logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Solaris podsumowuje rekordowy rok 2014

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 2014 roku firma Solaris kolejny rok z rzędu odnotowała znaczący wzrost sprzedaży i jednocześnie po raz dwunasty utrzymała pozycję lidera polskiego sektora autobusów miejskich. Również na rynkach zagranicznych producent z Bolechowa osiągnął rekordowe wyniki.

   Sprzedaż
Miniony rok był dla Solarisa rekordowy pod względem liczby dostarczonych do klientów pojazdów. Spółka sprzedała łącznie aż 1380 autobusów oraz trolejbusów i tym samym pobiła swój wynik z 2013 roku, kiedy to do klientów przekazano 1302 sztuki. Aż 80% spośród zrealizowanych w ubiegłym roku zamówień stanowią dostawy do odbiorców zagranicznych (1100 sztuk). Z kolei na rynku polskim nabywców znalazło 280 jednostek, co po raz dwunasty zapewniło Solarisowi pozycję krajowego lidera w segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich.
   Najważniejszym rynkiem eksportowym polskiego producenta, już tradycyjnie, były Niemcy, dokąd w 2014 roku zostało sprzedanych 197 pojazdów. Wśród nich znalazł się autobus, który opuścił bramy fabryki w Bolechowie z numerem dokładnie 10.000. Był to Solaris Urbino 12 electric dla Dusseldorfu.
   Znaczącymi kierunkami eksportu w minionych dwunastu miesiącach były także Bułgaria (146 sztuk), Czechy (128 sztuk) i Włochy (102 sztuki). W podsumowywanym okresie autobusy marki Solaris po raz pierwszy trafiły też do Turcji. Stało się to za sprawą wygranego i zrealizowanego przetargu na dostawę 100 przegubowych Urbino 18 dla firmy ESHOT z Izmiru.

- Kolejny rok rekordowo wysokiej sprzedaży to efekt zaufania, jakim obdarzyli nas dotychczasowi klienci i intensyfikacji działań sprzedażowych w krajach europejskich. W minionym okresie byliśmy bardzo aktywni zarówno tam, gdzie Solaris jest znany od dawna, jak też na rynkach, gdzie debiutowaliśmy, na przykład w Turcji. Nie wykluczamy także, że w przyszłości w poszukiwaniu następnych kontraktów wyjdziemy poza nasz kontynent - twierdzi  Solange Olszewska, prezes zarządu firmy Solaris.

   Inwestycje
Konsekwencją rokrocznie wzrastającego wolumenu sprzedaży była decyzja Zarządu spółki o rozbudowie obecnej hali fabrycznej zlokalizowanej w Bolechowie. W ramach inwestycji, którą realizuje Eiffage Polska, do istniejącej hali produkcyjnej zostanie dobudowana nowa o powierzchni ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Powstanie także ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Ponadto plany obejmują przebudowanie drogi wjazdowej do głównej siedziby firmy oraz ciągów komunikacyjnych na terenie zakładu.

- Dzięki realizowanej inwestycji zwiększymy moce produkcyjne oraz poprawimy efektywność niektórych procesów. W powstającej hali fabrycznej będziemy wytwarzać zupełnie nową generację naszych lekkich autobusów miejskich - mówi dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A. - Już obecnie fabrykę opuszcza blisko 1.400 pojazdów rocznie, w najbliższych latach planujemy zwiększyć tę liczbę.

   Realizacja przebudowy rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest na drugą połowę 2015. Projekt o wartości 45 mln złotych w części zostanie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z PO IG działanie 1.4-4.1 pt. „Opracowanie i wdrożenie do produkcji lekkiego autobusu miejskiego”.

   Premiery produktowe
W minionym roku odbyła się długo wyczekiwana premiera nowego Solarisa Urbino. Jego znana obecnie wersja miała swój debiut w 2004 roku. Dokładnie po 10 latach, podczas targów IAA w Hanowerze, jesienią 2014, Solaris zaprezentował nową wersję autobusu miejskiego.

- Ma on lżejszą, jeszcze bardziej trwałą konstrukcję, połączoną z wysoce atrakcyjnym designem. W pojeździe wprowadzono wiele udoskonaleń, które dotyczą niemal wszystkich jego obszarów. Równocześnie zachowano wiele charakterystycznych elementów poprzednika, które doskonale sprawdziły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat eksploatacji - opisuje nowy produkt Dariusz Michalak.

   W porównaniu z poprzednią generacją Urbino w nowym autobusie jest więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi, oprócz tego pojazd posiada znacznie niższą masę, a co za tym idzie – zużywa mniej paliwa. Nowy Solaris gwarantuje także większy komfort podróżowania pasażerom oraz oferuje bardziej ergonomiczne miejsce pracy kierowcy.
   Urbino w nowej odsłonie w halach produkcyjnych pojawią się już w najbliższych miesiącach, a pod koniec roku firma planuje ich sprzedaż na poziomie około 300 sztuk. Do końca 2016 mają całkowicie zastąpić obecną generację.

    Autobusy elektryczne
Rok 2014 przyniósł firmie Solaris kolejne sukcesy w zakresie pojazdów bateryjnych. Firma pozyskała zamówienia łącznie na 36 autobusów elektrycznych z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Szwecji. Producent wygrał także pierwsze przetargi na dostawy elektrobusów na rynku polskim – w Ostrołęce, Jaworznie i Warszawie.
   Wśród Solarisów Urbino electric sprzedanych w ubiegłym roku znalazły się modele  wyposażone w system ładowania baterii zarówno metodą plug-in, ale także poprzez indukcję czy też z wykorzystaniem pantografu.    Zupełnie nowym rozwiązaniem w zakresie pojazdów bateryjnych, wprowadzonym przez Solarisa do oferty w minionym roku, były dodatkowe ogniwa wodorowe zwiększające zasięg autobusu. Zastosowano je w przegubowym Solarisie Urbino 18,75, którego dwie sztuki zakupiła firma Hochbahn z Hamburga.

   Tramwaje
W roku 2014 producent z Bolechowa rozpoczął realizację kolejnego kontraktu na dostawę tramwajów na rynku niemieckim. Chodzi o zamówienie na 18 Solarisów Tramino dla Brunszwiku. Do końca poprzedniego roku dostarczone zostały pierwsze trzy tramwaje. Zakończenie realizacji umowy planowane jest na połowę 2015. W  tym samym okresie do Olsztyna przyjadą dwa z 15 zamówionych Tramino.
Plany na rok 2015
   W bieżącym roku Solaris nie zamierza zwalniać tempa. Oprócz wdrożenia do produkcji seryjnej nowego Solarisa, firma planuje kolejne nowości produktowe. Do najciekawszych projektów należą prace nad konstrukcją i budową pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym jego zasięg. Pojazd powstaje we współpracy z Politechniką Poznańska i Politechniką Warszawską, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech.

- Będzie to dwuprzegubowy autobus o długości 24 metrów. Jego napęd mają stanowić silniki elektryczne zasilane z baterii doładowywanych energią elektryczną z zewnętrznego źródła, w razie potrzeby dodatkowo uzupełnianych energią wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe zamontowane w pojeździe. To niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w autobusie o rzadko spotykanej długości. Stworzymy całkowicie bezemisyjny środek komunikacji miejskiej o bardzo dużej pojemności pasażerskiej, który z powodzeniem może stać się alternatywą na przykład dla tramwaju - mówi o projekcie Dariusz Michalak.

   Kolejną premierą zapowiadaną przez Solarisa w roku 2015 będzie autobus klasy midi przeznaczony między innymi do przewozów szkolnych. Jest to nowość w ofercie polskiego producenta, a prezentacja produktu nastąpi podczas październikowych targów Busworld w belgijskim Kortrijk.

   Nagrody
Sukcesy rynkowe firmy Solaris w roku 2014 zostały dostrzeżone zarówno przez gremia branżowe, jak też osoby niezwiązane bezpośrednio z rynkiem produkcji pojazdów komunikacji publicznej. Pojazdy spod znaku zielonego jamnika otrzymały liczne nagrody, między innymi nowy Solaris Urbino zdobył złoty medal targów Transexpo w Kielcach dla najlepszego autobusu, a Urbino 18,75 electric z ogniwami paliwowymi został laureatem konkursu „Zrównoważony Rozwój 2015” przeprowadzonego przez niemiecki magazyn „Busplaner”.
   Z kolei Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele oraz właściciele Solaris Bus & Coach S.A., zostali zwycięzcami wyjątkowego plebiscytu „Ludzie Wolności”, zorganizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej” oraz telewizję TVN. O wygranej zdecydowały SMS-y czytelników oraz telewidzów.

- Ta nagroda jest szczególnie ważna dla mojego męża, którego tutaj dzisiaj nie ma, bo jest chory. A to on zaryzykował i dlatego wyjechaliśmy z Niemiec, aby budować wszystko od początku. Wierzyliśmy, że ciężką i uczciwą pracą można osiągnąć bardzo dużo. Chcieliśmy przyczynić się do tego, by wyrażenie „Polnische Wirtschaft” nabrało pozytywnego znaczenia. Tę nagrodę traktujemy także jako wyróżnienie dla wielu polskich przedsiębiorców - mówiła Solange Olszewska, odbierając wyróżnienie.

   Solange Olszewska została także wybrana „Najlepszym Menedżerem roku 2014”. O przyznaniu tego prestiżowego tytułu w plebiscycie „Bloomberg Businessweek Polska” decydowały nominacje osób zarządzających czołowymi firmami działającymi na rynku polskim.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 08:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj