logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Katowicka Izba Celna wyróżniła Upoważnionych Przedsiębiorców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5 listopada br. przedsiębiorcom z Województwa Śląskiego wręczone zostały prestiżowe świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO. Uroczystość odbyła się w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w ramach seminarium organizowanego Przez Fundusz Górnośląski S.A., pt. „Ułatwienia celne i podatkowe dla przedsiębiorców. Status Upoważnionego Przedsiębiorcy”.

   Certyfikaty wręczone zostały przez zastępcę dyrektora Izby Celnej w Katowicach, insp. Andrzeja Szczotkę. W trakcie spotkania naczelnik Wydziału Obsługi Przedsiębiorców Rafał Krzywdziński przedstawił genezę powstania instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy oraz warunki i kryteria niezbędne do otrzymania świadectwa AEO. Omówił także udogodnienia, które wynikają z jego posiadania i korzystania z uproszczonych procedur celnych. Zgromadzeni goście mogli również poznać najnowsze elektroniczne usługi Służby Celnej, które mają wpływ na usprawnienie działalności gospodarczej. Realizowany model obsługi „Potrzeby klientów - oferowane usługi” wyznacza standardy działania nowoczesnej Służby Celnej. Wprowadzenie innowacyjnych elektronicznych usług przyspiesza przepływ towarów oraz usprawnia obsługę klientów. Ułatwienia w polskich portach morskich, rezerwacja terminu odprawy celnej ciężarówek na wschodniej granicy, usuwanie barier biurokratycznych, zwiększenie dostępności e-usług oraz skrócenie czasu obsługi potwierdzają jednoznacznie, że Służba Celna jest bardziej przyjazna biznesowi i świadczy coraz lepsze usługi.

- Zdecydowaliśmy się ubiegać o świadectwo AEO przede wszystkim dlatego, że daje ono rękojmię przestrzegania przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji. Pozwala ono na sprawniejsze i szybsze działanie w ramach odpraw celnych transportów międzynarodowych i daje gwarancję pewności dostarczenia materiałów do klienta na czas, co stanowi priorytet w naszej działalności - mówi Jan Brachmann, prezes zarządu Seifert Polska Sp. z o.o., która pozytywnie przeszła audyt Izby Celnej w Katowicach i tym samym znalazła się w gronie Upoważnionych Przedsiębiorców AEO.

Podczas wydarzenia świadectwa Upoważnionych Przedsiębiorców otrzymali:

1.    Seifert Polska Sp. z o.o.,
2.    OASIS EAST Sp. z o.o.,
3.    VITKOVICE MILMET SA,
4.    „INTERSPED” Tomasz Smaza,
5.    Agencja Celna „PRIMA-SAD BIS”,
6.    Zakład Wielobranżowy „B-TRANS” Bartłomiej Kyrcz.

W sumie w Województwie Śląskim tytułem Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO może poszczycić się 69 podmiotów.

- W trakcie audytu badane jest m.in. przestrzeganie przez przedsiębiorcę wymogów celnych, posiadanie odpowiednich systemów zarządzania ewidencjami handlowymi i transportowymi, umożliwiającymi właściwą kontrolę celną. Weryfikacji podlega także wypłacalność przedsiębiorcy oraz - w zależności od rodzaju świadectwa - poziom wdrożonych standardów bezpieczeństwa i ochrony - mówi Rafał Krzywdziński, naczelnik Wydziału Obsługi Przedsiębiorców w Izbie Celnej w Katowicach. - Podmioty, które z pozytywnym skutkiem zakończyły audyt, to stosunkowo wąskie, prestiżowe grono. Obecnie jest ich w Polsce niewiele ponad 800, chociaż liczba ta systematycznie wzrasta.

   Świadectwo AEO (Authorised Economic Operator) to instytucja Wspólnotowego Kodeksu Celnego, która została wprowadzona do porządku prawnego Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2008 r., celem stworzenia bezpiecznego łańcucha dostaw oraz walki z terroryzmem. Przyznanie statusu AEO to uznanie przedsiębiorcy za podmiot uprzywilejowany, któremu przysługuje szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Odnosi się on do podmiotów zaangażowanych w operacje celne, a więc m.in. do producentów prowadzących składy celne, przewoźników, spedytorów, importerów oraz eksporterów. Jest on dostępny dla wszystkich podmiotów, bez względu na ich wielkość i rozmiar prowadzonej działalności.
   Status AEO przyznany w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jest uznawany w całej Wspólnocie. Upoważniony Przedsiębiorca może ubiegać się o świadectwo AEO C dotyczące uproszczeń celnych, AEO S związane z bezpieczeństwem i ochroną oraz AEO F, stanowiące połączenie wyżej wymienionych.

Ostatnio zmieniany piątek, 13 listopad 2015 13:01

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj