logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie tylko na uniknięcie potencjalnych błędów lekarskich podczas podawania leków, ale także przyspieszą realizację zleceń lekarskich przez pielęgniarki.

 

Jednoznaczna identyfikacja leków, pacjentów, materiałów i urządzeń medycznych znacząco wpływa na jakość pracy personelu medycznego. Według brytyjskich badań każda z pielęgniarek spędza średnio miesiąc czasu w ciągu roku na poszukiwaniu zagubionego sprzętu, materiałów medycznych lub dokumentów. Każdego dnia około jednej czwartej wszystkich pielęgniarek w szpitalu szuka karty chorobowej pacjenta lub jego danych laboratoryjnych.

- Zastosowanie kodów kreskowych w naszym szpitalu z pewnością przyczyni się do racjonalizacji procesu podawania leków. Z jednej strony wpłynie to na wzrost gospodarności a z drugiej na bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy, szczególnie pielęgniarek. Istotnym aspektem jest wyeliminowanie ręcznego wprowadzania danych do sytemu, które może powodować błędy – komentuje dr Anna Anders, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zapewni dokładność identyfikacji towarów, urządzeń i pacjentów oraz szybki i automatyczny odczyt danych.

- Wyniki badań prowadzonych między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii, pokazują, że błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków niewłaściwemu pacjentowi stanowią ponad 19% wszystkich zidentyfikowanych błędów medycznych. Skutkuje to najczęściej spadkiem efektywności terapii, przedłużonym pobytem w szpitalu, ale może prowadzić do niebezpiecznych powikłań czy nawet zgonów. Kody kreskowe pomagają również walczyć z podrabianymi produktami farmaceutycznymi, które wg najnowszych badań mogą stanowić nawet 10% wszystkich leków. Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zwiększy nie tylko komfort personelu medycznego, ale i bezpieczeństwo pacjentów – komentuje dr Anna Gawrońska, ekspert ds. standardów GS1 w ochronie zdrowia, zatrudniona w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

Ostatnio zmieniany piątek, 20 październik 2017 10:41

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj