logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

3 dni jak 2 godziny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Erupcja wulkanu na Islandii spowodowała globalny paraliż komunikacji lotniczej. Ocenia się, że linie lotnicze straciły ponad 1,7 mld dolarów, a uwięzionych na ziemi zostało ponad 12 milionów podróżnych. Jak sobie w tej trudnej komunikacyjnie sytuacji poradził logistyk? Przeczytajcie relację Artura Olejniczaka, absolwenta WSL i pracownika Działu Upowszechniania Wiedzy Instytutu Logistyki i Magazynowania z powrotu z konferencji w Irlandii. 

"W piątek 15 kwietnia, będąc na światowej premierze nowych produktów irlandzkiej firmy COMBiLift (producent 4-kierunkowych wózków widłowych) dotarła do nas wiadomość o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Irlandią oraz Wielką Brytanią. Dzwoniąc na lotnisko dowiedziałem się, że mój piątkowy lot został odwołany i że mogę przebukować bilet na sobotę. W podobnej sytuacji, znalazło się ponad 200 dziennikarzy z całego świata. Nie wpadając w panikę, przebukowałem bilet na lot sobotni. Niespodzianka czekała mnie następnego dnia. W piątkowy poranek telewizja SKY poinformowała, że ruch lotniczy w całej Europie wstrzymany jest jednak do poniedziałku, 19 kwietnia. Wiedząc, że nieprzebukowanie biletów spowoduje ich nieważność, postanowiłem zmienić termin odlotu na poniedziałek, jednocześnie podejmując decyzję o szukaniu alternatywnej drogi powrotu do Polski. W sobotę, przedstawiciel linii lotniczych poinformował mnie, że wylot stoi pod znakiem zapytania i zaproponował rezerwację biletów na środę. Wspólnie z kolegami - dziennikarzami podjęliśmy decyzję o wyruszeniu drogą lądową.

Naszym pierwszym celem była Europa Kontynentalna, czyli czekało nas do pokonania 680 km. Wynajętym autokarem ruszyliśmy w sobotę, 17 kwietnia w godzinach popołudniowych z miejscowości Mullingar do Dublina. W dublińskim porcie promowym okazało się, że ze względu na tak dużą kongestię, najwcześniejszy rejs wyrusza dopiero w niedzielę, 18 kwietnia o godzinie 6.00 rano. Czekała nas noc w Dublinie. Udało się znaleźć jakiś hotel i o świcie następnego dnia, pełni wiary wróciliśmy do portu. Udało się! Za 700 złotych kupiliśmy bilet do oddalonego od Dublina o nieco ponad 3 godziny rejsu angielskiego portu Holyhead. Tam złapaliśmy autokar, jadący z północy na południe Anglii, do portu Dover. Podróż trwała aż 10 godzin i 50 minut. Jechaliśmy przez całą Anglię, a do tego w permanentnym korku. Około godziny 23.00 dotarliśmy wreszcie na prom płynący do francuskiego portu Calais (koszt biletu to około 200 zł, czas rejsu 1 godzina i 30 minut).  Po przepłynięciu kanału  La Manche wszyscy odetchnęli z ulgą.

Dzieliło nas już tylko 1100 km od domu! Tym razem, za cel postawiliśmy sobie dotarcie do Brukseli. Osiągnęliśmy go o godzinie 03.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przed nami został ostatni etap podróży i zmiana środka lokomocji. Po 4 godzinach stania w gigantycznej kolejce na dworcu kolejowym w stolicy Unii Europejskiej, za kwotę 680 złotych, kupiliśmy upragnione bilety kolejowe do Poznania.  Trasę mierzącą niespełna 1000 km, podzieliliśmy na 3 etapy. Pierwszy z nich, pokonaliśmy pociągiem ICE z Brukseli do Kolonii. Następnie, po 2-godzinnym odpoczynku, wsiedliśmy w kolejny pociąg ICE jadący do Berlina. W stolicy Niemiec czekała nas godzinna przerwa, ale wreszcie dostaliśmy się do pociągu EC relacji Berlin – Warszawa i po prawie 2 godzinach jazdy dotarliśmy do Poznania."

Podsumowanie

Podróż drogą lądową:
Mullingar – Dublin – Holyhead – Dover – Calais – Bruksela – Kolonia – Berlin – Poznań: łącznie  2107 km
Prawie 3 dni jazdy, około 2500 zł wydanych na podróż.

Podróż samolotem:
Mullingar – Dublin - Poznań: łącznie  2107 km
2 godziny lotu, koszt biletu lotniczego - 400 zł .
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 kwiecień 2010 08:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj