logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowa inwestycja gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 sierpnia 2013 r. gdyński Portowy Zakład Techniczny SA jest posiadaczem specjalistycznego zestawu transportowego SPMT (Self Proppeled Modular Transporter), wyprodukowanego przez europejskiego lidera takich maszyn - niemiecką firmę Scheuerle. Jest to czwarta generacja maszyn produkowanych dla odbiorców na całym świecie od 1983 roku. Jest to pierwszy taki sprzęt będący w posiadaniu polskiej firmy w Polsce.

Do tej pory polscy kontrahenci mogli korzystać tylko z maszyn zagranicznych transportowanych specjalnie do wykonania zlecenia w Polsce z Niemiec lub Holandii. Zakupiony przez PZT zestaw składa się z czterech  4-osiowych  naczep transportowych oraz dwóch jednostek napędowych, które mogą być łączone ze sobą w praktycznie dowolnych konfiguracjach. Cechuje go duża uniwersalność, możliwa jest praca całego zestawu w jednej linii transportowej, dwóch równoległych (po 2 naczepy) linii transportowych oraz wiele innych możliwości. Każda z 4 naczep posiada ładowność około 130 ton, co w sumie  umożliwia przewożenie ładunków o masach nieco powyżej 500 ton. Posiadane dwie jednostki napędowe umożliwiają podłączenie do każdej do pięciu sztuk naczep 4-osiowych.
   Istotnymi cechami zestawu jest bardzo precyzyjne poruszanie się w każdym możliwym kierunku: na wprost, do tyłu, możliwa jest jazda na boki, na skos oraz skręt praktycznie wokół każdej możliwej osi obrotu. Dodatkowo cały zestaw posiada możliwość podnoszenia się oraz opuszczania płaszczyzny załadowczej, której wysokość od podłoża w czasie transportu wynosi ok. 1,5 metra o ±35 centymetrów. Umożliwia to samodzielny podjazd pod ładunek, uniesienie go na sobie, transport do miejsca przeznaczenia oraz samodzielny wyjazd spod ładunku.
Zestaw jest przystosowany do transportowania w miejsce pracy za pomocą standardowych ciężarówek TIR. Masa jednej naczepy wraz z jednostką napędową nie przekracza 20 ton, a wymiary (naczepa 6m x 2,43m, jedn. napędowa 2,7 x 2,43) pozwalają na bezproblemowy załadunek na TIR-a.
  Aktualnie specjaliści z PZT przygotowują się do pierwszych własnych transportów, zmontowanych już na Nabrzeżu Duńskim w Porcie Gdynia, suwnic ASC produkcji Konecranes dla kontrahenta z USA. Specjalistyczny statek po pierwszych 5 sztuk suwnic spodziewany jest w Gdyni na przełomie sierpnia i września. Do tego czasu dzięki nowym możliwościom transportowym 8 zmontowanych już suwnic ASC zostanie przemieszczonych na tymczasowy plac składowy aby zwolnić miejsce na następne montaże. W sumie do marca 2014 r. PZT dostarczy do USA suwnice dla całego terminalu kontenerowego składającego się z 20 sztuk suwnic typu ASC pracujących w cyklu automatycznym.
   Zakupiony zestaw transportowy to rozpoczęcie nowej formy działalności usługowej przez PZT SA, jaką będą specjalistyczne transporty ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. W dalszej perspektywie PZT SA planuje kolejne inwestycje rozwojowe, zwiększające nośność posiadanego już zestawu.

Źródło: PZT

Ostatnio zmieniany piątek, 30 sierpień 2013 11:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj