logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Aukcje elektroniczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) w ramach powołanego w 2003 r. Biura Zakupów Centralnych zakończyło kolejny etap prac nad opracowaniem Centralnego Systemu Zakupów, którego celem jest stworzenie nowej organizacji struktury zakupowej i lepszego zarządzania kosztami procesu zakupowego w przedsiębiorstwie. Doradcą PGNiG SA w zakresie opracowania i wdrożenia tego projektu jest firma Marketplanet. Jednym z zaproponowanych narzędzi obniżających ceny zakupów są właśnie aukcje elektroniczne. Pierwsza taka aukcja elektroniczna w PGNiG SA została zrealizowana 16 marca 2005 r. Jej przedmiotem był zakup papieru biurowego.
Aukcja została poprowadzona przy współudziale firmy Marketplanet, w zgodzie z Instrukcją Udzielania Zamówień, będącą wewnętrzną regulacją PGNiG, dotyczącą udzielania zamówień. PGNiG było odpowiedzialne za przygotowanie specyfikacji papieru i jego wolumenu. Poprzednio wybór dostawcy był dokonywany w ramach trybu zapytania o cenę, wysyłanego do co najmniej trzech oferentów. Po stronie operatora pozostało wstępne badanie rynku w celu ustalenia potencjalnych dostawców, ceny wywoławczej i kroku cenowego. Następnie operator przygotował, we współpracy z Komisją Przetargową, regulamin aukcyjny zawierający zasady składania ofert w trakcie trwania aukcji oraz potwierdzenia ofert po jej zakończeniu. Regulamin zawierał również wzorzec umowy na dostawy papieru i zakładał elastyczne składanie zamówień według potrzeb. W ramach badania rynku zostało wyłonionych 5. dostawców, którzy spełniali wymagania jakościowe dotyczące papieru. Wszyscy dostawcy pochodzili z bazy dostawców Marketplanet i brali już wcześniej udział w wydarzeniach aukcyjnych.
Przygotowanie aukcji, łącznie z badaniem rynku, trwało ok. tygodnia, sama aukcja zaś niecałą godzinę. W ciągu tego czasu zostały wynegocjowane upusty na poziomie od 20 do 43 proc. w zależności od rodzaju papieru. Za ceny referencyjne, od których liczone były oszczędności, przyjęto najniższe ceny z pięciu ostatnich faktur. Oprócz znaczącej redukcji cen, aukcja jest jedynym obiektywnym źródłem wiedzy o obowiązującej "cenie rynkowej" na dane dobro. Ponadto aukcja zdecydowanie skraca czas postępowania przetargowego. W przypadku papieru organizacja aukcji trwała dwukrotnie krócej niż "klasycznego" przetargu, a sam element negocjacji skrócił się z kilku dni to jednej godziny.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 3/2005.
Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2006 08:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj