logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Szkolenia z zakresu ekonomicznej jazdy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na styl jazdy składa się nie tylko jej dynamika, bezpieczeństwo czy zachowanie za kierownicą. Każdy kierowca w swojej technice prowadzenia pojazdu posiada odruchy, które w jego mniemaniu pozwolą oszczędzać paliwo i podzespoły samochodu. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na domniemaną oszczędność jest m.in. jazda na luzie podczas dojazdu do skrzyżowania czy zjazdu ze wzniesienia.
Eco-driving to zasady jazdy pozwalające na wydłużenie żywotności naszego samochodu, realne ograniczenie ilości spalanego paliwa, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, dbania o środowisko i zmniejszenie stresu podczas prowadzenia pojazdu.

- Kierowcy biorący udział w szkoleniach to często osoby z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Zdarza się, że sceptycznie podchodzą do udziału w szkoleniach, przekonani o tym, że jeżdżą bezpiecznie i ekonomicznie. Jak się jednak okazuje, stosując się do zasad Eco-drivigu mogą oni zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 17%. Jazda ekonomiczna daje duże korzyści, o czym najlepiej wiedzą menedżerowie flot, którzy szkolą w tym kierunku nawet swoich najlepszych kierowców - mówi Katarzyna Siemińska-Kędzia, prezes Test & Training Safety Centre.

W nowoczesnych silnikach paliwo dawkowane jest przez komputer, ale to kierowca decyduje o stylu jazdy i wynikającym z niego zużyciu paliwa oraz podzespołów pojazdu. Prowadzący samochód musi odpowiednio reagować na stale zmieniające się warunki i sytuacje drogowe, a nawet zwracać uwagę na ukształtowanie terenu (zjazdy, podjazdy) i odpowiednio dobierać przełożenia skrzyni biegów lub wcisnąć pedał gazu.

- W trakcie szkolenia dokładnie przyglądamy się czynnościom wykonywanym przez kierowcę, który podczas pierwszej jazdy powadzi pojazd wedle swych nawyków i przyzwyczajeń. Staramy się wychwycić jego błędy, odnotowujemy wynik czasu przejazdu i spalania. Następnie przeprowadzamy z jego udziałem szkolenie teoretyczne, gdzie poruszamy tematy oporów jazdy, charakterystyki silnika i jego wykorzystania podczas jazdy oraz korzyści wynikających z przewidywania zdarzeń i wnikliwej obserwacji drogi. Następnie wyjeżdżamy na drugi przejazd, tą samą trasą. Tym razem zachęcamy kierowcę do korzystania z poznanych zasad Eco-drivingu. Po drugim przejeździe dokonujemy porównania obu wyników, co odzwierciedla skuteczność stosowania zasad Eco-drivingu - tłumaczy Przemysław Tomaszewski, instruktor TTSC.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kierowcami i relacji ze szkoleń z Eco-drivingu w ośrodku TTSC w Bednarach, instruktorzy ekonomicznej jazdy określili najczęściej popełniane przez kierowców błędy, powodujące zwiększone zużycie paliwa:

1. Rozgrzewanie silnika na postoju, złe używanie klimatyzacji, zbędne włączanie odbiorników i urządzeń w pojeździe.
2. Szybkie starty oraz nadmierne przyspieszanie.
3. Utrzymywanie zbyt małego odstępu od pojazdów poprzedzających, co prowadzi do niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
4. Jazda na luzie i niewykorzystanie siły rozpędu, jaką posiada pojazd (na naszą korzyść działa jazda z włączonym biegiem, toczenie pojazdu, hamowanie silnikiem).
5. Nieuzasadnione montowanie elementów zakłócających współczynnik CW (opór powietrza) np. nieużywany bagażnik.
6. Niekontrolowanie lub zbyt rzadkie kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
7. Zaniedbania w odpowiednim serwisowaniu pojazdu (wymiany filtrów i łożysk, odpowiednia geometria zawieszenia itp.)

- Szkolenia z zakresu ekonomicznej jazdy zwiększają rentowność flot. Dzięki nim firmy transportowe mogą ograniczyć koszty nie tylko paliwa, ale ogólnej eksploatacji pojazdów. Ponadto uczestnicy szkolenia doskonalą swoje umiejętności z zakresu bezpiecznej jazdy (przewidywanie), co przyczynia się do redukcji występowania szkód i późniejszej ich likwidacji. Eco-driving daje nam możliwość nie tylko poprawy stanu naszego środowiska, ale również zwiększa bezpieczeństwo na naszych drogach - dodaje Katarzyna Siemińska-Kędzia, prezes TTSC.

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2009 10:41

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj