logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczne PKP Cargo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W trosce o bezpieczeństwo ruchu kolejowego PKP CARGO sukcesywnie wdraża nowe rozwiązania w tym zakresie. Dotyczą one dwóch obszarów - przygotowania zawodowego i szkolenia pracowników oraz rozwoju systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie procesem przewozowym. Spółka rozwija też system informatyczny EKL (Elektroniczna Księga Logistyki), wprowadzając do niego nowe funkcjonalności oparte o nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz możliwości, jakie daje technologia GPS.

   Bezpieczeństwo ruchu kolejowego w dużej mierze zależy od długości pracy pojazdów i drużyn trakcyjnych. Muszą mieć one zapewniony odpowiedni czas na wypoczynek pomiędzy kolejnymi zmianami roboczymi. W PKP CARGO dołożono wszelkich starań, by spełniać wszystkie wymogi formalnoprawne związane z czasem pracy maszynistów. Skuteczne zarządzanie czasem pracy wspomaga system EKL. Jest on wykorzystywany przez dyspozytorów, którzy na ekranie komputera widzą informacje o konkretnym pociągu i jego drużynie trakcyjnej, włącznie z pozycją na mapie. System pozwala na monitoring czasu pracy pojazdów i drużyn trakcyjnych. Z odpowiednim wyprzedzeniem podpowiada o konieczności dokonania wymiany pracowników obsługujących pociąg oraz sugeruje możliwe warianty dalszego procesu decyzyjnego. Dzięki temu dyspozytor ma pełną wiedzę, których pracowników w danej chwili może zaangażować do pracy.
   Oprócz informowania o konieczności zmiany drużyny trakcyjnej obsługującej pociąg, EKL podpowiada możliwości dojazdu do miejsca, gdzie nastąpi wymiana. Do punktu wymiany pracownicy dojeżdżają samochodami służbowymi lub pojazdami firm zewnętrznych, z którymi PKP CARGO współpracuje.
   W ostatnim czasie EKL został rozbudowany o nowe funkcjonalności wspierające dyspozytorów w zarządzaniu pracą zespołów drużyn trakcyjnych. Celem wprowadzanych rozwiązań jest ułatwienie pracy dyspozytorów oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez eliminację niewłaściwych decyzji w zakresie czasu pracy.

- Zatrudniamy ponad 4,2 tys. pracowników drużyn trakcyjnych i samodzielnie szkolimy ponad 400 kandydatów na maszynistów. Kwestie bezpieczeństwa w PKP CARGO traktujemy priorytetowo - mówi Wojciech Derda, członek zarządu PKP CARGO ds. operacyjnych. - PKP CARGO posiada specjalne komórki organizacyjne odpowiedzialne za szkolenia pracowników, bezpieczeństwo ruchu kolejowego i zarządzanie drużynami trakcyjnymi. Na bieżąco monitorujemy zagrożenia, analizujemy zdarzenia i wyciągamy wnioski. Na ich podstawie wdrażamy rozwiązania gwarantujące optymalną i przede wszystkim bezpieczną realizację procesu przewozowego - dodaj Wojciech Derda.

PKP CARGO samodzielnie szkoli pracowników
PKP CARGO posiada upoważnienie Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) do samodzielnego szkolenia i egzaminowania pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Stosowane przez spółkę instrukcje i programy szkoleń są opracowane i zatwierdzone przez UTK. Spółka zatrudnia doświadczoną kadrę instruktorską. Poza planowaną tematyką, w trakcie szkoleń pracownicy są zapoznawani z zachodzącymi na bieżąco zmianami w przepisach i instrukcjach, zmieniającymi się uwarunkowaniami na infrastrukturze kolejowej oraz wnioskami z analiz zdarzeń i wypadków kolejowych. Niezależnie od prowadzonych szkoleń, funkcjonująca w strukturach spółki komórka ds. bezpieczeństwa ruchu kolejowego analizuje okoliczności i przyczyny wypadków i incydentów kolejowych, w tym tych związanych z pracą maszynistów. Wnioski i rekomendacje płynące z analiz przekazywane są do niezwłocznej realizacji na poziomie wykonawczym procesu przewozowego.

O systemie EKL
Podstawową funkcją systemu EKL jest wspomaganie realizacji procesu przewozowego w PKP CARGO. Jednak jego funkcjonalności są również wykorzystywane do wsparcia w zakresie planowana pracy drużyn trakcyjnych, włącznie ze szkoleniami, nabywaniem i utrzymywaniem znajomości szlaków oraz autoryzacją na określone serie lokomotyw. Dzięki EKL dyspozytorzy posiadają szereg informacji o pociągu i jego obsłudze, w tym dane o pozycji lokomotywy, relacji pociągu, czasie pracy maszynisty, miejscu planowej podmiany, masie brutto oraz informacje serwisowe.

   W EKL realizowany jest proces decyzyjny w zakresie procesu przewozowego. Polega on na uruchamianiu pociągów w odpowiednim czasie i rozkładzie jazdy przy zachowaniu priorytetów przewozowych. Dzięki temu można między innymi monitorować czas pracy maszynistów w sytuacjach nadzwyczajnych, wymuszających zmiany w planowej pracy. Dzieje się tak np. w przypadku wystąpienia zakłóceń w prowadzeniu ruchu pociągów. Przyczyną mogą być złe warunki atmosferyczne, awarie w infrastrukturze, uszkodzenie taboru lub pożar. W takich sytuacjach EKL ułatwi podjęcie decyzji o pracy w godzinach nadliczbowych.
   Wydłużenie czasu trwania zmiany roboczej i w konsekwencji praca w godzinach nadliczbowych może odbywać się wyłącznie w  przypadkach określonych przepisami - w celu doprowadzenia pociągu do stacji końcowej lub najbliższej stacji, na której możliwa jest wymiana drużyny trakcyjnej. Pracownikom zapewniany jest powrót do miejsca pracy.
   PKP CARGO planuje w dalszym ciągu podnosić poziom bezpieczeństwa na torach, wdrażając nowe technologie i nowoczesne metody doskonalenia zawodowego, skutkujące podnoszeniem kwalifikacji pracowników.

Ostatnio zmieniany środa, 04 marzec 2015 12:55

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj