logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dwie nowe lokomotywy "Husarz" dla PKP Intercity

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejne dwie nowoczesne lokomotywy Eurosprinter ES 64 U4, znane w Polsce jako „Husarz”, zasiliły park taborowy PKP Intercity S.A. Obecnie są to najmocniejsze lokomotywy dostępne na rynku, które eksploatowane są w 13 krajach Europy. 



Na mocy umowy zawartej w sierpniu 2008 roku, do PKP Intercity trafi łącznie 10 lokomotyw tego typu. Spółka pozyskała finansowanie tego projektu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wartość kontraktu to 44,5 mln Euro. Eksploatacja pierwszych dwóch lokomotyw, które trafiły do PKP Intercity na przełomie października i listopada 2009 r. przebiega bez zarzutu. Lokomotywy bezawaryjnie, nawet w warunkach zimowych,  realizują przewozy na trasie Warszawa - Rzepin - Warszawa.  Dla porównania lokomotywy EP 09, uznawane za najlepsze spośród eksploatowanych dotychczas przez PKP Intercity S.A, muszą być poddawane przeglądom kontrolnym (tzw. poziom 1 systemu utrzymania) raz na dobę, podczas gdy lokomotywa „Husarz” wymaga takiego zabiegu po przebiegu 25 tys. kilometrów (czyli raz w miesiącu). Pozytywne doświadczenia z efektywnego wykorzystywania lokomotyw „Husarz” utwierdziły spółkę w przekonaniu o zasadności inwestowania w sprawdzony tabor wysokiej jakości. Rzadsze przeprowadzanie zabiegów utrzymaniowo-naprawczych zwiększa dostępność taboru. Mimo znacznych nakładów inwestycyjnych, koszty związane z użytkowaniem tak wydajnego taboru są znacznie niższe. Lokomotywy „Husarz” należące do PKP Intercity S.A. są jednocześnie jedynymi w kraju lokomotywami o najwyższych parametrach technicznych. Możliwość osiągania przez nie wysokich prędkości (230 km/h) powoduje, że z powodzeniem są również wykorzystywane przez zarządcę infrastruktury - PKP PLK S.A. - do testowania modernizowanych odcinków linii Warszawa - Kraków/Katowice (CMK). Linia ta, przystosowywana do jazdy pociągów z prędkością 200 km/h, ma szansę stać się pierwszą linią szybkich kolei w Polsce.

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 marzec 2010 09:32

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj