logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

DHL testuje zarządzanie trasami z wykorzystaniem RFID

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Deutsche Post DHL zaprezentował w Berlinie projekt pilotażowy SmartTruck. Na wyznaczonych trasach w centrum Berlina będą jeździć dwa samochody dostawcze wyposażone w oprogramowanie do dynamicznego planowania trasy. Wdrażając to rozwiązanie, Deutsche Post DHL testuje funkcjonalność i wydajność nowatorskiej technologii oraz planuje zwiększenie swojego wkładu w działania na rzecz ochrony środowiska.

- To nowa koncepcja w naszej branży - powiedział dr Keith Ulrich, prezes Technology&Innovation Management Deutsche Post DHL. - To pierwszy system, który odnotowuje takie informacje o ruchu ulicznym w czasie rzeczywistym, jak korki czy budowy i odpowiednio dostosowuje trasę przejazdu samochodu.

Jest to możliwe dzięki monitorowaniu pojazdów DHL i prawie 500 berlińskich taksówek przez system GPS (Global Positioning System), który zapewnia dokonywanie pomiarów przepływu ruchu w centrum miasta i pozwala na odpowiednie reagowanie. 

Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii wspiera projekt będący częścią inicjatywy „Inteligentna logistyka w transporcie towarów i transakcjach handlowych - innowacyjna zachęta dla rynków przyszłości” (Intelligente Logistik im Güter- und Wirtschaftsverkehr - Innovationsoffensive für die Märkte von morgen). Celem SmartTruck, projektu badawczego finansowanego ze środków publicznych, jest udowodnienie, w jaki sposób przy zastosowaniu inteligentnych technologii, można zmniejszyć ruch w centrum miast przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności firm logistycznych. Jest to element łańcucha działań Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii mającego na celu promowanie inteligentnej logistyki.

SmartTrucks zaprojektowano nie tylko po to, by chronić środowisko. Poprawiają one obsługę procesu nadawania i odbioru przesyłek. Przewożone przesyłki posiadają tagi z identyfikacją radiową (RFID). Umożliwia to ich rejestrowanie i bieżący monitoring. Dzięki SmartTruck DHL może zapewnić większą precyzję odbioru i dostarczania przesyłek, szybciej reagować na pilne zlecenia i określać dokładny czas odbioru przesyłek. Klienci będą powiadamiani SMS-em o planowanym czasie odbioru ich przesyłek.

Technologię SmartTruck opracowano w Centrum Innowacji DHL. Oprócz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii w projekt zaangażowane są także: Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (Niemieckie Centrum Przestrzeni Kosmicznej), Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz (Niemieckie Centrum Badawcze nad Sztuczną Inteligencją), Motorola i Quintiq. W ciągu trwającego trzy miesiące pilotażu oba pojazdy SmartTrucks dokonają dziennie około 500 odbiorów i dostaw przesyłek. Gdy testy zakończą się sukcesem, planowane jest zainstalowanie SmartTrucks na około 160 trasach ekspresowych w Berlinie i innych lokalizacjach.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj