logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Cybercom Smart Parking

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Parkowanie w centrach miast czy w zatłoczonych dzielnicach biznesowych przysparza kierowcom problemów niezależnie od pory dnia. W tym kontekście systemy do zarządzania miejscami postojowymi w czasie rzeczywistym jawią się jako rozwiązanie, które ułatwia życie i pomaga zaoszczędzić czas. Technologia firmy Cybercom Poland, stworzona przy współpracy z Intelem, wykorzystuje Internet rzeczy, by rozwiązać problem parkowania, codziennie uprzykrzający życie kierowcom na całym świecie.

   Obecnie tysiące firm i instytucji publicznych, udostępniających parkingi dla pracowników i gości, próbuje zagwarantować im dostępność miejsc i sprawić, by korzystanie z parkingu było jak najwygodniejsze. Kluczem do sukcesu jest szybki dostęp do informacji oraz nowoczesne oprogramowanie. Rozwiązaniem, które łączy te elementy w sprawnie działającą całość, jest Cybercom Smart Parking - inteligentny parking IoT korzystający z dobrodziejstwa technologii Internetu rzeczy.

- Największą zaletą technologii inteligentnego parkingu jest prostota obsługi. Gdy jadę rano do pracy, mój telefon wykrywa, że jestem w samochodzie i zmierzam w okolice biura. Na tej podstawie zakłada, że będę chciał zaparkować. Otrzymuję zatem powiadomienie, które wskazuje mi liczbę wolnych miejsc. Gdy jestem w odległości 500 m od biura, dostaję informację, czy są jeszcze wolne miejsca. Jeśli tak - podjeżdżam do głównej bramy. Samochód jest automatycznie identyfikowany na podstawie tablic rejestracyjnych. Otrzymuję informację o numerze miejsca postojowego wraz z jego opisem. Wiem więc, w którą alejkę powinienem skręcić, aby się tam dostać - wyjaśnia Rafał Rudnicki, Technical Sales Executive w Cybercom Poland.

   Jak działa Cybercom Smart Parking?
W rozwiązaniu Cybercom Smart Parking do uzyskania informacji o wykorzystaniu miejsc parkingowych stosowana jest dedykowana sieć bezprzewodowa, do której dołączone są kontrolery oraz sensory. Dzięki najnowszym technologiom Intela, oba te elementy można było zbudować w oparciu o tę samą platformę systemową.

- Stacje bazowe powstały przy wykorzystaniu miniaturowych komputerów Intel NUC, opartych na procesorach Intel Atom, zaś końcówki sensorowe działają na najnowszych kontrolerach Intel Quark. Kod opracowany pod kątem jednego z tych urządzeń będzie mógł pracować na innym, bez znaczących prac programistycznych i ponownej kompilacji na kod maszynowy. Uzyskujemy dzięki temu prostotę budowania aplikacji oraz ochronę inwestycji. Rozwiązanie Cybercom Smart Parking doskonale sprawdza się na co dzień, o czym mają okazję przekonać się pracownicy i goście warszawskiego biura Intela, gdzie z powodzeniem korzystamy z tego systemu - mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

   Informacje pozyskane z sieci czujników trafiają do warstwy analitycznej, która również pracuje na platformie Intela x86. Oprogramowanie znajduje wolne miejsca parkingowe, wylicza najbliższą drogę dojazdu i udostępnia te informacje do aplikacji instalowanej na smartfonie. Dzięki precyzyjnej lokalizacji za pomocą odbiorników GPS oraz identyfikacji samochodu, kierowca tuż przed wjazdem na parking pozna przydzielone mu miejsce, a także wiodącą do niego najprostszą trasę.
   Rozwiązanie Cybercom Smart Parking tworzy kompletny system kontroli i zarządzania miejscami parkingowymi w centrach handlowych, biurowcach, parkingach wielkopowierzchniowych i podobnych miejscach. Oprogramowanie wykorzystuje systemy lokalizacji wbudowane w smartfony do określenia obecności kierowców w bezpośredniej bliskości parkingu. System pozwala także na identyfikację oraz kontrolę dostępu i rezerwację miejsc dla gości. Miejsca parkingowe można przydzielać konkretnym najemcom, obsługiwać użytkowników, zastosować w praktyce dynamiczny przydział wolnych miejsc, zależnie od aktualnego wykorzystania. Dzięki temu rozwiązaniu wolne miejsca parkingowe należące do prywatnych przedsiębiorstw mogą w przyszłości zasilić pulę miejsc miejskiego parkingu, np. po godzinach pracy biura.

Parking w formie usługi
Ideę inteligentnego parkingu można dodatkowo rozwinąć, oferując wynajęcie parkingu w formie usługi, przy wykorzystaniu aplikacji firm zewnętrznych zintegrowanych z systemem Cybercom Smart Parking.

- W przyszłości wolne miejsca parkingowe w biurowcach będą mogły zasilić pulę parkingów miejskich. Byłaby to usługa podobna do Ubera. W godzinach wieczornych, gdy biurowce są puste, można będzie otworzyć dostęp dla mieszkańców okolicznych budynków. Osobna aplikacja umożliwiałaby dokonywanie płatności za pomocą karty kredytowej. Gdy samochód wjedzie na parking i jest zarejestrowany w systemie, mógłby z takiego parkingu skorzystać. Opłaty byłyby naliczane automatycznie przy wyjeździe - prognozuje Rafał Rudnicki.

Ostatnio zmieniany środa, 31 sierpień 2016 06:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj