logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

PKP CARGO zwiększa udział w rynku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po jedenastu miesiącach 2014 roku Grupa PKP CARGO osiągnęła 48,36 proc. udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o blisko 0,2 p.p. w porównaniu do wyniku po dziesięciu miesiącach. To szósty raz z rzędu, kiedy PKP CARGO zwiększa udział w rynku pod względem przewiezionej masy. Przewoźnik zwiększył też udział pod względem pracy przewozowej do ponad 57 proc. Łączna masa przewiezionych koleją towarów w listopadzie spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 3,13 proc., a praca przewozowa o 3,15 proc.

    Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w ujęciu rocznym, Grupa PKP CARGO utrzymuje udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku - po 11 miesiącach 2014 roku wyniósł on 48,36 proc. (-0,92 p.p. r/r). W tym samym czasie udział największego polskiego przewoźnika, pod względem wykonanej pracy przewozowej, zmniejszył się o 2,33 p.p., osiągając 57,05 proc. Grupa PKP CARGO systematycznie zwiększa swój udział w rynku i odbudowuje pozycję w kraju. Sześć razy z rzędu, od czerwca do listopada przewoźnik zwiększał swój udział rynkowy pod względem przewożonej masy oraz trzy razy - od września do listopada pod względem pracy przewozowej.

- Od dłuższego czasu, z miesiąca na miesiąc, PKP CARGO systematycznie odbudowuje swoją pozycję na rynku. Stale rośnie nasz udział zarówno pod względem przewiezionej masy, jak i wykonanej pracy przewozowej. Pracujemy na najwyższych obrotach na pełnym wyzwań rynku i staramy się możliwie najlepiej obsługiwać zlecenia, przy utrudnionych warunkach na polskiej sieci kolejowej. Przypadający na listopad szczyt przewozowy potwierdził wysoki profesjonalizm kadry i potencjał zaplecza taborowego PKP CARGO, co znalazło odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach przewozowych - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

   Od kwietnia do listopada 2014 roku rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce, mierzony masą, systematycznie malał w porównaniu do poprzedniego roku. W podanym okresie średni spadek wyniósł 2,68 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Podobny trend występuje od czerwca 2014 roku w odniesieniu do pracy przewozowej. W porównaniu do 2013 roku, w podanym okresie rynek skurczył się o 5,23 proc. Wpływ na spadek przewozów towarów koleją mają m.in. branża górnicza, mierząca się z niższymi cenami węgla kamiennego na światowych rynkach oraz zakrojone na szeroką skalę prace modernizacyjne na liniach kolejowych w kraju.
   Po jedenastu miesiącach 2014 roku na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,44 proc.), Lotos Kolej (4,66 proc., wzrost z 4,06 proc.), PKP LHS (4,64 proc., wzrost z 4,24 proc. przed rokiem) oraz CTL Logistics (3,09 proc.).
   Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku jest spółka Lotos Kolej z udziałem 8,89 proc. (przed rokiem 7,79 proc.), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (7,01 proc. w porównaniu do 6,53 proc. przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail Polska z udziałem 5,14 proc. oraz CTL Logistics z udziałem 4,82 proc. Dla DB Schenker Rail oraz CTL Logistics dane sprzed roku są nieporównywalne ze względu na zmianę metodyki prezentacji wyników przez UTK. Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2014 roku przewozy towarowe realizuje 66 przewoźników.

Ostatnio zmieniany piątek, 09 styczeń 2015 08:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj