logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak stać się posiadaczem e-podpisu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Definicję podpisu elektronicznego zaczerpnijmy z ustawy o podpisie elektronicznym, a zatem: Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ustawa wprowadza ponadto pojęcie – „bezpieczny podpis elektroniczny”, który zdefiniowano następująco: bezpieczny podpis elektroniczny to podpis elektroniczny, który:
a) jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,
b) jest sporządzany za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do składania podpisu elektronicznego,
c) jest powiązany z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna. Mamy zatem dwa pojęcia: „podpis elektroniczny” i „bezpieczny podpis elektroniczny”. Należy dodać, że ten drugi, mocą ww. ustawy, powoduje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu, jeśli weryfikowany jest za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Istnieje więc możliwość zarówno technologiczna jak i prawna, posługiwania się dokumentami elektronicznymi mającymi moc dokumentów tradycyjnych opatrzonych podpisem własnoręcznym. Oznacza to, że osoba posługująca się bezpiecznym podpisem elektronicznym może składać oświadczenie woli – podpisywać różnego rodzaju dokumenty, jak np. zamówienia, decyzje, umowy, a także faktury w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. Następnie za pośrednictwem Internetu można przesyłać je do odbiorcy znacznie szybciej niż pocztą tradycyjną. Porównanie kosztów związanych z generowaniem dokumentów oraz ich późniejszym obiegiem i przechowywaniem wskazuje znaczące oszczędności przy zastosowaniu dokumentów w formie elektronicznej.
Podsumowując, sankcjonując prawnie podpis elektroniczny, stworzono podstawy do rozwoju szybszej i tańszej gospodarki elektronicznej (e-Biznesu). Ponadto podpis elektroniczny ma wkrótce ułatwić kontakty obywateli i biznesu z szeroko rozumianą administracją. Aby móc posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym należy zaopatrzyć się certyfikat kwalifikowany oraz bezpieczne urządzenie do składania podpisu elektronicznego. Certyfikaty kwalifikowane wystawiane są przez centra certyfikacji, wpisane na mocy decyzji Ministra Gospodarki do rejestru kwalifikowanych podmiotów, świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym.
W Polsce funkcjonują cztery takie centra wymienione wg kolejności wpisu do ww. rejestru: CERTUM – Powszechne Centrum Certyfikacji – prowadzone przez Unizeto Technologies SA, SIGILLUM – należące do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, SIGNET – utrzymywane przez TP Internet oraz KIR – Krajowa Izba Rozliczeniowa SA.

Artykuł pochodzi z czasopisma
Ostatnio zmieniany piątek, 15 wrzesień 2006 11:40
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj