logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Etykieta logistyczna GS1 w zastosowaniach transportowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarządzanie łańcuchem dostaw opiera się na sprawnych kanałach dystrybucyjnych, umożliwiających fizyczny transfer materiałów oraz na sprawnych kanałach wymiany informacji związanych z tym transferem. Stwierdzenie to nie jest odkrywcze, ale jest na tyle istotne, że w pełni oddaje rzeczywiste rozumienie logistyki. Tak jak fizyczne przemieszczanie materiałów jest dla logistyki oczywiste i dla przeciętnego obserwatora łańcucha dostaw czytelne, tak śledzenie tego przemieszczania w rozbudowanym łańcuchu już takie oczywiste i czytelne nie jest. Na trasie przemieszczania jednostek logistycznych w łańcuchu dostaw zachodzą różne zdarzenia. Determinują one zakres informacji, jakie powstają w kolejnych ogniwach łańcucha. Zarówno w procesie produkcji, jak też w dystrybucji wyrobów gotowych, w transporcie oraz wprowadzaniu produktów na rynek, dodawane są kolejne informacje identyfikujące jednostki logistyczne. Identyfikacja jednostek logistycznych jest szczególnie istotna w procesach transportowych, od momentu podjęcia towaru przez przewoźnika, poprzez wszelkie procesy zachodzące w ramach jego organizacji, po dostarczenie do ostatecznego odbiorcy. Stosowanie uznanych, międzynarodowych standardów w obszarze transportu jest od kilku lat celem prac organizacji GS1 na poziomie międzynarodowym.

Od kilku lat w ramach organizacji GS1 funkcjonuje GS1 Logistics Forum. Stanowi ono dobrowolną grupę organizacji krajowych GS1 i zaproszonych uczestników. Jego celem jest podniesienie wiedzy i umiejętności wśród uczestników Systemu GS1, aby działać bardziej sprawnie i skutecznie. Misję Forum stanowi rozwój i wspieranie wdrażania rozwiązań logistycznych GS1 w celu osiągnięcia korzyści biznesowych poprzez rozwijanie współpracy otwartych łańcuchów dostaw i przejrzystości działań.
Pod koniec 2006 roku, w ramach GS1 Logistics Forum, powołane zostały dwie grupy robocze - Logistics Interoperability Model (LIM) oraz Logistic Label Group (LLG). Celem działalności drugiej z tych grup było zidentyfikowanie potrzeb uczestników łańcuchów dostaw w zakresie standardowego kodowania informacji podczas procesów transportowych. W pracach grupy roboczej brali udział przedstawiciele centrali GS1, kilkunastu krajowych organizacji GS1 (w tym oczywiście także GS1 Polska) oraz reprezentanci firm transportowych i operatorów logistycznych, między innymi GEFCO, DHL, FM Logistics, Frigoscandia. Prace grupy LLG oparte były na wynikach wcześniej zrealizowanego projektu dotyczącego harmonizacji etykiet logistycznych w skali Europy - ELL (European Logistic Label), którego ILiM - GS1 Polska było koordynatorem. Wyniki i efekty projektu ELL były już opisywane wcześniej na łamach "Logistyki". W wyniku prac grupy LLG powstały wytyczne, zatytułowane "Standard International Logistic Label - STILL", zawierające dobre praktyki odnośnie stosowania etykiety logistycznej GS1 w obszarze transportu i magazynowania, bazujące na dokumencie "Specyfikacje Ogólne GS1".

Wytyczne dostarczają rekomendacji na temat wspólnych informacji transportowych na etykiecie, zawierają zharmonizowane wymagania dla identyfikacji w transporcie, w celu zwiększenia efektywności w łańcuchu dostaw. Wytyczne są odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników (producentów, dystrybutorów, operatorów logistycznych, przewoźników), którzy pragną:

  • mieć wytyczne z dobrymi praktykami, dotyczącymi stosowania etykiety logistycznej GS1 w transporcie i magazynowaniu, bazujące na "Specyfikacjach Ogólnych GS1"
  • otrzymać rekomendacje na temat wspólnych informacji transportowych na etykiecie
  • mieć zharmonizowane wymagania dla identyfikacji w transporcie, w celu zwiększenia efektywności w łańcuchu dostaw
  • mieć możliwość systematycznego śledzenia, w celu redukowania czasu dostawy i zwiększenia poziomu obsługi
  • zharmonizować i uprościć procedury z przewoźnikami i dostawcami usług logistycznych w łańcuchu dostaw
  • promować stosowanie rozwiązań logistycznych GS1 wśród uczestników łańcucha dostaw, szczególnie u przewoźników.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2010.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 maj 2010 14:31
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj