logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

KASSETTS - efektywne rozwiązania transportowe dla MŚP w Europie Centralnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Użycie nowoczesnych rozwiązań logistycznych pozwoli przedsiębiorstwom na uzyskanie oszczędności i zredukowanie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko. Wyniki badań wskazują na uzyskanie oszczędności w kosztach transportu (ok. 20 proc.), pokonanych  kilometrach (prawie 30 proc.) a także zmniejszeniu liczby indywidualnych przewozów o 37 proc.

Transport, logistyka i ICT odgrywają podstawową rolę dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Zarządzanie w MŚP w Unii Europejskiej napotyka na wiele trudności; przedsiębiorstwa mają utrudniony dostęp do międzynarodowych rozwiązań transportowych z powodu:
  • małej częstotliwości wysyłek, zbyt dużej liczby pojazdów nie w pełni załadowanych uczestniczących w procesie transportowym i niewielkiego wykorzystania transportu intermodalnego,
  • niskiego poziomu wyposażenia ICT ograniczającego dostęp do rynku logistycznego.

Instytut Transportu i Logistyki w Bolonii, wspólnie z siedmioma partnerami z Europy Centralnej, zainicjował wprowadzenie europejskiej sieci wyposażonej w narzędzia ICT, w celu racjonalizacji wybranych procesów transportowych i działań logistycznych przedsiębiorstw produkcyjnych. Projekt KASSETTS rozpoczął się w październiku 2008 roku i jest finansowany przez Komisję Europejską.

Celem projektu KASSETTS jest rozwiązanie wymienionych problemów poprzez stworzenie sieci  koordynatorów logistycznych, wykorzystujących narzędzia ICT. Każdy koordynator łączy działy logistyczne wśród MŚP: codziennie zbiera zlecenia transportowe z przedsiębiorstw, gromadzi je i optymalizuje w regionalnych i europejskich łańcuchach dostaw, we współpracy z innymi koordynatorami, na podstawie miejsca przeznaczenia/jakości/czasu wysyłki i przekazuje te zlecenia do wybranych logistycznych operatorów (transport drogowy i intermodalny). Koordynator nie jest nowym operatorem logistycznym typu 3PL lub 4PL, ale jest integralną częścią działu logistyki w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Projekt oparty jest na międzynarodowym partnerstwie instytucji publicznych z Włoch, Polski, Słowenii, Niemiec, Węgier, Słowacji i Czech. KASSETTS bazuje na rozwoju MŚP i na międzynarodowych stosunkach handlowych. Przyszłe oczekiwania dotyczą także możliwości wpływania na regionalną politykę dążąc do optymalizacji transportu i działań logistycznych, konkurencyjności MŚP oraz ochrony środowiska.

Wyniki projektu są publikowane w serwisie http://www.kassetts.eu


Ostatnio zmieniany czwartek, 09 kwiecień 2009 10:54

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj