logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Srebrny Listek CSR dla Volvo Polska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Volvo Polska po raz czwarty została laureatem Srebrnego Listka CSR tygodnika Polityka. Wyróżnienie za 2015 rok zostało przyznane w wyniku ankietowego badania dotyczącego społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) w polskich przedsiębiorstwach, przeprowadzonego przez tygodnik Polityka wspólnie z firmą Deloitte.

    Pytania zamieszczone w ankiecie dotyczyły siedmiu najważniejszych dla CSR obszarów: ładu korporacyjnego, praw człowieka, zachowania wobec pracowników, ochrony środowiska, dbałości o klienta, uczciwości biznesowej i zaangażowania społecznego. Bazują one na wytycznych międzynarodowej normy społecznej odpowiedzialności ISO 26000.
   Srebrny Listek CSR POLITYKI - otrzymują firmy, które w swojej codziennej działalności operacyjnej deklarują uwzględnianie wszystkich kluczowych rozwiązań normy ISO 26000. Firmy te opierają swoje działania o najlepsze lokalne i globalne praktyki oraz stosują międzynarodowe standardy. Dodatkowo istotnym elementem ich zarządzania jest system zarządzania etyką oraz najwyższe standardy zarządzania personelem.
CSR w Volvo Polska
   Odpowiedzialność społeczna biznesu to ważny element działalności firmy Volvo. Opiera się na wartościach i kulturze organizacyjnej firmy. Jest zobowiązaniem do prowadzenia działalności w sposób odpowiedzialny i wspierania zrównoważonego rozwoju w zakresie rozwiązań transportowych. Działania CSR obejmują aspekty związane z troską o środowisko naturalne, etyką biznesu, prawami człowieka i kwestiami społecznymi. Wspierają też rozwój kultury organizacyjnej opartej na wartościach i promują różnorodność.
   Volvo to jeden z największych światowych producentów autobusów i samochodów ciężarowych, posiadający długą tradycję w zakresie bezpieczeństwa drogowego. Firma stosuje w swoich pojazdach szereg innowacyjnych rozwiązań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa kierowców i pasażerów. Poza rozwojem produktów, dzieli się też wiedzą, prowadząc szkolenia, np. dla kierowców samochodów ciężarowych, służące podnoszeniu ich kompetencji, a tym samym zwiększaniu bezpieczeństwa użytkowników dróg. Pracownicy firmy angażują się natomiast w promowanie bezpieczeństwa w ruchu ulicznym wśród dzieci w szkołach w ramach opracowanej przez Volvo kampanii Stop Look Wave (Zatrzymaj się Popatrz Pomachaj).
   Firma przykłada też ogromną wagę do troski o środowisko naturalne. Przykładem mogą być produkowane we wrocławskiej fabryce Volvo autobusy hybrydowe i hybrydowo-elektryczne, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu europejskich miast prowadzących zdecydowaną politykę wdrażania ekologicznych środków transportu publicznego.
   Volvo Polska kupuje 100% energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł, stosuje inteligentne oświetlenie w halach produkcyjnych i prowadzi kampanię ekologiczną promującą segregowanie odpadów wśród pracowników firmy. Na wiosnę 2016  roku firma zrewitalizowała i  udostępniła nowy teren parkowy przy swojej siedzibie we Wrocławiu.
   Dbając o pracowników, Volvo Polska podejmuje szereg działań związanych m.in. z rozwojem w zakresie umiejętności zawodowych i pozazawodowych, promocją zdrowego trybu życia czy równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. W ramach promocji zagadnień związanych z bezpieczeństwem, prowadzone są dla pracowników szkolenia pozwalające zdobyć umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
   Istotną część działań CSR stanowią też inicjatywy prowadzone na rzecz społeczności lokalnych. Firma co roku bierze udział w akcji charytatywnej pod nazwą Fabryka Świętego Mikołaja organizowanej przez wrocławską redakcję Gazety Wyborczej. W Volvo Polska funkcjonuje też program wolontariatu pracowniczego, umożliwiający pracownikom  realizację projektów na rzecz społeczności. Od wielu lat pracownicy angażują się regularnie w akcje honorowego oddawania krwi, organizowane przez pracodawcę. Firma bierze też udział w społecznych akcjach RCKiK apelujących o oddawanie krwi.
   Ważnym obszarem społecznej odpowiedzialności są działania na polu edukacji. Volvo Polska współpracuje z uczelniami, m.in. z Politechniką Wrocławską i Uniwesytetem Ekonomicznym, w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń oraz w rozwoju programów dydaktycznych, obejmujących m.in. praktyki i staże studenckie. Wśród studentów promuje także nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne realizowane w Volvo, poprzez włączanie pracowników firmy w prowadzenie wykładów i seminariów na uczelniach lub podczas targów pracy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 lipiec 2016 08:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj