnej zwłoki - przekazana za pośrednictwem bloga. Tymczasem zapraszam na stronę projektu e-CODEX gdzie można znaleźć więcej informacji na temat tego wydarzenia.

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 styczeń 2016 07:27

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj