logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Efekt PDO przeprowadzonych w PKP CARGO w 2015 roku: 120 mln zł oszczędności rocznie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad trzy razy więcej pracowników niż zakładano zdecydowało się na skorzystanie z zakończonego Programu Dobrowolnych Odejść. 30 czerwca odeszły z PKP CARGO 874 osoby. Na wypłatę odpraw zostanie przeznaczonych 64,6 mln zł, natomiast spodziewane oszczędności z programu przeprowadzonego w czerwcu wynoszą minimum 20 mln zł rocznie. Łącznie, w ramach programów przeprowadzonych w 2015 r., ze spółki odeszło blisko cztery tysiące osób, co pozwoli na uzyskanie w kolejnych latach oszczędności na poziomie min. 120 mln zł rocznie. Jednocześnie Spółka odnotowuje systematyczny wzrost efektywności i udziałów rynkowych.

   Z Programu Dobrowolnych Odejść mogli skorzystać wszyscy pracownicy PKP CARGO. Spółka wstępnie zakładała, że program obejmie ok. 250 osób, jednak zainteresowanie ze strony pracowników było dużo większe. Wpłynęły 1193 wnioski o skorzystanie z programu.  Pozytywnie rozpatrzono wnioski 874 osób - czyli ponad 73 proc. chętnych. Część zainteresowanych nie uzyskała zgody na odejście z pracy ze względu na konieczność utrzymania wysokiego poziomu obsługi klientów spółki. Zdecydowana większość osób które skorzystało z PDO miało dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia, a więc najwyższą rekompensatę przy skorzystaniu z programu. W ramach PDO z możliwości odejścia skorzystało też 54 proc. uprawnionych do tego emerytów.

- Pomimo obniżenia zatrudnienia o prawie 4 000 etatów nadal działamy efektywnie oraz systematycznie podnosimy jakość i rozszerzamy zakres usług oferowanych naszym klientom. To dobitnie pokazuje, że działania mające na celu poprawę efektywności funkcjonowania spółki na konkurencyjnym i pełnym wyzwań rynku były nie tylko możliwe do przeprowadzenia, ale wręcz niezbędne - mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO.

   Wyniki za pierwszy kwartał 2015 roku potwierdzają silną pozycję rynkową PKP CARGO. Od początku roku Spółka utrzymywała pozycję niekwestionowanego lidera towarowych przewozów w Polsce, z blisko 48 proc. udziałem w rynku pod względem masy (wzrost o 0,6 pkt proc. rdr). W tym samym okresie koszty operacyjne PKP CARGO zostały obniżone o 10 proc. w ujęciu rocznym. W efekcie PDO przeprowadzonego w I kwartale 2015 r. zatrudnienie w Grupie PKP CARGO zostało zmniejszone o 15 proc., a efektywność operacyjna mierzona wykonaną pracą przewozową na zatrudnionego wzrosła o 9 proc. rok do roku.

- Warte podkreślenia jest także to, że w naszej firmie dokonuje się zmiana pokoleniowa. Obecnie w całej Polsce szkolimy 900 maszynistów, którzy zasilą szeregi drużyn trakcyjnych w najbliższych kwartałach - dodaje Adam Purwin.

   Podobnie jak w przypadku Programu Dobrowolnych Odejść przeprowadzonego na początku br., wszyscy pracownicy spółki, którzy skorzystają z programu otrzymają ustawowe odprawy pieniężne i dodatkowe rekompensaty. Łączna wysokość gratyfikacji sięga równowartości nawet 30 miesięcznych pensji. Najwyższe rekompensaty przysługują pracownikom objętym Paktem Gwarancji Pracowniczych, zawartym przed debiutem giełdowym PKP CARGO. Zgodnie z jego zapisami niemal 88 proc. załogi spółki jest objęta 4- lub 10-letnimi gwarancjami zatrudnienia, które nie ulegają zmianie w związku z Programem Dobrowolnych Odejść.
   Od 1 lipca w spółce PKP CARGO zatrudnionych będzie 17 969 pracowników.

Ostatnio zmieniany środa, 08 lipiec 2015 09:38

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj