logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak stać się posiadaczem e-podpisu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Definicję podpisu elektronicznego zaczerpnijmy z ustawy o podpisie elektronicznym, a zatem: Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ustawa wprowadza ponadto pojęcie – „bezpieczny podpis elektroniczny”, który zdefiniowano następująco: bezpieczny podpis elektroniczny to podpis elektroniczny, który:
a) jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,
b) jest sporządzany za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do składania podpisu elektronicznego,
c) jest powiązany z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna. Mamy zatem dwa pojęcia: „podpis elektroniczny” i „bezpieczny podpis elektroniczny”. Należy dodać, że ten drugi, mocą ww. ustawy, powoduje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu, jeśli weryfikowany jest za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Istnieje więc możliwość zarówno technologiczna jak i prawna, posługiwania się dokumentami elektronicznymi mającymi moc dokumentów tradycyjnych opatrzonych podpisem własnoręcznym. Oznacza to, że osoba posługująca się bezpiecznym podpisem elektronicznym może składać oświadczenie woli – podpisywać różnego rodzaju dokumenty, jak np. zamówienia, decyzje, umowy, a także faktury w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. Następnie za pośrednictwem Internetu można przesyłać je do odbiorcy znacznie szybciej niż pocztą tradycyjną. Porównanie kosztów związanych z generowaniem dokumentów oraz ich późniejszym obiegiem i przechowywaniem wskazuje znaczące oszczędności przy zastosowaniu dokumentów w formie elektronicznej.
Podsumowując, sankcjonując prawnie podpis elektroniczny, stworzono podstawy do rozwoju szybszej i tańszej gospodarki elektronicznej (e-Biznesu). Ponadto podpis elektroniczny ma wkrótce ułatwić kontakty obywateli i biznesu z szeroko rozumianą administracją. Aby móc posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym należy zaopatrzyć się certyfikat kwalifikowany oraz bezpieczne urządzenie do składania podpisu elektronicznego. Certyfikaty kwalifikowane wystawiane są przez centra certyfikacji, wpisane na mocy decyzji Ministra Gospodarki do rejestru kwalifikowanych podmiotów, świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym.
W Polsce funkcjonują cztery takie centra wymienione wg kolejności wpisu do ww. rejestru: CERTUM – Powszechne Centrum Certyfikacji – prowadzone przez Unizeto Technologies SA, SIGILLUM – należące do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, SIGNET – utrzymywane przez TP Internet oraz KIR – Krajowa Izba Rozliczeniowa SA.

Artykuł pochodzi z czasopisma
Ostatnio zmieniany piątek, 15 wrzesień 2006 11:40
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów…

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP Intercity

Na co dzień czujni, śledzą bieżącą sytuację na sieci kolejowej. Pracują przez cały rok, 24...

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj