logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zwrotnica na pasażera - nowe oferty Intercity

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Intercity upraszcza ofertę i obniża ceny dla osób, które kupią bilet wcześniej - to dopiero początek zmian.

- Zapytaliśmy naszych pasażerów czego oczekują. Dzięki nim wiemy, co dokładnie powinniśmy zmienić. Teraz czas to zrobić - mówi Janusz Malinowski, prezes Intercity.

Na pierwszy ogień pójdą bilety. Oferta zostanie uproszczona, uporządkowania wymagają też promocje.

Proste zasady
- Pasażerowie chcą przejrzystej oferty i prostych taryf. System prawie trzydziestu promocji jest dla nich zawiły i może utrudniać wybór najlepszego biletu - mówi Marcin Celejewski z zarządu Intercity, który odpowiada za zbudowanie nowej oferty.

W miejsce skomplikowanych promocji wprowadzona zostanie prosta zasada „wcześniej = taniej”, znana choćby z systemu sprzedaży biletów lotniczych. Każdy kto zaplanuje swoją podróż wcześniej i kupi bilet z wyprzedzeniem, zapłaci za niego mniej.

Bez kolejek i pośpiechu
Pierwszym biletem dostępnym na nowych warunkach będzie Bilet Świąteczny. Można go kupić wcześniej, bez kolejek i pośpiechu, np. przez Internet. A to nie wszystko. Każdy, kto zaplanuje podróż i wykupi bilet w przedsprzedaży oszczędzi nawet do 1/3 jego ceny. Wystarczy kupić bilet co najmniej na 8 dni przed podróżą lub nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Z Biletem Świątecznym można podróżować od 1 grudnia do 10 stycznia. Sprzedaż rusza już w piątek, 16 listopada. Bilety sprzedawane są bez żadnych ograniczeń i obejmują wszystkie pociągi Express InterCity oraz Express. Dodatkowo uwzględniane będą wszystkie standardowe ulgi i zniżki. Bilety Świąteczne można kupić przez Internet bilet.intercity.pl lub w kasach.

Zmiany w Intercity
Uproszczenie taryf to kolejny krok, mający ułatwić życie podróżnym. W tym roku Intercity rozwinęło usługę sprzedaży internetowej - zamiast drukować bilet wystarczy okazać go konduktorowi na ekranie smartfona lub tabletu. Dzięki temu pasażerowie nie tylko unikają kolejek, ale mogą kupić bilet w każdym miejscu i o każdej porze. Z myślą o rodzinach z małymi dziećmi przygotowano specjalne wagony ze Strefą Małego Podróżnika, w której najmłodsi pasażerowie mogą miło spędzić podróż.

- To nie koniec zmian. Przygotowujemy następne, a pierwszą z nich ogłosimy już w lutym. Wyznajemy zasadę, że siła tkwi w prostocie. Na pewno jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczymy - dodaje Marcin Celejewski z Intercity.

Ostatnio zmieniany środa, 21 listopad 2012 13:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Genius Lab w Grupie Raben

Genius Lab w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal całkowicie bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć...

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, powiększa swój oddział w Strykowie pod Łodzią. Całość...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj