logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wprowadzenie "Internetu pod strzechy"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Z prof. dr hab. Janem Węglarzem rozmawia Witold Machura

Witold Machura
: Jaki w pańskiej ocenie był rok 2005 dla polskiej informatyki?
Jan Węglarz
: Ograniczę odpowiedź do sfery nauki i edukacji, która jest mi najbliższa. Otóż w tej sferze był to rok dobry, a nawet bardzo dobry. Prof. Roman Słowiński otrzymał "polskiego Nobla", w Poznaniu odbyła się, po raz pierwszy w państwach Europy środkowej i wschodniej, największa europejska konferencja sieciowa TERENA 2005 (z udziałem wybitnych sieciowców i gridowców spoza Europy), nasi studenci zajęli drugie miejsce w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach w Projektowaniu Zespołowym (CSIDC) w Waszyngtonie (po raz piąty w pierwszej trójce!), wygrali zawody Imagine Cup w Jokohamie i Międzynarodowe Zawody w 24-godzinnym Programowaniu w Budapeszcie. Polska (łącznie)wygrała zawody TopCoder, a w Nowym Sączu odbyły się finały XVII Olimpiady Informatycznej, które przyniosły nam 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy medal.
W.M.
: Na ile jesteśmy - jako kraj i środowisko informatyczne - konkurencyjni dla Europy i świata?
J.W.
: Uważam, że Polska jako kraj i nasze środowisko informatyczne mogą być konkurencyjne dla Europy i świata. Świadczy o tym poziom kadry - nasi młodzi informatycy wygrywają w ostatnich latach główne światowe konkursy informatyczne. Z drugiej strony, szereg firm otwiera w Polsce
centra logistyczne, badawczo-rozwojowe i produkcyjne (np.: Hewlett- Packard, Motorola, Intel, IBM, DELL). Sądzę, że ta tendencja pogłębi się w najbliższych latach, bowiem zaawansowane technologicznie firmy otwierały dotychczas masowo centra badawczo-rozwojowe i programistyczne np.
w Indiach. Okazało się jednak, że różnice kulturowe są na tyle duże, że uniemożliwiają uzyskanie długoterminowych efektów. Ponieważ jednak dążenie do zmniejszenia kosztów przygotowania i wytwarzania nowych produktów będzie coraz silniejsze, będą też poszukiwane nowe rynki pracy.
Polska wymieniana jest jako jeden z nich. Ma więc szansę, o ile będzie konkurencyjna, niestety nie tylko z punktu widzenia dobrze przygotowanej kadry.

Artykuł pochodzi z czasopisma
Ostatnio zmieniany piątek, 15 wrzesień 2006 11:49
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj