logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Odzyskane dane rozbitej Columbii, sprawy FBI, zdjęcia Krzysztofa Wielickiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czarna skrzynka rozbitego wahadłowca Columbia, tysiące spraw dochodzeniowych FBI, wielka powódź w Czechach, ścigani gangsterzy - to przykłady spraw rozwiązanych przez specjalistów odzyskiwania danych tylko w XX wieku, a historia branży data recovery sięga 1985 roku. Nie oznacza to, że danych nie próbowano odzyskiwać wcześniej.
Pierwszy przypadek odzyskiwania danych
Najstarszy przypadek utraty danych komputerowych jest związany z odkryciami Charlesa Babbage i Ady Lovelace. W 1833 roku, Babbage rozpoczął prace nad stworzeniem pierwszego komputera. Ten wynalazek, znany jako maszyna analityczna, stał się podstawą konstrukcji współczesnych komputerów. Jesienią 1841 roku zaprezentował programowalną maszynę liczącą na seminarium we Włoszech. Prezentacją zainteresowała się Ada Lovelace, jeden z najznakomitszych matematyków tamtych czasów. Lovelace i Babbage opracowali system programowania urządzenia przy użyciu kart perforowanych Jacqaurda. Przed jedną z prezentacji maszyny, Babbage nieprawidłowo włożył kartę i uległa ona uszkodzeniu. Odtworzenie zapisanego programu ze zniszczonego nośnika na inną kartę, pomimo wielu prób, okazało się niemożliwe. Ten pierwszy przypadek utraty danych spowodował, że rozpoczęto udoskonalanie procesu zapisu informacji i poszukiwanie bardziej skutecznych metod, które między innymi umożliwiałyby łatwe odzyskanie danych w przypadku ich utraty. Wraz z rozwojem technologii zapisu danych powstała cała dziedzina wiedzy zajmująca się odzyskiwaniem utraconych danych. W przeciwieństwie do pierwszej, nieudanej próby odzyskania danych, dziś w większości przypadków informacje elektroniczne udaje się odzyskać.
Człowiek - największe zagrożenie danych
21 lat temu trzej amerykanie jako pierwsi na świecie rozpoczęli świadczenie usług odzyskiwania danych zakładając firmę o nazwie Ontrack. Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, że człowiek stanowi jedno z największych zagrożeń dla danych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 3/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 27 wrzesień 2006 14:34
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe agencje celne w strukturach ROHLIG SUUS Logistics

Nowe agencje celne w strukturach ROHLIG SUUS Logistics

Na początku 2017 r. firma ROHLIG SUUS Logistics otworzyła własną agencję celną w terminalu kolejowym...

Goodyear i FleetOnlineSolutions wspierają pojazdy firmy Estron

Goodyear i FleetOnlineSolutions wspierają pojazdy firmy Estron

Oferowane przez Goodyeara systemy wspierające zarządzanie oponami - w szczególności program FleetOnlineSolutions (FOS) - pomaga...

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum…

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum przeładunkowe w Pruszkowie

Mainfreight Poland, będący częścią nowozelandzkiej grupy logistycznej, jednej z największych na świecie, uruchomił hub przeładunkowy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj