logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowa flota i niższe koszty działania logistyki Poczty Polskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Poczta tnie koszty i efektywnie zarządza swoimi pojazdami dzięki nowoczesnej i w pełni monitorowanej flocie samochodów. W tym roku wprowadziła 600 nowych aut z trzech tysięcy, jakie wymieni do końca 2015. Od 2013 roku Poczta Polska zainwestowała w nowy tabor blisko 200 mln zł.

   Nowoczesna flota to element realizacji strategii Spółki, która zakłada rozwój na najbardziej perspektywicznych rynkach - paczkach oraz logistyce, usługach bankowo-ubezpieczeniowych oraz korespondencji cyfrowej. Ekspansja w tych obszarach wymaga koniecznych inwestycji. Poczta Polska planuje przeznaczyć w latach 2014 - 2018 na inwestycje (w tym inwestycje kapitałowe) ponad 1,3 mld zł.
   Od stycznia 2013 roku Poczta wymieniła blisko 2,2 tys. pojazdów. Są one objęte elektronicznym Systemem Monitorowania Pojazdów. W barwach Poczty Polskiej jeździ dziś 5 tys. samochodów, a wdrożenie w nich monitoringu było największą tego typu operacją w Polsce. Wymiana floty jest jednym z elementów szeregu zmian pocztowej logistyki, których celem jest poprawa efektywności tego obszaru ale także poprawa jakości świadczonych usług.

- Jakość naszych usług i terminowość doręczeń w znacznej mierze zależy od stanu technicznego i wieku naszych pojazdów. Nowe samochody nie wymagają tylu napraw i dlatego są tańsze w eksploatacji. A to pozwala utrzymać wysoką terminowość dostarczania przez nas przesyłek - mówi Jarosław Toczko, zastępca dyrektora zarządzającego Pionem Operacji Logistycznych Poczty Polskiej ds. Zasobów Logistycznych i Serwisu.

   System monitorowania pozwala zoptymalizować koszty użytkowania aut oraz podnieść efektywność ich wykorzystania. Samochody Poczty są monitorowane na terenie całej Polski przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Monitorowane są takie parametry pojazdu jak np. lokalizacja i trasa przejazdu, ilość zatankowanego paliwa oraz jego faktyczne zużycie, stan pracy silnika czy otwarcie skrzyni załadunkowej.


- Każda firma wykorzystująca w swojej działalności flotę transportową musi dysponować odpowiednimi narzędziami, które pozwolą jej ograniczyć zbędne koszty związane z eksploatacją pojazdów, a w konsekwencji - skuteczniej wykorzystywać posiadany tabor - dodaje Jarosław Toczko.

   Wprowadzenie systemu już przynosi zakładane efekty, bo uzyskane korzyści o ponad 100 proc. przekraczają jego koszty. Pomimo wzrostu ilości przewożonych przez pojazdy Poczty Polskiej ładunków, przede wszystkim paczkowych, przesyłki paletowej oraz zastąpienia 3 połączeń lotniczych transportem samochodowym, znacznie obniżyła się liczba przejechanych przez nie kilometrów. Od początku wdrożenia systemu zmniejszyła się ona o blisko 4 mln kilometrów.
   Wprowadzenie systemu nie było łatwe. Po zawarciu umowy z wybranym w przetargu wykonawcą, prawidłowość jego wyboru była kwestionowana przez jedną ze startujących w przetargu firm oraz przez jeden z pocztowych związków zawodowych. Skargi były składane m.in. do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i prokuratury. Organy te nie dopatrzyły się jednak naruszeń przepisów prawa przy wyborze wykonawcy. Nowy system wymaga też zmiany całego szeregu przyzwyczajeń i zachowań pocztowych kierowców i dyspozytorów.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 sierpień 2014 12:14

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Trójstronne porozumienie naukowych ośrodków logistyki wojskowo-cywilnej

Trójstronne porozumienie naukowych ośrodków logistyki wojskowo-cywilnej

Wspólne badania naukowe, współpraca szkoleniowo-dydaktyczna oraz realizacja badań to podstawowe cele porozumienia zawartego przez trzy...

Opakowania w Hillwood Marki

Opakowania w Hillwood Marki

Producent i dystrybutor opakowań, właściciel sklepu internetowego www.e-hurtownia-opakowan.pl wynajął ponad 2 300 m kw. powierzchni...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj