logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

GS1 działa na rzecz branży farmaceutycznej - Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nasi Czytelnicy uzyskali już znaczącą porcję informacji na temat wykorzystania kodów kreskowych i dokumentów elektronicznych, aby przyniosły one możliwie największe korzyści firmie, która je stosuje dla własnych potrzeb oraz w całym łańcuchu dostaw. W zakresie wspomagania przez organizację krajową firm z poszczególnych branż we wdrażaniu tych usprawniających rozwiązań, jest też branża farmaceutyczna. Działająca na przykład w latach 2002 - 2004, w ramach organizacji krajowej GS1 Polska, Grupa Robocza Farmacja Polska wypracowała zasady stosowania kodów kreskowych GS1 na opakowaniach detalicznych, zbiorczych i logistycznych, według dobrych praktyk, w tym podając:

  • wykazy danych w kodzie kreskowym na opakowaniach zbiorczych
  • korzyści stosowania etykiet logistycznych GS1
  • możliwości wdrożeniowe etykiet logistycznych według najczęściej występujących sytuacji w praktyce, czyli według tak zwanego modelu podstawowego i uproszczonego.

Dziś o kolejnych działaniach na rzecz wdrażania usprawniających rozwiązań w farmacji oraz w całym sektorze ochrony zdrowia, w tym o zadaniach realizowanych w ramach projektu Ministerstwa Zdrowia: Strategia e-Zdrowie Polska na lata 2009-2015 oraz o tworzeniu centralnej bazy produktów branżowych, według identyfikatorów GS1 - numerów GTIN.

Strategia e-Zdrowie Polska na lata 2009 - 2015
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) jest głównym inicjatorem realizacji zadań, jakie zostały określone w Projekcie Ministerstwa Zdrowia z marca 2009: Strategia e-Zdrowie Polska na lata 2009 - 2015. Zakłada on w zakresie między innymi poprawienie efektywności systemu ochrony zdrowia odnośnie elektronicznego obiegu dokumentacji itp., określone działania, w których celowe jest, aby były uwzględnione standardy GS1, w tym w przypadku systemy ADC i EDI, zastosowanie między innymi identyfikatorów GS1: GTIN i GLN. W ramach koordynacji wdrożeń oraz integracji baz i rejestrów, winny być one zatem uzupełnione o numer GLN, a baza zarejestrowanych produktów leczniczych: Rejestr Wyrobów Medycznych i podmiotów odpowiadających za ich wprowadzenie do obrotu i do używania - o numery GTIN i GLN. Baza ta obejmuje istotną część produktów, stanowiących tak zwaną Krajową Bazę Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ), której celowość stworzenia i funkcjonowania przedstawiono w lutym 2010 roku podczas spotkania w CSIOZ, poświęconemu omówieniu roli standardów globalnych systemu GS1 w ochronie zdrowia oraz możliwości ich uwzględnienia w Strategii e-Zdrowie. W spotkaniu uczestniczyli, obok gospodarzy i ekspertów z GS1 Polska, przedstawiciele NFZ oraz szpitali. W marcu br. odbyło się kolejne spotkanie, tym razem w siedzibie NFZ, bowiem Narodowy Funduszu Zdrowia działa od dawna na rzecz stałego ulepszania infrastruktury informacyjnej w ochronie zdrowia, w tym w farmacji. Celem tego spotkania było omówienie celowości funkcjonowania i możności wykorzystania w praktyce KBPOZ.

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia
W ramach wspomagania branży farmaceutycznej we wdrażaniu efektywnych narzędzi e-gospodarki ILiM - GS1 Polska działa na rzecz utworzenia centralnej bazy produktów branżowych (produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz innych produktów, będących w obrocie aptecznym i nie tylko) - tak zwanej KBPOZ. Z założenia KBPOZ to na bieżąco aktualizowany katalog elektroniczny, funkcjonujący w Internecie, w którym podstawowym identyfikatorem produktów jest jednoznaczny w skali świata identyfikator, przyjęty przez większość krajów, jako jedyny i podstawowy. Identyfikator ten to numer GTIN (zwany jeszcze ciągle w polskim prawodawstwie branżowym kodem EAN).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2012 09:39
Więcej w tej kategorii: Kody kreskowe w ochronie zdrowia »

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics przystępuje do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”

OT Logistics przystępuje do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”, której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES zaoferował nową usługę transportu towarów ponadgabarytowych. Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu, przewóz dużych ładunków...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj