logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Scania świętuje 125 urodziny

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W 2016 roku Scania świętuje 125 lat ciągłego rozwoju. Od chwili, gdy została założona w 1891 r. jako prywatna firma produkująca wagony kolejowe, skutecznie opiera się konkurencji i kryzysom finansowym. Obecnie, w erze pojazdów połączonych siecią przesyłania informacji, kontynuuje z powodzeniem podróż w przyszłość.

    Oto kamienie milowe w historii firmy Scania, od jej początków w 1891 r. do dnia dzisiejszego:

1891 - W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.
1923 - August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.
1936 - Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania - autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”
1961 - Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.
1969 - Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.
1980 - Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.
1988 - Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.
1995 - Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.
2000 - Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.
2003 - Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.
2009 - Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.
2010 - Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.
2011 - Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.
2013 - Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.
2015 - Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.

   Scania angażuje się w rozwój zrównoważonego transportu drogowego nie tylko oferując nowoczesne produkty, ale także na wiele innych sposobów. W jubileuszowym roku 2016 skupi się na najcenniejszym ze swoich zasobów: na pracownikach.

Ostatnio zmieniany piątek, 12 luty 2016 09:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj