logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport ponadgabarytowy - Schenkeroversized

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Każdego dnia na całym świecie przewożone są miliony ton różnych towarów. Od Dalekiego Wschodu, do najdalszych zakątków Afryki, poprzez Europę, Amerykę i inne kontynenty - szybko i skutecznie przesyłana jest żywność, elektronika, AGD, odzież i inne produkty, z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków transportu. Czasami przetransportowania wymagają towary o ogromnych, niestandardowych rozmiarach czy też wadze. Prawdziwe wyzwanie stanowią przęsła mostów, gigantyczne konstrukcje słupów przekazowych, transformatory elektryczne, elementy konstrukcji i maszyn wykorzystywanych w przemyśle, czyli tzw. ponadgabaryty.

W procesie realizacji transportu ponadgabarytowego wykorzystane muszą być specjalistyczne pojazdy. Jednak sam transport towarów ponadgabarytowych jest ostatnim elementem długiego łańcucha specjalistycznych operacji logistycznych. Przewóz ponadgabarytów wymaga od operatora logistycznego dokładnych przygotowań, odpowiedniego sprzętu, doświadczenia w realizacji złożonych procesów logistycznych. W przypadku firmy Schenker, w transporcie takich towarów specjalizuje się dział Przewozów Ponadgabarytowych w ramach produktu SCHENKERoversized. Zajmuje się on całym procesem obsługi przesyłki ponadgabarytowej, m.in. czynnościami związanymi z samym transportem, organizacją załadunków i rozładunków, pozyskiwaniem zezwoleń specjalnych oraz zapewnieniem serwisu eskortującego w kraju i poza jego granicami.

Definicja transportu ponadgabarytowego
Przewozy ponadgabarytowe określa się także mianem ponadnormatywnych. Wynika to z tego, że towary przekraczają swoją wielkością i masą dozwolone prawnie normy do poruszania się po drogach. Dla uproszczenia i dla potrzeb uzmysłowienia sobie granicy pomiędzy transportem standardowym a ponadgabarytowym można przyjąć umowne założenie, że transporty ponadgabarytowe, to z reguły te przekraczające:
•  całkowitą długość 16,50 m
•  szerokość 2,50 m
•  wysokość 4,00 m
•  oraz najczęściej 42 tony ciężaru całkowitego

Logistyka przewozu ponagabarytów
Zanim towar ponadgabarytowy załadowany zostanie na specjalny pojazd i trafi do odbiorcy, eksperci z Schenkera szczegółowo opracowują optymalną trasę przejazdu. W procesie planowania trasy zwraca się uwagę na szerokość dróg, znaki i słupy przy drogach, wysokość i szerokość przejazdów pod wiaduktami i mostami, ronda, dozwolony nacisk pojazdu na nawierzchnię, etc.

Ze względu na obowiązujące przepisy trasa przejazdu powstaje we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To tu można pozyskać istotne informacje o możliwych utrudnieniach na drogach, planując w miarę możliwości przejezdną i wolną od wszelkich utrudnień drogowych trasę.

- Jeśli przekroczenia parametrów transportu są znaczne, a według informacji GDDKiA przejazd z uwagi na dużo przeszkód na drogach nie jest możliwy, wówczas sami szukamy optymalnej trasy, która zapewni swobodny przejazd. W takiej sytuacji wysyłamy pilota, aby wykonał objazd trasy. Czasem także towarzyszymy pilotowi osobiście w takiej wyprawie. Następnie sporządzamy raport z objazdu trasy z zawarciem numerów dróg i nazw miejscowości, a także wszystkich możliwych utrudnień na drogach, które będą musiały zostać usunięte na czas transportu. Po akceptacji naszej propozycji trasy przez GDDKiA wydawane jest zezwolenie specjalne. - mówi Robert Alot, Szef Działu Przewozów Ponadgabarytowych w Schenker Sp. z o.o.

Utrudnienia w transporcie ponadgabarytowym
Ze względu na specyfikę transportu ponadgabarytowego naturalne jest, że jego realizacja niesie za sobą wiele problemów. W Polsce na pierwszy plan wysuwa się bardzo zły stan dróg. Remonty przeprowadzane są powoli i niestety często nieprofesjonalnie. W efekcie transporty ponadgabarytowe muszą przejeżdżać znacznie dłuższą trasę, omijając odcinki remontowane. Często także pojawia się konieczność usuwania przeszkód drogowych takich jak np. znaki drogowe. Kolejnym problemem są ronda budowane w systemie dróg krajowych oraz azyle dla pieszych, czy też wysepki na możliwej trasie przejazdu, z wbudowanymi na stałe znakami drogowymi. W rezultacie napotkanych utrudnień finalny odbiorca płaci więcej za transport i wydłuża się czas operacji przewozu.

Innym utrudnieniem dla przewozów ponadgabarytowych w Polsce jest system naliczania opłat za zezwolenia specjalne. Zwykle w krajach Unii Europejskiej opłaty wynoszą od kilkudziesięciu do ok. 200 EURO i niezależne są od długości trasy przejazdu i całkowitych parametrów zestawu transportowego wraz z ładunkiem. Mimo naszej obecności w UE, W Polsce, im dłuższa trasa przejazdu i im większe przekroczenie dopuszczalnych gabarytów, tonażu i nacisków na osie, tym opłaty są wyższe i sięgają niejednokrotnie kilku tysięcy złotych. Przy transporcie cięższych ładunków na dłuższych trasach opłata może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast podpisał umowę najmu 10 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań...

MAN wozi świąteczną atmosferę

MAN wozi świąteczną atmosferę

 Czerwony ciągnik siodłowy MAN TGX 18.440 BLS 4x2 EfficientLine2 z kolorową naczepą przemierza w styczniu...

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

Amerykański inwestor Exeter Property Group zawarł finalną umowę kupna centrum magazynowo-produkcyjnego North-West Logistic Park w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj