logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wykorzystywanie nowych technologii w polskich firmach - wyniki badań IŁ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2005 r. Instytut Łączności przeprowadził badania ankietowe firmowych użytkowników Internetu, których celem było poznanie, w jakim stopniu polskie firmy posiadające już dostęp do Internetu korzystają z nowych technologii. Problematyka badań koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
• sposoby korzystania z komputerów w firmach, dostęp zatrudnionych do firmowych komputerów oraz wpływ komputeryzacji na funkcjonowanie firm
• sposoby korzystania z Internetu w firmach, dostęp zatrudnionych do Internetu, wpływ wprowadzenia Internetu do firm na ich funkcjonowanie, firmowe strony internetowe oraz indywidualny dostęp zatrudnionych do poczty internetowej
• sposoby służbowej komunikacji oraz korzystanie w firmach z telefonii komórkowej
• zapotrzebowanie na publiczne usługi dla firm świadczone elektronicznie, korzystanie z tych usług oraz ocena jakości ich świadczenia.
Sondaż przeprowadzono drogą internetową. Informacje o firmach, które poddano ankietyzacji, zaczerpnięto z bazy danych „Firmy Polskie 2005”. Zbadano firmy z terenu całej Polski. Otrzymano 4518 wypełnionych ankiet.
Badania
Badanie było anonimowe. Przedstawicieli badanych firm proszono o podanie takich atrybutów firmy, jak: wielkość (liczba pracowników), dziedzina działalności, status prawny, kondycja finansowa, województwo (siedziba firmy), wielkość oraz status miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy. W wyniku badań powstał raport ogólnopolski, zawierający zestawienia zbiorcze w postaci wykresów oraz analizy statystyczne zwymiarowane współczynnikiem korelacji liniowej Pearsona.
Niniejszy artykuł prezentuje zestawienia zbiorcze w postaci tablic, w których przedstawiono procentowe odpowiedzi respondentów na wybrane pytania.
Korzystanie z komputerów
Respondentów zapytano o wykorzystywanie komputerów, dostęp do nich, skutki komputeryzacji firmy oraz plany zakupu komputerów. Komputerów firmowych używa się najczęściej do wspomagania różnego rodzaju prac biurowych (96%). Równie ważna jest ich rola jako narzędzia dostępu do Internetu (95%). Najrzadziej stosowane są komputery do takich czynności jak: tworzenie oprogramowania (16%) i szkolenie pracowników (21%). W zdecydowanej większości firm (74,5%) z komputerów korzystała ponad połowa pracowników. Najmniej odpowiedzi (6,9%) zanotowano wśród firm, w których dostęp do komputerów posiadało 11 – 25% zatrudnionych. Firmy zdecydowanie pozytywnie oceniają wpływ wprowadzenia komputerów na sprawność swojego działania. Respondenci odpowiadali, że wprowadzenie komputerów stało się niezbędne do funkcjonowania firm (69,1%). Opinie, że komputery nie wniosły żadnych zmian pojawiały się rzadko (2,2%). Większość badanych firm myśli o zakupie nowych komputerów (72,4%). Jedynie 11% respondentów nie ma takich planów; najczęściej tłumacząc to brakiem potrzeb (49,8%) lub problemami natury finansowej (35,1%).


Artykuł pochodzi z czasopisma „Logistyka”, nr 4/2006.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2006 09:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj