logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Budowa Krajowego Laboratorium technologii EPC/RFID

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM), wychodząc naprzeciw potrzebom wielu polskich firm, w zakresie informowania ich o potencjalnych możliwościach stosowania nowatorskiej technologii opartej o bezstykowe identyfikowanie towarów za pomocą fal radiowych, występuje z inicjatywą zbudowania Krajowego Laboratorium EPC/RFID.

ILiM posiada zaplecze lokalowe do zbudowania takiego laboratorium, będzie ono stanowiło kolejny element składowy Centrum Kompetencyjnego Instytutu Logistyki i Magazynowania, dotychczas wykorzystywanego do badania technologii optycznej ADC (Automatic Data Capture). Rozwinięcie funkcji laboratorium również o technologię radiowej identyfikacji, pozwoli na prowadzenie przedmiotowych analiz porównawczych obu technologii.
Laboratorium działające w ramach Centrum Kompetencyjnego ADC ma być przeznaczone do promowania, prowadzenia badań, testowania oraz wdrażania i wykorzystywania technologii EPC/RFID na rzecz polskich przedsiębiorstw. W ramach Centrum Kompetencyjnego badane i testowane będą również dotychczasowe techniki identyfikacji optycznej poprzez kody kreskowe w standardzie Systemu GS1, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowań kodu GS1-128.
Laboratorium będzie udostępniane przedsiębiorstwom zainteresowanym zastosowaniami technologii RFID w taki sposób, aby możliwe było realne obserwowanie jej funkcjonowania w zasymulowanym łańcuchu dostaw między producentem, pośrednikiem i detalistą. Każde z ogniw wyposażone będzie w odrębne systemy informatyczne klasy WMS (Warehouse Management System), przygotowane do współpracy z technologią RFID poprzez specjalną platformę typu middleware.
Na rysunku 1 przedstawiona jest schematyczna funkcjonalność Centrum Kompetencyjnego ILiM do prowadzenia badań i prezentowania różnych technik automatycznego przechwytywania danych (ADC).

Realizację projektu rozpoczęto od wizyt roboczych w podobnych, istniejących już w Europie Zachodniej laboratoriach EPC/RFID, certyfikowanych przez EPCglobal, w których zainstalowane są odpowiednie urządzenia RFID. Celem przeprowadzonych wizyt było rozpoznanie zasad funkcjonowania laboratoriów i zapoznanie się z ich organizacją. Naocznie przeprowadzone obserwacje i wywiady pozwoliły na skonstruowanie wizji funkcjonalności laboratorium, w wielu aspektach lepszej, aniżeli funkcjonalność zrealizowana w wizytowanych laboratoriach.
Istotne jest w tym miejscu stwierdzenie faktu, iż planowane Krajowe Laboratorium EPC/RFID w ILiM będzie pierwszym tego typu miejscem w Europie Środkowo-Wschodniej, którego zadaniem będzie popularyzacja wiedzy i prezentowanie technologii EPC/RFID zgodnie z wytycznymi organizacji EPCglobal wg standardów Systemu GS1.
Rysunek 2 przedstawia część laboratorium przeznaczoną do badania i prezentowania technologii EPC/RFID. To, co odróżnia budowane w ramach ILiM laboratorium,
od innych tego typu podmiotów w Europie to fakt, iż tylko ten projekt ma na celu stworzenie miejsca, w którym wszystkim zainteresowanym udostępniane będzie zintegrowane środowisko do symulowania pracy rzeczywistego łańcucha dostaw lub magazynu z wykorzystaniem technologii RFID, zgodnie ze standardami EPCglobal.

Krajowe Laboratorium EPC/RFID (w Centrum Kompetencyjnym ILiM) ma dostarczać wszelkich niezbędnych usług w zakresie wspierania i pomocy polskim firmom w rozwoju i wdrożeniu technologii EPC. Celem działania laboratorium jest więc wygenerowanie popytu na technologię EPC, a następnie przeprowadzenie szczegółowych prac badawczo-rozwojowych, realizowanych zarówno w lokalizacji klienta jak i na terenie Laboratorium. Wymienić należy następujące etapy procesu wdrożeniowego w zakresie usług świadczonych przez Laboratorium:
- badanie istniejącego środowiska u klienta i jego ocena wraz z wytycznymi ewentualnych zmian,
- badanie wstępne dostarczonych opakowań z produktami klienta w Laboratorium EPC/RFID,
- wdrożenie projektu z udziałem partnerów i jego weryfikacja praktyczna.

Badania oferowane przez Laboratorium EPC/RFID obejmą szczegółowo następujące zagadnienia:
- badanie kompatybilności oraz skuteczności sprzętu dostarczonego przez różnych producentów, pod kątem skuteczności odczytywania tagów na opakowaniach klienta,
- badanie wpływu różnych czynników na skuteczność czytania tagów RFID umieszczonych na opakowaniach produktów dostarczonych przez klientów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2006.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2007 14:50
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj