logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kraje spoza grupy BRICS zwiększają optymizm na rynkach wschodzących

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dynamiczny wzrost w krajach ASEAN, Zatoki Perskiej, regionu Afryki subsaharyjskiej oraz w kolejnej grupie gospodarek przejściowych, takich jak: Indonezja, Nigeria, Bangladesz, Meksyk i Pakistan równoważy zróżnicowane wyniki osiągane przez kraje z grupy BRICS, które były motorami wzrostu na rynkach wschodzących w ciągu ostatnich kliku lat.

   Ten bardziej zrównoważony obraz wzrostu odzwierciedlony jest w Indeksie Logistycznym Rynków Wschodzących firmy Agility na rok 2015, corocznym, opartym na danych rankingu 45 gospodarek wschodzących, uzupełnionym przez ankietę przeprowadzoną w grupie około 1000 menedżerów światowych firm z branży logistycznej i łańcucha dostaw. Indeks, który ukazuje się po raz szósty, klasyfikuje gospodarki rynków wschodzących w oparciu o ich wielkość, warunki prowadzenia biznesu, infrastrukturę oraz inne czynniki, które mają wpływ na ich atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów z branży logistycznej, przewoźników lotniczych, armatorów, spedycji oraz firm dystrybucyjnych.
   Duże kraje wchodzące w skład grupy BRICS, czyli Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA, nadal miały duży udział we wzroście oraz inwestycjach na rynkach wschodzących i zdominowały Indeks. Jednak, na przykład Arabia Saudyjska awansowała w 2015 roku na drugie miejsce, ustępując tylko Chinom, które mają niemal pięciokrotnie więcej mieszkańców i 12,5 razy wyższe wskaźniki gospodarcze. Także kraje kolejnej grupy, obejmującej Indonezję (4 miejsce w rankingu), Nigerię (27), Bangladesz (28) oraz Pakistan (25) o populacji ponad 100 milionów mieszkańców każdy - poprawiły swoje pozycje w Indeksie. Zaś inny duży rynek spoza grupy BRICS - Meksyk - utrzymał wcześniejsze 9. miejsce.

Inne istotne wyniki Indeksu:
•    Kraje Zatoki Perskiej - ZEA, Katar i Oman - zostały uznane za "najbardziej konkurencyjne rynki" - czyli takie, w których panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu - spośród wszystkich 45 państw ujętych w rankingu. Tuż za nimi znalazły się: Urugwaj, Arabia Saudyjska i Maroko.
•    ZEA, Malezja, Chiny, Oman, Arabia Saudyjska i Chile stanowią czołówkę w kategorii "sieci połączeń", co wskazuje, że mają najlepiej rozwiniętą infrastrukturę i sieć połączeń transportowych.
•    Filipiny awansowały o trzy pozycje (na miejsce 19) w części Indeksu opartej na danych - i to po skoku aż o 9 miejsc w górę w ubiegłorocznym rankingu. Kraj ten poprawił swoje notowania również wśród ankietowanych menedżerów, którzy przesunęli go w górę o pięć pozycji (na miejsce 15) wśród państw, które ich zdaniem zyskają na znaczeniu, jako rynki usług logistycznych.
•    Rosnąca izolacja gospodarcza Rosji bardzo niekorzystnie wpłynęła na jej atrakcyjność wśród menedżerów branży logistycznej. Ponad 75% uczestników ankiety negatywnie oceniło perspektywy rozwoju tego rynku.
•    Rynek indyjski, z kolei, nadal dzieli specjalistów z branży. Z jednej strony uznali oni ten kraj za drugi spośród najważniejszych rynków logistycznych, ale z drugiej umieścili go stosunkowo wysoko - bo na miejscu 17 - w kategorii krajów, których znaczenie dla branży logistycznej będzie prawdopodobnie niewielkie. Z kolei w części rankingu opartej na danych Indie zostały w 2014 roku wyprzedzone przez Brazylię i Arabię Saudyjską, a w 2015 spadły jeszcze niżej - na miejsce 5 - tracąc swoją pozycję na rzecz Indonezji. Najbardziej pogorszyła się "konkurencyjność rynku" indyjskiego - czyli warunki prowadzenia biznesu - i to pomimo optymizmu wywołanego reformami nowego rządu premiera Nanendry Modiego.
•    Jeśli chodzi o połączenia handlowe łączące rynki wschodzące z krajami rozwiniętymi, w przypadku towarowego ruchu lotniczego najszybciej rozwijały się połączenia między USA i Wietnamem (o 42,7%), oraz między Kambodżą i UE (o 41,9%), zaś w przypadku przesyłek morskich były to połączenia między Ukrainą i UE (o 35,8%) oraz między UE i Egiptem (o 23,2%). Jednak, jeśli chodzi o 2015 rok, największy optymizm wśród specjalistów z branży wywołały perspektywy rozwoju połączeń handlowych między rynkami wschodzącymi z Azji oraz z innych regionów. Uczestnicy ankiety określili również ryzyka, które mogą utrudniać wzrost w poszczególnych regionach, a także wyrazili swoje opinie na temat istotnych trendów, które mogą mieć największy wpływ na rozwój rynków wschodzących, takich jak near-sourcing, czy handel elektroniczny.

- W ubiegłym roku bardzo wiele mówiło się o załamaniu na rynkach wschodzących i o obawach wywołanych słabością rynków nowej "wrażliwej piątki", czyli RPA, Brazylii, Indii, Turcji i Indonezji - powiedział Essa Al-Saleh, prezes i dyrektor zarządzający Agility Global Integrated Logistics. - Tymczasem rynki wschodzące, jako cała grupa, okazały się znacznie bardziej prężne - a nawet tętniące życiem - niż się spodziewano, i to pomimo trwającego spowolnienia światowej gospodarki.

   Al-Saleh zauważył, że wiele krajów rozwijających się zwiększa inwestycje w infrastrukturę i podejmuje działania by rozwiązać długotrwałe problem, takie jak zasady zatrudnienia i opodatkowania, ochrona inwestorów, prawo handlowe, prawa własności, ograniczenia kapitałowe, czy przepisy dotyczące handlu i użytkowania gruntów. Dodał, że największe ryzyka dla rozwoju rynków wschodzących w 2015 roku związane będą ze spadkiem cen surowców, ochłodzeniem chińskiej gospodarki, zacieśnianiem polityki monetarnej USA oraz kłopotami gospodarczymi Rosji.
   Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2015 rok, średni wzrost w krajach wymienionych w Indeksie, powinien kształtować się na poziomie 4,57%.

- Czynniki wspomagające rozwój to zwiększenie populacji, poszerzenie klasy średniej, wzrost siły nabywczej oraz stopnia urbanizacji kraju, a także stały postęp opieki zdrowotnej i rozwój edukacji, przy jednoczesnej redukcji poziomu ubóstwa - powiedział Al-Saleh. - Dlatego patrzymy z optymizmem na rynki wschodzące i jesteśmy przekonani, że nadal znajdują się na krzywej wzrostu.

Indeks został przygotowany przez Transport Intelligence (Ti), czołową firmę badawczą w branży logistycznej.

- Pięć lat po światowej recesji perspektywy wszystkich gospodarek, zarówno rozwiniętych jak i wschodzących, są nadal niejasne. Niestabilność gospodarcza, spadające ceny ropy naftowej oraz rosnące obawy związane z bezpieczeństwem w Afryce i na Bliskim Wschodzie zwiększają tylko tę niepewność. Mimo tak trudnych wyzwań, nadal utrzymuje się wysokie zainteresowanie tymi zmiennymi rynkami, na co wskazują rosnące inwestycje w infrastrukturę, rozwijający się handel międzynarodowy oraz rosnący popyt wewnętrzny. Światowi producenci, handlowcy oraz współpracujący z nimi operatorzy logistyczni muszą zdawać sobie sprawę ze wszystkich tych uwarunkowań, jeśli chcą w pełni wykorzystać możliwości istniejące na tych rynkach - zauważył John Manners-Bell, dyrektor zarządzający Ti.

 Kompletny Indeks Logistycznym Rynków Wschodzących

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 21 styczeń 2015 13:47

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj