logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

DHL testuje zarządzanie trasami z wykorzystaniem RFID

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Deutsche Post DHL zaprezentował w Berlinie projekt pilotażowy SmartTruck. Na wyznaczonych trasach w centrum Berlina będą jeździć dwa samochody dostawcze wyposażone w oprogramowanie do dynamicznego planowania trasy. Wdrażając to rozwiązanie, Deutsche Post DHL testuje funkcjonalność i wydajność nowatorskiej technologii oraz planuje zwiększenie swojego wkładu w działania na rzecz ochrony środowiska.

- To nowa koncepcja w naszej branży - powiedział dr Keith Ulrich, prezes Technology&Innovation Management Deutsche Post DHL. - To pierwszy system, który odnotowuje takie informacje o ruchu ulicznym w czasie rzeczywistym, jak korki czy budowy i odpowiednio dostosowuje trasę przejazdu samochodu.

Jest to możliwe dzięki monitorowaniu pojazdów DHL i prawie 500 berlińskich taksówek przez system GPS (Global Positioning System), który zapewnia dokonywanie pomiarów przepływu ruchu w centrum miasta i pozwala na odpowiednie reagowanie. 

Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii wspiera projekt będący częścią inicjatywy „Inteligentna logistyka w transporcie towarów i transakcjach handlowych - innowacyjna zachęta dla rynków przyszłości” (Intelligente Logistik im Güter- und Wirtschaftsverkehr - Innovationsoffensive für die Märkte von morgen). Celem SmartTruck, projektu badawczego finansowanego ze środków publicznych, jest udowodnienie, w jaki sposób przy zastosowaniu inteligentnych technologii, można zmniejszyć ruch w centrum miast przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności firm logistycznych. Jest to element łańcucha działań Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii mającego na celu promowanie inteligentnej logistyki.

SmartTrucks zaprojektowano nie tylko po to, by chronić środowisko. Poprawiają one obsługę procesu nadawania i odbioru przesyłek. Przewożone przesyłki posiadają tagi z identyfikacją radiową (RFID). Umożliwia to ich rejestrowanie i bieżący monitoring. Dzięki SmartTruck DHL może zapewnić większą precyzję odbioru i dostarczania przesyłek, szybciej reagować na pilne zlecenia i określać dokładny czas odbioru przesyłek. Klienci będą powiadamiani SMS-em o planowanym czasie odbioru ich przesyłek.

Technologię SmartTruck opracowano w Centrum Innowacji DHL. Oprócz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii w projekt zaangażowane są także: Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (Niemieckie Centrum Przestrzeni Kosmicznej), Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz (Niemieckie Centrum Badawcze nad Sztuczną Inteligencją), Motorola i Quintiq. W ciągu trwającego trzy miesiące pilotażu oba pojazdy SmartTrucks dokonają dziennie około 500 odbiorów i dostaw przesyłek. Gdy testy zakończą się sukcesem, planowane jest zainstalowanie SmartTrucks na około 160 trasach ekspresowych w Berlinie i innych lokalizacjach.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

Od 23 czerwca 2017 roku ruszyła wakacyjna oferta PKP Intercity. W okresie letnim przewoźnik uruchamia...

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO wzięło udział w ćwiczeniach służb ratowniczych na kolei. Spółka chce w ten sposób...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj