logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny a logistyka miejska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka miejska wykorzystując wszelkie atrybuty logistyki w zakresie zgodności przedmiotu, miejsca, czasu, drogi, ilości, technologii, jakości, ekonomii, ekologii, i bezpieczeństwa dostaw, jawi się jako antidotum na patologię ruchu w centralnym obszarze miasta. Skuteczność tego remedium jest determinowana istniejącą i możliwą do osiągnięcia chłonnością transportową tego obszaru, głównie dla ruchu postojowego, w tym w zakresie zaopatrzenia handlu detalicznego i dostępności motoryzacyjnej dla jego klientów.
Współczesny człowiek to w dużym stopniu homo motoricus.

Niedogodność dostępu do pożądanej sieci handlu śródmiejskiego skłania go do zakupów w peryferyjnych centrach handlowych z dostateczną powierzchnią parkingową, a to wiedzie do deprecjacji handlowo-usługowej śródmieścia. Występuje to szczególnie drastycznie w aglomeracjach, ale coraz częściej także już w miastach średnich i małych. Niezależnie od praw rynku, globalne racje społeczne i kulturowe widziane z perspektywy logistyki wskazują na miastotwórczą funkcję witalności śródmieścia oraz na zachowanie, a w wielu przypadkach nieodzowne przywracanie mu znaczącej funkcji handlowej.
Poza działaniem w zakresie inżynierii logistycznej ruchu, instrumentem służącym rewitalizacji handlowej śródmieścia, i to nie wymagającym inwestycji infrastrukturalnych, może być handel elektroniczny, zresztą przydatny także w operacjach poza sferą motorowej kongestii tego obszaru.

Krąg elementarny analizy
Łańcuch logistyczny w handlu detalicznym obejmuje w przyjętym obszarze funkcjonowania i klasycznym procesie handlu trzy ogniwa:
- dostawę produktów do sklepów
- ofertę fizyczną sprzedaży wraz z odpowiednią ich podażą asortymentową, jakościową, cenową itd.
- nabywanie stosownych produktów.
Analiza obejmuje część frontową tego procesu, tj. nabywania produktu przez konsumenta, a dokładniej - w kontekście przedmiotu rozważań - zastępowania fizycznego kontaktu klienta ze sklepem kontaktem intelektualnym. Rozważany jest głównie kontakt indywidualnego nabywcy i tylko zakup zamierzony z inicjatywy klienta. Warto wszakże przynajmniej nadmienić, iż łagodzeniem trudności logistycznych w dostępności sklepu zainteresowany jest nie tylko klient, ale coraz liczniej jest i winien być sprzedawca. Stąd coraz częściej - ale nie jest to skala znacząca - sklep zaczyna docierać drogą elektroniczną z ofertą towarową do klientów. Niniejsza analiza stanowi próbę ukazania niektórych efektów zastosowania handlu elektronicznego w łagodzeniu handlowo-transportowych problemów logistyki śródmiejskiej.

Ocena rządowa stanu handlu elektronicznego w Polsce
Infrastrukturę handlu cechuje słabość techniczna, technologiczna i informatyczna. Objawem tego jest niski poziom wykorzystania automatycznej identyfikacji towarów i praktycznie brak elektronicznej wymiany danych w dystrybucji i sprzedaży. Handel również podlega procesowi globalizacji, a czynnikiem temu sprzyjającym jest rozwój handlu elektronicznego, umożliwiającego dokonywanie zakupów na odległość. Proces globalizacji handlu przejawia się w unifikacji metod działania firm handlowych, stosowanych technik sprzedaży, strategii marketingowych oraz sposobów kształtowania struktury sieci handlowej i zaspokajania potrzeb konsumentów. W wyniku procesów globalizacyjnych następuje poprawa jakości towarów i metod ich oferowania nabywcom oraz obniżenie kosztów tak w sferze wytwarzania, jak i w handlu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 15:34
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj