logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny w Polsce - cz. 3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czas na zakupy
Internauci najchętniej kupują w sieci te produkty, których egzemplarze są najbardziej zunifikowane i można się z nimi łatwo zapoznać w tradycyjnych sklepach. Są to przede wszystkim książki, płyty audio, płyty z filmami i sprzęt komputerowy. Według raportu Gemius „Rynek e-Commerce 2005” w ciągu ostatniego półrocza książki kupiło aż 42% badanych internautów, płyty audio - ponad jedna piąta, a filmy - jedna szósta. Sprzęt komputerowy nabywa ok. 14,8%, kosmetyki – 13%.

Sklepy internetowe pozwalają zaoszczędzić czas klientowi, jako że pracują 24 godziny na dobę i zapewniają dostawę zamówionego towaru do domu w określonych fodzinach. To najważniejsze powody, dla których internauci decydują się na zakupy w wirtualnym świecie. Ponad połowa osób badanych przez Gemius wskazuje dodatkowo na możliwość kupienia w sieci towarów, które są niedostępne lub trudno dostępne w tradycyjnych sklepach. Bardzo popularne wśród internautów jest także przekonanie, że w sieci można kupić taniej, chociaż odnosi się to bardziej do długotrwałych obniżek, a nie okazyjnych promocji.

Powody korzystania z e-sklepów

Źródło: GemiusAdHoc, 2005 r.

Mniejsze zainteresowanie krótkotrwałymi przecenami łatwo wytłumaczyć. Polski e-klient rzadko kupuje produkt „z marszu”, od razu, gdy go zobaczy. Zwykle potrzebuje od trzech do siedmiu dni na zastanowienie. W tym czasie porównuje ceny, korzystając z coraz popularniejszych serwisów (np. Ceneo.pl, Skąpiec.pl, 9sekund.pl), zasięga opinii o kupnie danego produktu (często poprzez fora internetowe lub możliwość załączenia komentarza pod opisem produktu i upewnia się co do gwarancji, jakie mu przysługują w konkretnym przypadku). I tu duże pole do popisu mają osoby odpowiedzialne za wygląd strony internetowej sklepu. Okazuje się bowiem, że nic tak nie odstrasza jak niejasne zasady kupowania produktu, brak informacji o terminie dostawy czy możliwości zwrotu uszkodzonego bądź niezgodnego z opisem produktu. Skuteczność stosowanych w naszym kraju rozwiązań handlowych jest dość niska, w porównaniu do konkurentów z Zachodu. Badania przeprowadzone przez firmę Janmedia.pl sugerują, że najprostszą drogą do poprawy efektywności sklepów internetowych może być zwiększenie użyteczności ich serwisów internetowych.
- Jednym z pierwszych i głównych błędów, jakie popełniają firmy, w tym także sklepy elektroniczne, jest opracowanie złego podziału serwisu – mówi Tomasz Karwatka z Janmedia.pl. – Zapomina się o tym, że serwis ma służyć klientom, a nie właścicielom witryny.
Trzeba pamiętać, że Internet jest specyficznym środowiskiem. Jeśli klient nie poczuje się komfortowo, wchodząc na wybraną witrynę e-sklepu, może następnym razem wybrać zupełnie inną. Badania Nielsen Norman Group wskazują, że poprawienie użyteczności stron może zwiększyć ilość sprzedanych produktów o od 100% do 400%. Poza tym wysoka użyteczność stron zwiększa zaufanie do serwisu oraz lojalność klientów, wpływa też na częstsze rekomendowanie serwisu przez jego użytkowników.

Ostatnio zmieniany środa, 12 lipiec 2006 10:52

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj