logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowa inwestycja gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 sierpnia 2013 r. gdyński Portowy Zakład Techniczny SA jest posiadaczem specjalistycznego zestawu transportowego SPMT (Self Proppeled Modular Transporter), wyprodukowanego przez europejskiego lidera takich maszyn - niemiecką firmę Scheuerle. Jest to czwarta generacja maszyn produkowanych dla odbiorców na całym świecie od 1983 roku. Jest to pierwszy taki sprzęt będący w posiadaniu polskiej firmy w Polsce.

Do tej pory polscy kontrahenci mogli korzystać tylko z maszyn zagranicznych transportowanych specjalnie do wykonania zlecenia w Polsce z Niemiec lub Holandii. Zakupiony przez PZT zestaw składa się z czterech  4-osiowych  naczep transportowych oraz dwóch jednostek napędowych, które mogą być łączone ze sobą w praktycznie dowolnych konfiguracjach. Cechuje go duża uniwersalność, możliwa jest praca całego zestawu w jednej linii transportowej, dwóch równoległych (po 2 naczepy) linii transportowych oraz wiele innych możliwości. Każda z 4 naczep posiada ładowność około 130 ton, co w sumie  umożliwia przewożenie ładunków o masach nieco powyżej 500 ton. Posiadane dwie jednostki napędowe umożliwiają podłączenie do każdej do pięciu sztuk naczep 4-osiowych.
   Istotnymi cechami zestawu jest bardzo precyzyjne poruszanie się w każdym możliwym kierunku: na wprost, do tyłu, możliwa jest jazda na boki, na skos oraz skręt praktycznie wokół każdej możliwej osi obrotu. Dodatkowo cały zestaw posiada możliwość podnoszenia się oraz opuszczania płaszczyzny załadowczej, której wysokość od podłoża w czasie transportu wynosi ok. 1,5 metra o ±35 centymetrów. Umożliwia to samodzielny podjazd pod ładunek, uniesienie go na sobie, transport do miejsca przeznaczenia oraz samodzielny wyjazd spod ładunku.
Zestaw jest przystosowany do transportowania w miejsce pracy za pomocą standardowych ciężarówek TIR. Masa jednej naczepy wraz z jednostką napędową nie przekracza 20 ton, a wymiary (naczepa 6m x 2,43m, jedn. napędowa 2,7 x 2,43) pozwalają na bezproblemowy załadunek na TIR-a.
  Aktualnie specjaliści z PZT przygotowują się do pierwszych własnych transportów, zmontowanych już na Nabrzeżu Duńskim w Porcie Gdynia, suwnic ASC produkcji Konecranes dla kontrahenta z USA. Specjalistyczny statek po pierwszych 5 sztuk suwnic spodziewany jest w Gdyni na przełomie sierpnia i września. Do tego czasu dzięki nowym możliwościom transportowym 8 zmontowanych już suwnic ASC zostanie przemieszczonych na tymczasowy plac składowy aby zwolnić miejsce na następne montaże. W sumie do marca 2014 r. PZT dostarczy do USA suwnice dla całego terminalu kontenerowego składającego się z 20 sztuk suwnic typu ASC pracujących w cyklu automatycznym.
   Zakupiony zestaw transportowy to rozpoczęcie nowej formy działalności usługowej przez PZT SA, jaką będą specjalistyczne transporty ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. W dalszej perspektywie PZT SA planuje kolejne inwestycje rozwojowe, zwiększające nośność posiadanego już zestawu.

Źródło: PZT

Ostatnio zmieniany piątek, 30 sierpień 2013 11:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Partnerstwo Huawei i Grupy Deutsche Post DHL w oparciu o…

Partnerstwo Huawei i Grupy Deutsche Post DHL w oparciu o Internet Rzeczy

Huawei Technologies, światowy dostawca globalnych rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych oraz Grupa Deutsche Post DHL, nawiązały...

Poczta Polska dla biznesu - w 2016 r. sprzedaż usług…

Poczta Polska dla biznesu - w 2016 r. sprzedaż usług kurierskich wzrosła o 20 proc.

Aż o jedną piątą wzrosła sprzedaż usług kurierskich w Poczcie Polskiej w 2016 r. w...

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym

Przedsiębiorstwa posiadające na swoim terenie elementy infrastruktury kolejowej powinny przyjrzeć się ich opodatkowaniu. Zmiany mogą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj