logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Prawa pasażera samolotu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polscy pasażerowie mają według Rozporządzenia 261/2004 prawo do odszkodowania lotniczego przy opóźnieniu lub odwołaniu lotu oraz nadkomplecie pasażerów. Na mocy tego samego rozporządzenia linie lotnicze mają obowiązek informowania pasażerów o przysługujących im prawach.  Firma zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań lotniczych, refund.me, ustaliła jak bardzo różni się ilość przekazywanych przez linie lotnicze informacji. Zaledwie połowa przedsiębiorstw lotniczych publikuje informacje w języku polskim. Istnieją również różnice w łatwości odnajdywania istotnych informacji na stronach internetowych linii lotniczych.

   W ramach analizy stron pod uwagę został wzięty język strony i łatwość odnalezienia informacji dotyczących praw pasażerów. Kolejnym kryterium była ilość oferowanych informacji i ich jasność. Przeanalizowane zostały linie lotnicze: LOT, Wizzair, Norwegian, Aeroflot, easyJet, Air Berlin, KLM, German Wings, British Airways, SAS, Lufthansa i Ryanair.
   Jedynie Lufthansa, Ryanair, Air Berlin, easyJet, LOT i Wizzair publikują kluczowe informacje o prawach pasażera w języku polskim. Na stronach pozostałych linii lotniczych pasażerowie mogą uzyskać informacje między innymi w języku angielskim.
 Najbardziej jasne są informacje na stronie internetowej Lufthansy. Wystarczy jedno kliknięcie, aby pasażerowie odnaleźli informacje na temat praw pasażerów lotniczych. Warto wymienić tu również Norwegian i British Airways, które oferują na swoich stronach internetowych formularz, gdzie bezpośrednio może zostać złożona reklamacja. Polityka informacyjna Aeroflotu natomiast pozostawia wiele do życzenia: z trudem można odnaleźć niewielką ilość informacji na temat praw pasażerów. Brakuje również wzmianki nt. Rozporządzenia WE nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Podobnie jest z innymi liniami lotniczymi, które nie pomagają pasażerom odnaleźć wyżej wymienionego rozporządzenia unijnego. Tylko trzy linie lotnicze udostępniają bezpośredni link do Rozporządzenie Unii Europejskiej na swoich stronach.  Są to: LOT, Norwegian i Ryanair.

- Udzielanie szczegółowych i przystępnych informacji na temat praw pasażera nie leży w interesie linii lotniczych, które każdego roku muszą wypłacać miliony euro odszkodowania - mówi Eve Buechner, założycielka i CEO firmy refund.me oraz ekspert ds. praw pasażerów. - W rzeczywistości tylko około 10% polskich pasażerów jest świadomych swojego prawa do odszkodowania. W ten sposób tracą oni rocznie 21 milionów złotych w kwocie odszkodowań.

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 czerwiec 2015 12:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj