logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny w Polsce - cz. 5

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Brak zaufania do elektronicznej formy handlu nie jest jedyną barierą, która sprawia, że pozostajemy w tyle światowej listy krajów rozwijających branżę e-commerce. Wyniki badania Gemius podkreślają następujące problemy, na które natknęli się klienci wirtualnych sklepów: przedłużanie się czasu dostawy (45%), brak szczegółowych informacji o produkcie (36,4%), problemy ze zwrotem lub wymianą zamówionego towaru (15,6%). Trzeba jednocześnie pamiętać, że polskie prawo nakłada w tym przypadku na właściciela sklepu duże obowiązki. Towar zamawiany przez Internet podlega prawu zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od złożenia zamówienia. Nie dotyczy to artykułów spożywczych, rozpakowanych płyt audio i programów komputerowych.

Polski konsument
Według IAB Polska rodzimi klienci e-sklepów to osoby o wyższym niż przeciętny statusie społecznym i majątkowym. W tej grupie odsetek osób posiadających wykształcenie wyższe wynosi aż 16 proc. Ponadto dużą grupę stanowią osoby uczące się, w tym studenci i uczniowie szkół pomaturalnych (22%). Polski Internet w dalszym ciągu pozostaje medium dużych aglomeracji i obszarów o dobrze rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Obszarami o największej liczbie internautów są regiony centralnej i południowo-zachodniej Polski. Czas, jaki w ciągu tygodnia polscy internauci poświęcają Sieci jest jednym z najkrótszych w Europie - średnio 3,9 godz. tygodniowo. W tym zakresie wyprzedzają nas wszystkie internetowe potęgi, ale również takie kraje jak np. Węgry, gdzie każdy internauta spędza w sieci średnio 5,3 godz. w tygodniu. Średnia ta jest dużo wyższa dla krajów tzw. starej Unii - w Hiszpanii wynosi 11,2 godz. tygodniowo, we Włoszech 8,6 godz., a w Szwecji 7,7 godz.

Badanie profilu polskiego e-klienta, przygotowane przez firmę I-Metria stworzyło model internauty, którym jest aktywny zawodowo, 28 letni mężczyzna. Mężczyźni stanowią prawie 73% klientów e-sklepów i aukcji. Zaledwie co piąta kobieta decyduje się na e-zakupy. Ten wskaźnik jest ważny z dwóch powodów - po pierwsze, niski udział kobiet w e-handlu świadczy o tym, że polski e-commerce nadal tkwi w początkowej fazie rozwoju, pomimo szybkiego wzrostu społecznej akceptacji elektronicznej formy handlu. Drugą sprawą jest brak dużej ilości sklepów z towarami przeznaczonymi wyłącznie dla kobiet.

Wśród obecnych użytkowników e-sklepów można wyróżnić klientów „intensywnych”, którzy często odwiedzają platformy zakupowe, umiejętnie się po nich poruszają, porównują produkty oraz ceny, doceniają dodatkowe opisy towarów i ich producentów, korzystają ze skomplikowanych systemów wyszukiwawczych, czytają uważnie opinie innych użytkowników. Druga grupa to kupujący „przypadkowi” (sporadyczni). Są to osoby, których interesuje krótka i zwięzła informacja, często polegają na rekomendacjach sklepów i na sugestiach typu „Użytkownik, który kupił tę książkę nabył też …”.
- Obserwujemy, iż internauci najczęściej realizują zakupy okazjonalnie. Co także ciekawe, z naszego serwisu aukcyjnego korzystają najchętniej osoby młode do 25. roku życia, użytkownicy w sile wieku (35 i więcej lat) korzystają chętniej z pasażu handlowego WP. Zdecydowanie odważniejsi przy dokonywaniu zakupów w Sieci są panowie - mówi Dariusz Zaremba. Intensywność korzystania z zakupów online wzrasta zawsze wraz z porą roku - Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, święta Bożego Narodzenia - to najlepszy czas dla sklepów sieciowych.

Polscy internauci dokonujący e-zakupów

Źródło: TNS OBOP 2004.

Ostatnio zmieniany środa, 12 lipiec 2006 10:53

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania  Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj