logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dobra sytuacja na polskim rynku nieruchomości magazynowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Utrzymuje się wysoki popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne.

   Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w I kw. 2016 r. odnotowano dalszy wzrost aktywności najemców i deweloperów na rynku nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły poziom 10,3 mln m kw.
   Popyt na powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kw. 2016 r. zawarto transakcje na 637 tys. m kw., co oznacza wzrost o ok. 8% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Największą popularnością wśród najemców cieszyły się największe rynki magazynowe: Górny Śląsk (144 tys. m kw. wynajętej powierzchni) i okolice Warszawy (140 tys. m kw.). Najemcy byli aktywni również w regionach Polski Centralnej (85 tys. m kw.), Poznania (76 tys. m kw.) i Wrocławia (71 tys. m kw.). Jeśli chodzi o mniejsze rynki regionalne, wysoki popyt odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu oraz w Trójmieście, za to mniej powierzchni magazynowej wynajęto w regionie Szczecina i Rzeszowa. Tak jak w poprzednich latach, najbardziej aktywnymi najemcami powierzchni magazynowej byli operatorzy logistyczni i sieci handlowe – ich udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł ok. 60%.
   Deweloperzy wciąż są aktywni na rynku magazynowym. Na koniec I kw. 2016 r. w budowie było prawie 783 tys. m kw. powierzchni. Ponad 75% inwestycji budowlanych powstaje na największych rynkach magazynowych, takich jak Poznań, okolice Warszawy, Polska Centralna, Wrocław i Górny Śląsk. Na popularności zyskują również takie regiony, jak Kraków, Trójmiasto i Lublin.
Rosnąca aktywność deweloperów przekłada się na stały wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tempo, w jakim tej powierzchni przybywa. W ciągu zaledwie jednego kwartału zasoby powierzchni magazynowej w Polsce powiększyły się aż o 447 tys. m kw., co stanowi prawie połowę podaży odnotowanej w całym 2015 r. Najwięcej nowej powierzchni magazynowej oddano do użytku w regionie okolic Warszawy, Górnego Śląska i Polski Centralnej.
   Z powodu wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe współczynnik powierzchni niewynajętej pozostaje niski. Stopa pustostanów na koniec marca 2016 r. wyniosła ok. 5,9%, czyli o ok. 0,4 p.p. mniej niż przed rokiem. Najwięcej pustostanów znajduje się w Warszawie i okolicach.
Mimo niskiej stopy pustostanów i wysokiego popytu, czynsze za powierzchnie magazynowe na największych rynkach utrzymują się na stałym poziomie. Deweloperzy i właściciele wciąż jednak oferują najemcom atrakcyjne pakiety zachęt, zwłaszcza w nowo budowanych obiektach, co pozwala zmniejszyć całkowite koszty najmu. Najwyższe czynsze utrzymują się w Warszawie (4–5,40 euro/m kw./miesiąc), a najniższe stawki odnotowano w Polsce Centralnej (2,40–3,95 euro/m kw./miesiąc) i okolicach stolicy (2,50–3,80 euro/m kw/miesiąc). W pozostałych regionach czynsze pozostawały w przedziale 2,50–4,00 euro/m kw./miesiąc w zależności od lokalizacji.
   Najwięcej powierzchni magazynowej nadal znajduje się w Warszawie i okolicach (ponad 3 mln m kw. powierzchni). Wśród rynków regionalnych liderem pozostaje Górny Śląsk (1,85 mln m kw.), przed Poznaniem (1,48 mln m kw.), Wrocławiem (1,39 mln m kw.) i Polską Centralną (1,34 mln m kw.). Do największych transakcji zawartych na rynku powierzchni logistycznych w trzech pierwszych miesiącach roku należą: inwestycja Panattoni typu BTS dla Kaufland w Bydgoszczy (45,6 tys. m kw.), budynek BTS dla Agata Meble w Prologis Park Piotrków II (42,9 tys. m kw.) oraz renegocjacja umowy najmu powierzchni w Logicor Poznań I przez Arvato (27 tys. m kw.).

- Na rynku nowoczesnych powierzchni logistycznych i przemysłowych utrzymuje się bardzo dobra koniunktura. Korzystna sytuacja makroekonomiczna oraz dalszy rozwój infrastruktury transportowej pozostaną głównymi czynnikami rozwoju rynku w najbliższym czasie. Popyt pozostaje na wysokim poziomie, co skłania deweloperów do realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych, w tym również na mniejszych rynkach regionalnych. Spodziewamy się wzmożonego zainteresowania najemców i rozwoju aktywności deweloperskiej właśnie w tych lokalizacjach - mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield. - W budowie znajduje się ponad 780 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Znacznie więcej powierzchni dotyczy projektów spekulacyjnych, co znajduje uzasadnienie w sytuacji, w której popyt przewyższa podaż. Z uwagi na wysokie tempo absorpcji przewidujemy, że nowa powierzchnia magazynowa szybko znajdzie najemców, zwłaszcza w regionach takich jak Poznań, Górny Śląsk czy Polska Centralna, gdzie stopy pustostanów utrzymują się poniżej średniej na poziomie 5,9% dla całego kraju.

  Raport Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce I kwartał 2016

 

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2016 07:33

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj