logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

W okowach szyfrów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo powszechne dzisiaj stały się sposoby komunikowania zapoczątkowane m.in. przez Gajusza Juliusza Cezara (100 p.n.e. - 44 p.Chr.), a później wykorzystywane z różnym skutkiem przez osoby tak zapisujące się na kartach dziejów, jak: francuski mąż stanu, kardynał Armand Richelieu (1558-1642), czy - być może - szpiedzy Mata Hari (1876-1917) lub Richard Sorge (1895-1941). Przecież wstukiwanie PIN-u nie bardzo nasuwa nam myśl, że oto właśnie pośrednio korzystamy z doświadczeń będących efektem skonstruowania, a następnie rozpracowania Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej z czasów II wojny światowej.
Wchodząc na stronę internetową lub logując się hasłem, nie mamy świadomości, że w tej chwili skorzystaliśmy z szyfru, czyli metody poufnej korespondencji. Kryptologia, która ostatnio niezwykle się rozwija, to według Leksykonu PWN: "nauka o szyfrowaniu obejmująca metodykę szyfrowania (kryptografia) i łamania nieznanych szyfrów, tj. ustalenie sposobu szyfrowania w wyniku analizy zakodowanych tekstów (kryptoanaliza)". Kryptografia zaś to ogół metod utajniania informacji za pomocą szyfrowania, a słowo "szyfr" - według tego samego źródła- wywodzi się z języka arabskiego i oznacza kod stosowany w niektórych dziedzinach, np. przy przesyłaniu tajnych informacji. Kodowanie informacji, to zadania głównie z dziedziny wielkich liczb (stosuje się kombinacje na liczbach zapisywanych w postaci 600 i więcej cyfr dziesiętnych, czyli od 0 do 9, a standardem są liczby ponad 200-cyfrowe). Naukowcy specjalizujący się w tej dziedzinie wiedzy to dzisiaj nie lingwiści czy historycy, ale głównie matematycy, informatycy i cybernetycy. Być może jednak już nie długo poszerzy się krąg naukowców zgłębiających metody tajnego lub poufnego porozumiewania się. Najbliżej dziedziny, ekscytującej przeciętnych obywateli, wydają się być dzisiaj fizycy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 3/2005.
Ostatnio zmieniany środa, 22 listopad 2006 14:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj