logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Eksplozja handlu wewnątrzazjatyckiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według nowego badania UPS, liderzy biznesu z małych i średnich przedsiębiorstw w Azji oczekują w tym roku wzrostu handlu między krajami azjatyckimi. Wzrost ten może być nawet większy od rozwijającej się, intensywnej wymiany handlowej między Azją a Zachodem.

Prawie 70 procent badanych respondentów stwierdziło, iż w tym roku spodziewa się wzrostu w wewnątrzazjatyckim wolumenie handlowym. Większy wzrost w handlu między Azją a Stanami Zjednoczonymi oraz Azją i Europą przewiduje w tym roku około połowa respondentów.
- Rola Azji w handlu zagranicznym ze Stanami Zjednoczonymi i Europą jest niepodważalna i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała ona ulec zmniejszeniu - powiedział David Abney, UPS International president. - Warto jednak zwrócić również uwagę na rynek wewnątrzazjatycki, który może być wielką szansą dla firm o zasięgu globalnym.

W badaniu UPS Asia Business Monitor wzięło udział ponad 1200 menedżerów kadry kierowniczej z małych i średnich przedsiębiorstw z 12 kluczowych rynków. Sondaż koncentruje się na tego typu firmach, ponieważ stanowią one podstawę wielu azjatyckich gospodarek. Badanie wykazało, iż większość azjatyckich liderów biznesu – 71 procent – z optymizmem patrzy na ogólny stan gospodarki azjatyckiej, oczekując dalszego wzrostu w nadchodzącym roku.

Bariery przed małymi przedsiębiorstwami

Mimo panującego optymizmu ekonomicznego, sondaż zwraca również uwagę na wyzwania, jakie stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami w Azji. Respondenci w całym regionie stwierdzili, iż innowacja, wykwalifikowana kadra pracownicza oraz dostęp do funduszy i kapitału obrotowego budzą ich największe obawy. Respondenci z rynków rozwijających się, włączając Chiny, Indonezję, Tajlandię i Filipiny, jako dodatkowe przeszkody wymieniają także ramy prawne, wydajność łańcucha dostaw, dostęp do zagranicznych rynków oraz dostęp do informacji rynkowej i innych informacji biznesowych.

Optymizm w Indiach

Liderzy biznesu w Indiach nie zniechęcili się wyzwaniami i wykazali ogromny optymizm co do perspektyw krajowego wzrostu. 43 procent tamtejszych respondentów wierzy, iż w ciągu trzech lat Indie osiągną równorzędną Chinom pozycję pod względem potencjału wzrostu ekonomicznego. Respondenci z Indii z optymizmem patrzą również na wzrost handlu z Europą, który w najbliższym roku będzie miał miejsce zdaniem 65 procent tamtejszych respondentów.

Chiński czynnik

Podobnie jak dla wielu firm w Europie i w USA, również dla firm azjatyckich kluczowym rynkiem są Chiny. Obecność małych i średnich przedsiębiorstw chińskich wzrosła we wszystkich krajach z wyjątkiem Japonii, gdzie ich zaangażowanie znacznie spada. Większość respondentów przyznaje też, że prowadzenie działalności w Chinach wiąże się z pewnym ryzykiem. Blisko 70 procent badanych twierdzi, że ich największe obawy w czasie działalności w tym kraju budzi ochrona własności intelektualnej, a zaraz potem przejrzystość działania, ingerencja rządu oraz zaufanie wobec partnerów biznesowych.

 

Pełne wyniki badań można poznać po zalogowaniu na stronie: www.upsinasia.com/abm

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 sierpień 2006 15:49

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj