logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

MyDHL - nowy portal dla klientów DHL Express

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

DHL Express, lider na rynku międzynarodowych przesyłek ekspresowych, uruchomił portal MyDHL, dostępny na www.dhl.com/mydhl. Dzięki nowemu rozwiązaniu, ułatwiającemu obsługę międzynarodowych przesyłek importowych i eksportowych, DHL pomaga klientom szybko i łatwo połączyć się z kontrahentami na całym świecie.

Jeden login i szybki dostęp do usług sprawia, że MyDHL jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Logując się, użytkownicy uzyskują szybki dostęp do szeregu narzędzi elektronicznych DHL Express, w tym:

DHL WebShipping – wygodne i kompleksowe rozwiązanie online, które pozwala klientom na drukowanie etykiet, zaplanowanie odbiorów przesyłek przez kurierów, tworzenie bazy adresowej, śledzenie losów przesyłek i zarządzanie międzynarodowym procesem obsługi przesyłek. Przynosi korzyści w postaci zmniejszenia „papierkowej roboty” oraz oszczędności czasu i pieniędzy.

DHL ProView – internetowe narzędzie do monitorowania przesyłek międzynarodowych, z funkcją automatycznego powiadamiania emailem lub sms-em o statusie przesyłki w czasie rzeczywistym, odbiorze i doręczeniu oraz przebiegu procesu transportowego.

DHL Import Express Online – aplikacja internetowa pozwalająca klientom na szybkie i bezpieczne przygotowanie i zarządzanie procesem importowym.

Korzystając z MyDHL, klienci mogą m.in. zarządzać bazą danych użytkowników i kontaktów, zakładać nowe konta, przygotować harmonogram odbiorów przesyłek, śledzić losy przesyłek - wszystko w ramach jednej aplikacji. Wcześniej ustalone preferencje i automatyczne aktualizacje sprawiają, że MyDHL pomaga skrócić czas poświęcony na wykonywanie rutynowych obowiązków w trakcie przygotowania przesyłek do transportu. Z mniejszą liczbą kliknięć i haseł do zapamiętania oraz przyjaznym dla użytkownika procesem rejestracji, nowy portal jest jednym z przykładów tego jak DHL dąży do uproszenia procesu obsługi przesyłek przez swoich klientów.
   MyDHL jest dostępny w ramach globalnej platformy DHL.com używanej w ponad 140 krajach na świecie. Stanowi ona źródło pożytecznych informacji, ułatwiających eksporterom i importerom poruszanie się po międzynarodowych przepisach i zagadnieniach celnych oraz szukanie nowych możliwości rozwoju biznesu. Szczególnie dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw, które korzystając z portalu, mogą zmniejszyć ilość „papierkowej roboty”, oszczędzić czas, a dzięki globalnej sieci DHL dotrzeć do nowych rynków.

- Nowy portal MyDHL jest doskonałym „wirtualnym” rozszerzeniem działu obsługi klienta, który sprawia, że prowadzenie międzynarodowego biznesu z DHL jest znacznie łatwiejsze - powiedział Edwin Osiecki, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży DHL Express (Poland). - Umieszczając w jednym miejscu z prostym dostępem zestaw e-narzędzi DHL mamy nadzieję, że uprościmy życie naszych klientów i sprawimy, że cały świat będzie w zasięgu ich ręki.

Uzupełnieniem portalu MyDHL jest sekcja „Rozwiązania dla małych firm” dostępna na www.dhl.com (polska wersja www.dhl.com.pl). To wszechstronne kompendium wiedzy na temat sytuacji biznesowej i kulturowej w wybranych krajach. W odpowiedzi na potrzeby klientów jest regularnie aktualizowana z zakresu wymogów celnych, terminologii branżowej i porad na temat najszybszych połączeń z rynkami oraz najbardziej efektywnych opcji wysyłki. Na tej stronie zamieszczane są także istotne fakty dotyczące biznesu i kontekstu kulturowego w poszczególnych państwach wraz z linkami do lokalnych organizacji biznesowych, agencji eksportowych i międzynarodowych stowarzyszeń branżowych. Dowiedzieć się tu można np. jak założyć firmę w danym kraju, co to jest Incoterms i jakiego rodzaju prezentów nie należy wręczać w czasie spotkania.
   MyDHL jest dostępny w ponad 40 krajach na świecie, w tym w Polsce. Stopniowo będzie wdrażany w kolejnych krajach.
MyDHL został przygotowany dla klientów wysyłających przesyłki międzynarodowe. Natomiast dla klientów korzystających z usług krajowych uruchomiony został portal DHL24, dostępny na www.dhl.com.pl i www.dhl24.com.pl. Także i w tym przypadku wystarczy się zarejestrować i założyć indywidualne konto. Za pośrednictwem aplikacji klienci mogą m.in. składać zlecenia, w tym także jako strona „trzecia”, przygotować i wydrukować Listy Przewozowe, śledzić losy przesyłek, szybko sprawdzić ceny usług i przygotowywać raporty, także wg indywidualnych preferencji. Dzięki połączeniu z systemem Allegro z narzędzia korzystać mogą internauci dokonujący zakupów na tej największej polskiej platformie aukcyjnej.

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 lipiec 2012 09:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która...

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom", której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj