logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

System EAN.UCC warunkiem warunkiem koniecznym dla standaryzacji systemów logistycznych. Wpływ informatyki na logistykę - cz. 13

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Wpływ informatyki na logistykę - cz. 13

Pomimo, że zastrzegałem się, że nie będę omawiał spraw związanych z systemem EAN.UCC uznając, iż jest on opisany na stronie www.ean.pl, uważam, że warto jednak to zagadnienie co najmniej poruszyć, aby Czytelnik lepiej rozumiał zagadnienia poruszane w następnych felietonach.
Standardy EAN.UCC, jeżeli są zaimplementowane w systemie WMS wywierają niezmiernie duży wpływ na logistykę, w zasadzie determinują jej funkcjonowanie w przedsiębiorstwie. Z tego względu nie mogę tego zagadnienia nie zauważyć i pominąć, tym bardziej, że uczestnikami systemu EAN.UCC jest ponad 1.000.000 przedsiębiorstw na świecie a w Polsce około 16.000 (wg danych na koniec 2003 roku), Warto więc przyjrzeć się cechom tego standardu wymiany informacji, ponieważ wszystko na to wskazuje, że jest i będzie ustabilizowanym w świecie „językiem” globalnym, używanym do prowadzenia biznesu na gruncie logistyki poprzez rozwiązania informatyczne.

Światowy system identyfikacji i komunikacji dla zarządzania łańcuchem dostaw EAN.UCC , powstał w wyniku wieloletniej współpracy i połączenia się dwóch organizacji zajmujących się początkowo wyłącznie standardami kodów kreskowych: Uniform Code Council w USA oraz EAN International z siedzibą w Brukseli. Początki działalności sięgają lat 70’, kiedy opracowano założenia do obu systemów EAN (European Article Numbering) i UPC (Universal Product Code). Najpierw powstał system UPC ( w USA i Kandzie), który opiera się na kodach 12-cyfrowych a w chwilę po tym powstał system EAN (w Europie), który został zaprojektowany jako odmiana i rozwinięcie systemu UCC (zasadniczo wykorzystuje numery 13- i 14-cyfrowe). Globalizacja handlu i wzrost międzynarodowej działalności wielu firm stworzyły potrzebę zacieśnienia współpracy między EAN International a UCC. W 1998 r. organizacje te podjęły decyzję o kompleksowym scaleniu systemu UPC z systemem EAN, dzięki czemu obecnie funkcjonuje jeden globalny system EAN.UCC. W rok później opracowano nową wersję Specyfikacji Ogólnych EAN/UCC, które stanowią globalny dokument referencyjny, obejmujący wszystkie aspekty techniczne systemu EAN.UCC, definiujące międzynarodowy i międzybranżowy standard. Połączenie obu organizacji nastąpiło ostatecznie w roku 2003, kiedy UCC wstąpiło do EAN International jako organizacja krajowa EAN. Z uwagi na w pełni globalny charakter podjęto decyzję o zmianie nazwy stowarzyszenia i od roku 2005 stowarzyszenie będzie występowało pod nazwa GS1 (Global System the First).

Dynamika prowadzenia działalności gospodarczej zmieniała się szybciej w ostatnich kilku latach, niż w całym okresie powojennym. Gwałtowny wzrost funkcjonalności łańcucha dostaw, nowe kanały dystrybucji, zmiany wzorców popytu i rosnące oczekiwania klientów wobec obsługi, nadały decydujące znaczenie technologii informacyjnej w procesach gospodarczych. Standardy EAN.UCC ułatwiły krajową i międzynarodową komunikację pomiędzy wszystkimi partnerami handlowymi, uczestniczącymi w łańcuchu dostaw, łącznie z dostawcami surowców, producentami, hurtownikami, dystrybutorami, detalistami, szpitalami i końcowymi klientami lub konsumentami.


Ostatnio zmieniany wtorek, 11 lipiec 2006 14:56
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj