logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wskaźniki ICT dla nowej zjednoczonej Europy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kraje Unii Europejskiej, rozwijające się początkowo dynamicznie, w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczęły stopniowo wykazywać słabszy wzrost i wyraźnie mniejszą podatność na stosowanie nowoczesnych technologii. Osłabiało to nie tylko samą Europę, ale - co gorsza - zaczęło zmniejszać jej szanse w rywalizacji gospodarczej z USA oraz krajami Azji. Ponieważ jednak kraje europejskie głęboko są przekonane, iż postęp techniczny oraz wydajność pracy będą przesądzać o pozycji tej części świata w globalnej gospodarce, w 2002 roku na tzw. szczycie Unii Europejskiej w Lizbonie, sformułowano tzw. strategię lizbońską, która miała uczynić z Unii do roku 2010 "najbardziej konkurencyjny i dynamiczny obszar na świecie”. Oprócz wielu reform gospodarczych kraje UE miały wspólnie rozwijać i finansować z budżetu Unii badania naukowe oraz inwestować w najnowsze technologie, aby zmniejszyć lukę w stosunku do USA. Niestety, następne dwa lata nie przyniosły znaczącej poprawy. Wprawdzie niektóre kraje, jak na przykład Niemcy, nie miały większych opóźnień w realizacji tego planu, ale inne, jak na przykład Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Włochy, nie poradziły sobie z tymi zadaniami. Przyczyniło się do tego z pewnością pewne ogólne zahamowanie wzrostu gospodarczego w ostatnich dwóch latach. Jednak rok 2003 przyniósł już oznaki ożywienia gospodarczego, a perspektywa wstąpienia do Unii 10 dalszych krajów postawiła ponownie przed Unią zadanie powrotu do celów strategii lizbońskiej. Tym bardziej, że w tej dziesiątce większość to kraje o słabej infrastrukturze teleinformatycznej, co będzie oznaczało znaczne osłabienie średnich wskaźników europejskich. Dlatego też na szczycie państw unijnych, jaki miał miejsce w marcu br. w Brukseli, po stwierdzeniu, iż luka między gospodarką amerykańską i europejską nadal się powiększa, postanowiono szybko przystąpić do reform gospodarczych, a także przywrócić priorytet rozwojowi ICT. Postawi to przed krajami Unii konieczność przyspieszenia postępu technicznego, zwłaszcza w gospodarce. Realizacja zadań stawianych przez Komisję Europejską, w tym także zadań strategii lizbońskiej, znalazła równoległe działania, mające na celu monitorowanie zmian zachodzących w gospodarkach poszczególnych krajów unijnych. Wśród tych inicjatyw znalazł się "The Enterprise Policy Scoreboard”, stanowiący część systematycznych badań Komisji dotyczących konkurencyjności, publikowanych w formie "European Competitiveness Report” oraz "The Innovation Scoreboard”. Ponieważ ICT zostały uznane za jeden z najważniejszych czynników konkurencyjności gospodarczej, wiele badań zostało nakierowanych właśnie na ich rozwój. Począwszy od roku 2002 wyniki tych badań obejmują także gospodarki krajów przystępujących w roku 2004 oraz kandydujących do Unii Europejskiej.
Jako najważniejsze wskaźniki rozwoju ICT uznano: nakłady budżetu, wykorzystanie sieci internetowej, handel elektroniczny, korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz opłaty telekomunikacyjne. W tej też kolejności zostaną dalej zaprezentowane wartości odpowiednich wskaźników w układzie rankingowym.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 18 kwiecień 2007 14:04
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj