logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zakończył się Kongres Eastlog 2009

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zakończył się 12. Środkowoeuropejski Kongres Logistyki i Transportu EASTLOG 2009. Podczas tej trzydniowej imprezy w czeskiej Pradze pojawiło się około 1000 gości  - głównie z samych Czech, ale także z Polski, Węgier, Słowacji i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.  Głównym tematem obrad była sytuacja gospodarcza Czech i krajów sąsiadujących w czasach kryzysu oraz sposoby na utrzymanie się na rynku w tym trudnym momencie.

Kongres Eastlog rozpoczął się 27 maja analizą ekonomiczną sytuacji gospodarczej zaistniałej w ciągu ostatniego roku – począwszy od Stanów Zjednoczonych, poprzez Europę – i bardziej szczegółowo – środkową część kontynentu i same Czechy. Ales Michl, główny analityk Raiffeisenbank przedstawił źródła kryzysu gospodarczego i jego wpływ na zmianę strategii gospodarczej poszczególnych państw oraz  zmiany kierunku rozwoju logistyki i transportu.

W kolejnej prezentacji dotyczącej szczegółów prezydentury Czech w Unii Europejskiej, Petr Duchon, członek Parlamentu Europejskiego, przedstawił zmiany legislacyjne dotyczące szeroko rozumianego transportu – zarówno drogowego, jak i kolejowego, lotniczego i wodnego, których celem jest zniesienie barier, utrudniających przemieszczanie się wewnątrz krajów Unii Europejskiej. W tym temacie wypowiadały się również kolejne postacie świata polityki – Szabolcs Schmidt, szef grupy E1 (transport śródlądowy) w Komisji Europejskiej, Marc Billiet z Międzynarodowej Unii Transportu (IRU) i Vladimir Slavicek, szef Departamentu Spraw Europejskich w Ministerstwie Transportu Republiki Czeskiej.

Następne prezentacje, które odbywały się w głównej sali kongresowej dotyczyły sposobów na zminimalizowanie skutków światowego kryzysu gospodarczego.

- Jednym ze sposobów jest zacieśnienie wzajemnej współpracy transportowej pomiędzy krajami sąsiadującymi, ustanowienie preferencyjnych zasad wymiany handlowej i wsparcia dla przewoźników krajowych – mówił Jan Ekl, Dyrektor Zarządzający  Stowarzyszenia Spedytorów i Logistyków Republiki Czeskiej (Svaz Spedice a Logistyki CR).

Na ten temat rozmawialiśmy z Wojciechem Pobóg-Pągowskim, kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze:
- Sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej wpłynęła znacząco również na sytuację w Czechach. Wstępne dane za pierwszy kwartał 2009 roku wskazują, że PKB w stosunku rocznym spadło o 3,4 %, największe problemy odczuwał przemysł motoryzacyjny, np. po raz pierwszy w historii Skoda Auto wstrzymała przez 3 tygodnie produkcję – wyjaśnia W. Pobóg-Pągowski. – Dotychczasowa współpraca pomiędzy Czechami a Polską przebiegała bardzo dobrze, szczególnie od czasu wspólnego wejścia do Unii Europejskiej i zniesienia barier związanych z wymianą towarową i przepływem kapitału. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wymiana handlowa pomiędzy naszymi krajami zwiększyła się trzykrotnie. Firmy polskie doskonale sobie radzą na rynku czeskim – jest to związane głównie z bliskością geograficzną, kulturową i językową. W obu krajach prowadzone są programy, które mają na celu wsparcie firm działających zarówno na rynkach lokalnych jak i międzynarodowych. Wsparcia udzielają też służby ekonomiczne obydwu państw, w przypadku Polski jest to Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, który jest zagraniczną placówką Ministra Gospodarki. Z drugiej strony w Czechach działa agencja, która wspiera przedsiębiorców czeskich działających na rynkach zagranicznych (Czech Trade) – można powiedzieć, że nasze działania są uzupełniające.

Kongres Eastlog 2009, chociaż zauważalnie mniejszy od tego ubiegłorocznego, był ważnym punktem spotkań branży logistycznej, ponieważ skupiał specjalistów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej i dawał możliwość nawiązania ciekawych kontaktów międzynarodowych, poznania sposobów radzenia sobie z kryzysem gospodarczym  i poznania najciekawszych rozwiązań logistycznych w Czechach, na Węgrzech, Słowacji i w innych krajach europejskich.

W ramach trzydniowego Kongresu zorganizowano:

- Business Arena (centralne miejsce biznesowe Kongresu),
- konferencje i warsztaty (prezentacje, case study, dyskusje),
- forum dotyczące Zasobów Ludzkich w Logistyce (forum dyskusyjne dla managerów, warsztaty dla sudentów, giełda pracy),
- Logistic Business Mixer (spotkanie profesjonalistów z branży),
- wizyty w centrach logistycznych (szansa obejrzenia zastosowania logistyki w działaniu),
- spotkanie branży transportowej (interaktywne warsztaty),
- Dni Regionów (doświadczenia, trendy, inspiracje do współpracy pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Bułgarią),
- seminaria korporacyjne (profesjonalne warsztaty prowadzone przez konkretne firmy).

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ.

Oficjalne podsumowanie imprezy w języku angielskim jest dostępne w pliku PDF.
Ostatnio zmieniany środa, 17 czerwiec 2009 12:47

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj