logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Czerwiec na Ławicy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czerwiec w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica to drugi miesiąc sezonu wakacyjnego. Czerwiec to także miesiąc kończący pierwsze półrocze 2016 r., a więc czas podsumowań. Pomimo aktualnej sytuacji geopolitycznej, hamującej nieco ruch pasażerski na niektórych kierunkach, poznańskie lotnisko poszerza swoją ofertę o destynacje alternatywne i nadal widać wyraźne wzrosty w statystykach.

   Od stycznia do czerwca 2016 roku w Poznaniu obsłużono prawie 750 000 pasażerów, co stanowi wzrost do okresu analogicznego roku ubiegłego o 7,26%. Duży wzrost odnotowują w tym okresie połączenia w segmencie LCC (tanie linie lotnicze) o 21%. W czerwcu 2016 r. na lotnisku w Poznaniu obsłużono 194 259 pasażerów.
   Zgodnie z analizami ekspertów, mówiącymi o przesunięciu ciężaru wakacyjnego ruchu czarterowego z dotychczasowych, atrakcyjnych cenowo kierunków, poznańskie lotnisko zdominowały alternatywne destynacje, w tym duży udział mają greckie porty. I tak - do i z Heraklionu podróżowało 6 000 pasażerów, na/z Rodos 5 241, na/z Zakynthos 5 239, na/z Korfu 4 700, do i z Chanii 2 655, na/z Kos 2 500, na/z Kefalonii 1 382, do i z Aten 1 375 oraz do i z Salonik 1 300.
   Uruchomione w czerwcu nowe kierunki, które już na starcie cieszyły się dużym zainteresowaniem pasażerów, to Cypr i Pafos - 1 041 oraz włoska Katania - 999 obsłużonych pasażerów. Absolutnym jednak numerem jeden w czerwcu była czarterowa południowo-wschodnia Bułgaria z Burgas, z 7 257 pasażerami. Wśród przewoźników tej kategorii najwięcej pasażerów poleciało z Enter Air. 
W segmencie połączeń czarterowych obsłużono w Poznaniu 72 630, co w porównaniu z poprzednim miesiącem 22 732 pasażerów pokazuje, iż sezon czarterowy na dobre wystartował. W segmencie połączeń regularnych odnotowano 121 119 pasażerów, a w tym na połączeniach LCC (tanie linie lotnicze) 85 585, z dynamiką wzrostu na poziomie 5,99%. W segmencie przewoźników Legacy (przewoźnicy tradycyjni) liczba pasażerów to 35 534, z dynamiką wzrostu 2,11%.
   Liderem wśród kierunków lotów z ilością pasażerów na poziomie 15 333 jest Londyn Luton. Największe wzrosty w segmencie LCC ponownie zanotowały linie lotnicze Wizz Air, które przewiozły o +12% pasażerów więcej w stosunku do maja 2015 r., natomiast wśród przewoźników Legacy wzrost zanotowały Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad +29% pasażerów więcej w stosunku do maja ubiegłego roku.
 
- Otworzył się sezon czarterowy i to widać w statystykach bardzo wyraźnie - mówi prezes Portu Lotniczego Poznań - Ławica, Mariusz Wiatrowski. - Półrocze, to z jednej strony dobry moment na podsumowanie, z drugiej zaś - dopiero początek szczytu sezonu lotów wakacyjnych i właśnie dlatego ten okres jest, nie tylko zgodnie z porą roku, najgorętszy dla lotniska... Spodziewamy się, że mocne otwarcie będzie miało swoją kontynuację i trend rosnący utrzyma się w następnych miesiącach, o czym przekonamy się już w lipcu. Cieszy fakt, iż turyści ze względu na sytuację na świecie nie zrezygnowali z chęci latania, a jedynie zmieniają swoje przyzwyczajenia i plany wakacyjne, co widać chociażby w sukcesie wzrostu kierunków Grecji czy Bułgarii. Do nadrobienia są jednak ogromne spadki ruchu do Egiptu, Turcji czy Tunezji. Aktywnie pracują też przewoźnicy w kategorii tanich lotów (LCC), przygotowując ciekawe oferty dla pasażerów. I tak w czerwcu zarówno Wizz Air, jak i Ryanair zaoferował promocje europejskich lotów w znacznie obniżonych cenach, co podnosiło atrakcyjność lotniska, jako miejsca podróży do znanych miejsc turystycznych. Również PLL LOT zainaugurowały połączenie przez Warszawę do Seulu, co zwiększyło atrakcyjność kierunków dalekowschodnich w siatce  połączeń transkontynentalnych. Wszystko to pokazuje, że staramy się, wraz z naszymi partnerami, trafnie odczytywać bieżącą sytuację rynkową, aktywnie i skutecznie szukając nowych rozwiązań.

Ostatnio zmieniany środa, 10 sierpień 2016 06:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj