logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Krzysztof Rybiński: III rewolucja przemysłowa, czyli rzeczy jakich jeszcze nie robiliśmy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Olbrzymi postęp w dziedzinie technik informacyjnych i komunikacyjnych (ang. ICT - Information and Communication Technology), wraz ze spadkiem kosztów transportu i obniżeniem barier handlowych doprowadził do radykalnego przyspieszenia procesu globalizacji.

Niektórzy idą jeszcze dalej i wprost określają ten proces jako trzecią rewolucję przemysłową, snują wizję usług medycznych, które mogłyby być wykonywane na odległość, jak np. badania radiologiczne Amerykanów, składające się ze zdjęć zrobionych w Stanach Zjednoczonych i z opisu zrobionego przez lekarza w Indiach lub w Australii. Nowe technologie przełamują granice i sięgają dalej, niż nasza wyobraźnia. Zeznania podatkowe prawie pół miliona Amerykanów są wypełniane przez doradców podatkowych w Indiach, a obsługa kierowców w niektórych McDonaldach jest tak zorganizowana, że głos z mikrofonu jest głosem osoby znajdującej się w odległości kilku tysięcy kilometrów; podobnie jest w przypadku rezerwacji stolika w niektórych restauracjach. To zjawisko zwane outsourcingiem i offshoringiem radykalnie zwiększyło wydajność pracy, poprawiło jakość produktów i usług, obniżyło ceny. Nawet telefoniczne badania satysfakcji konsumenta w USA są często prowadzone przez call centers w Indiach. Postęp w dziedzinie ICT jest również jednym w głównych czynników, tłumaczących dlaczego w ostatnich 10 latach gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się znacznie szybciej, niż gospodarka strefy euro. Dostępne badania pokazują, że m.in. dzięki wykorzystaniu technologii ICT w handlu detalicznym i hurtowym wydajność pracy w tych sektorach rosła wielokrotnie szybciej w Stanach Zjednoczonych, niż w Europie. Największa światowa sieć supermarketów, amerykański Wal-Mart, wdrożył nową technologię RFID (ang. Radio Frequency Identification), która pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć wydajność sieci i ograniczyć koszty związane z logistyką. Większość dostawców Wal-Mart’a również musi wdrożyć tę technologię.

Powyższe przykłady pokazują, że postęp w dziedzinie gospodarki elektronicznej, czyli e-gospodarki, umożliwia globalną optymalizację procesu produkcji, co prowadzi do szybkiego wzrost wydajności, poprawy jakości, obniżenia cen i daje przez to daleko idące korzyści konsumentom. Okazuje się, że polska gospodarka plasuje się wysoko w większości rankingów określających atrakcyjność inwestycyjną lub offshoringową, mimo że jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o gotowość do wdrożenia e-gospodarki, a nasze główne atuty to m.in. korzystna lokalizacja, duży rynek i dobrze wykształceni oraz relatywnie tani pracownicy. To oznacza, że proces globalizacji produkcji i usług może być dla naszego kraju szansą na szybki rozwój, jeżeli usuniemy nasze główne mankamenty, a wśród nich niski poziom zaawansowania w dziedzinie e-gospodarki i e-administracji. Nie można stać w miejscu, bo inne kraje szybko budują nowoczesną e-gospodarkę.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 3/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 29 listopad 2006 14:27
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj