logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowe platformy intermodalne PKP CARGO w ciągłym ruchu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Duisburg, Hamburg, Pardubice - to tylko niektóre z miejsc, do których PKP CARGO realizuje obecnie przewozy z wykorzystaniem nowych platform intermodalnych. Spółka pod koniec 2013 roku zamówiła 330 wagonów o długości 80 stóp. Ostatnie z nich zostaną dostarczone do przewoźnika w najbliższych tygodniach. Te, które już trafiły do PKP CARGO, są nieustannie eksploatowane. Najdłuższe trasy, realizowane z wykorzystaniem nowych wagonów, mają ponad tysiąc kilometrów.

  Transport intermodalny to przewóz ładunków z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej za pośrednictwem różnych rodzajów transportu. Jego zaletą jest brak konieczności przeładunku towarów w trakcie zmiany środków transportu - przeładunkowi podlega cała jednostka ładunkowa, np. kontener, co usprawnia i przyśpiesza przewóz. Od 2004 roku średnioroczny wzrost wielkości pracy przewozowej kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce wynosił prawie 15 proc., i z wyjątkiem Litwy był najwyższy spośród państw regionu. Pod względem udziału w rynku mierzonego pracą przewozową, kolejowe przewozy intermodalne urosły z ok. 2 proc. w 2004 roku do ponad 6 proc. w 2013 roku.
   W latach 2009-2012 kolejowy rynek intermodalny w Polsce rósł w tempie dwucyfrowym, zwalniając w 2013 roku. Obecnie znów widać jego przyspieszenie. Po trzech kwartałach 2014 roku wykonana praca przewozowa w segmencie intermodalnym była większa o prawie 14 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
   PKP CARGO jest liderem w segmencie przewozów intermodalnych w Polsce. Po trzecim kwartale firma miała blisko 48 proc. udziału w przewozach intermodalnych koleją w Polsce pod względem przewiezionej masy i 52 proc. pod względem wykonanej pracy przewozowej. PKP CARGO stale zwiększa swoje możliwości w obszarze intermodalu - oprócz zakupu nowych platform kontenerowych, w grudniu 2013 r. spółka oddała do użytku nowoczesny terminal intermodalny w Poznaniu-Franowie.
   Dzięki posiadanemu taborowi, know-how i dużemu doświadczeniu spółka oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie przewozów intermodalnych. Firma dysponuje własną infrastrukturą pozwalającą na składowanie, magazynowanie i przeładunek towarów na placach i terminalach kontenerowych. Łącznie możliwości składowania terminali PKP CARGO wynoszą ok. 11 500 TEU, a maksymalna techniczna zdolność przeładunkowa to blisko 890 000 TEU rocznie.

    Nowe platformy intermodalne PKP Cargo są wykorzystywane do przewozu kontenerów przede wszystkim z polskich portów nad Bałtykiem, dokąd trafiają z całego świata. Dalej transportowane są we wszystkich kierunkach. Część  z nich wykorzystywana jest w ramach połączeń zagranicznych, m.in. do Czech i Niemiec. Najdłuższe realizowane przez PKP CARGO połączenie z wykorzystaniem nowych platform intermodalnych wynosi prawie 1,3 tys. kilometrów.

- Przewozy intermodalne to ogromna szansa dla kolei, dlatego w tym segmencie intensywnie inwestujemy, zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę przeładunkową - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych. - Kolej jest dedykowana przewozom kontenerów, szczególnie na dalsze odległości. Jest sprawdzonym, wiarygodnym i przewidywalnym środkiem transportu. Biorąc pod uwagę, że inwestycje prowadzone na polskich liniach kolejowych będą skutkowały w niedalekiej przyszłości wzrostem prędkości handlowej, intermodal będzie się dynamicznie rozwijał, co pozwoli PKP CARGO wzmocnić pozycję zdecydowanego lidera tego rynku.

   Nowe platformy mają 80 stóp długości i są najbardziej uniwersalnymi wagonami kontenerowymi. Cieszą się dużym zainteresowaniem klientów PKP CARGO, ponieważ można nimi przewozić różne typy kontenerów w kilku konfiguracjach: dwa 40-stopowe, jeden 40-stopowy i dwa 20-stopowe lub cztery 20-stopowe. Tego typu wagony pozwalają też transportować większą liczbę kontenerów w jednym pociągu. Do tej pory PKP CARGO odebrało już 240 z 330 zamówionych platform.
   Oprócz PKP CARGO, w obsługę przewozów intermodalnych zaangażowana jest spółka CARGOSPED, operator logistyczny z grupy kapitałowej PKP CARGO. Spółka ta oferuje kompleksową usługę door-to-door. CARGOSPED planuje i organizuje całą drogę przesyłki, od nadawcy do odbiorcy.  

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 styczeń 2015 13:49

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj