logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kurs na Skandynawię - Analizy i prognozy dla rynku TSL 2015

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

„Dyrektywa siarkowa”, nowe przepisy dotyczące opon zimowych w Norwegii, zaostrzenie regulacji odnośnie kabotażu w Szwecji oraz rosyjskie embargo i niemiecka ustawa o płacy minimalnej - to główne wydarzenia, które będą determinowały rynek TSL w 2015 r. w relacji Polska - Skandynawia - wynika z raportu „Kurs na Skandynawię” przygotowanego przez zespół Scandinavian Express, niezależnego operatora logistycznego.

   Eksperci Scandinavian Express, niezależnego operatora specjalizującego się w  spedycji i transporcie w relacji Europa-Skandynawia, sprawdzili co będzie liczyło się na rynku usług TSL na kierunku skandynawskim w 2015 roku. W tym celu przeanalizowali dane ekonomiczne, gospodarcze oraz kluczowe wydarzenia dla branży z minionego roku.
   Z analizy wynika, że w 2015 r. w obsłudze logistycznej kierunku skandynawskiego szczególne znaczenie będzie miało doświadczenie i specjalizacja firm. Ma to przede wszystkim związek z wprowadzeniem nowych uregulowań prawnych, jak: „dyrektywa siarkowa”, wymogi dotyczące zakładania opon zimowych w Norwegii, czy nowe przepisy odnośnie  kabotażu w Szwecji.  Wymuszają one na przewoźnikach nowe inwestycje oraz skrupulatne przestrzeganie prawa.

- Zaostrzenie regulacji na wewnętrznych rynkach państw skandynawskich oraz wprowadzenie „dyrektywy siarkowej” przełożą się na wzrost kosztów działalności transportowej, a w efekcie wysokość cen oferowanych usług. Nowe uwarunkowania rynkowe będą poważnym sprawdzianem operacyjnej efektywności operatorów TSL. Kontrahenci powinni, w szczególności w I kwartale 2015 r., zwracać uwagę na te elementy decydując się na wybór przewoźnika w relacji Europa - Skandynawia - komentuje wyniki raportu Patryk Szymański, wiceprezes Scandinavian Express.

   Nie bez znaczenia na rynek TSL w relacji Polska - Skandynawia będzie miało również przedłużające się rosyjskie embargo na import produktów spożywczych z Unii Europejskiej, które zostało wprowadzone w sierpniu 2014 r. oraz tymczasowo zawieszona, niemiecka ustawa o płacy minimalnej. Z ich powodu wielu przewoźników będzie szukało frachtów na innych rynkach. Jednym z nich będzie z pewnością Skandynawia, która szczególnie w okresie wiosenno-letnim może stać się bardzo popularną alternatywą dla aut wycofanych z obsługi relacji wschodniej. Na początku może to skutkować niższymi cenami oraz spadkiem jakości usług. Jednak w dłuższej perspektywie przełoży się na uporządkowanie rynku, który sam wyeliminuje nieprzygotowanych na specyfikę kierunku przewoźników. 

- Najbliższy rok może być trudny dla przewoźników, którzy dopiero otwierają się na rynki skandynawskie. Jeżeli nie poczynili precyzyjnych przygotowań dużo wcześniej, to nagłe dopasowanie się do przepisów i oczekiwań klientów może uniemożliwić im konkurowanie z doświadczonymi operatorami wyłącznie ceną - dodaje Patryk Szymański, wiceprezes Scandinavian Express.

   Struktura wymiany handlowej Polski ze Skandynawią oraz prognozy jej rozwoju, zwłaszcza w zakresie specyfiki najpopularniejszych grup towarowych, wymusza adekwatne dostosowanie możliwości flotowych, ze szczególnym uwzględnieniem wielofunkcyjności sprzętu. Chcą być pewni, że w razie czego będą mogli skorzystać z dogodnego dla danej sytuacji taboru - od szybkich aut dostawczych z windami samowyładowczymi, zestawów standardowych, aż po zestawy do transportu ponadgabarytowego gotowe do obsłużenia np. dynamicznie rozwijającego się rynku konstrukcji stalowych.

Szczegółową analizę oraz wszystkie prognozy na 2015 rok można znaleźć w raporcie „Kurs na Skandynawię”. Patronat merytoryczny nad raportem objęła Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC).   

Ostatnio zmieniany środa, 11 luty 2015 13:38

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj