logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zapasy w systemach informatycznych - cz. 3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W poprzednim odcinku autor scharakteryzował sposoby ujęcia problematyki zapasów w popularnych systemach ewidencyjnych. Przedstawione zostały zasadnicze dokumenty wykorzystywane podczas ewidencjonowania zapasów oraz wybrane raporty syntetyzujące zaewidencjonowane sytuacje.

Charakterystyka grupy systemów analityczno -
ewidencyjnych
Zdecydowanie inaczej podchodzi się do zarządzania zapasami w przypadku systemów należących do grupy analityczno-ewidencyjnych, gdzie zaimplementowane są wcześniej już zasygnalizowane algorytmy sterowania zapasami. W grupie tej również nie ma jednorodności.
Występują tam systemy, które problematykę zapasów od strony ewidencyjnej traktują podobnie jak systemy autonomiczne -
poprzez rejestrowanie stanów magazynowych (zapasów) na podstawie dokumentów magazynowych, nie posiadając funkcjonalności typowej dla obszarów logistyki magazynowej. Są natomiast wyposażone w wyrafinowaną funkcjonalność związaną z planowaniem poziomów zapasów poprzez stałe badanie ich aktualnych i wymaganych poziomów, generując zamówienia netto w takiej ilości i w takim czasie, aby wynikowe zapasy były utrzymywane na założonym poziomie. Uwzględniane są wówczas zapisy w głównym planie sprzedaży (MPS -
Master Planning Schedule), zapotrzebowanie brutto zależne i niezależne, zapasy istniejące, zapasy zadysponowane, zapasy w drodze itp.

Na przykład w systemie Navision XAL centralną funkcją modułu ZAPASY jest rejestracja wszystkich ruchów towarów w całym systemie. Tu zbierane są dane o partiach towarów, rezerwacjach, zakupach, produkcji i zamówieniach, które tworzą całościowy obraz stanu magazynu. Dzięki przejrzystym formatkom można bardzo szybko uzyskać wszystkie informacje o określonym towarze - między innymi zdolności realizacji dostaw czy datę najbliższej oczekiwanej dostawy. Kartoteka towarów zawiera podstawowe dane o towarach, usługach i listach składowych (lista składowa - inaczej receptura, komplet).
Znaczna część przychodów i rozchodów towarów jest automatycznie rejestrowana w module ZAPASY systemu Navision XAL dzięki innym modułom. Wszystkie zapasy pochodzące z zakupów i z produkcji są rejestrowane z numerem serii danej partii towaru w danym magazynie. Numeracja partii towaru wprowadzana jest w momencie zakupu lub wyprodukowania towaru, co w konsekwencji umożliwia prześledzenie, gdzie towar z danej partii został wykorzystany czy w jakich gotowych produktach został użyty jako składnik.

Podstawowym trzonem w konstrukcji systemu jest analiza uzupełniania zapasów. Analiza zapotrzebowania odbywa się na postawie zebranych zamówień, realizowanych zakupów, rozpoczętych produkcji, aktualnych stanów w magazynie oraz budżetu dla towarów, tak, aby system potrafił określić, na kiedy i ile sztuk towaru jest potrzebne. Po określeniu, co jest potrzebne, system sugeruje uruchomienie produkcji - jeśli towar jest produktem wytwarzanym lub jego zakup. Przy listach składowych pod uwagę brane są poszczególne składniki listy, a przy planowanej produkcji bierze się poprawkę na ewentualne straty, więc podczas analizy zapotrzebowania uzyskiwany jest całkowity obraz potrzeb w rozbiciu na najmniejsze elementy (jest to funkcjonalność typowa dla metody MRP I).

Navision XAL umożliwia kilka klasyfikacji ABC, m.in. klasyfikację towarów według udziału kosztów poszczególnych towarów w całości kosztów magazynowych, obrotów, wąskich gardeł, itp. Klasyfikacja ta może obejmować dowolny okres czasu i mieć zadaną indywidualną specyfikację procentową dla klasyfikacji ABC. Analiza ABC może być przeprowadzana w oparciu o rzeczywiste dane jak i w oparciu o kalkulację zapotrzebowania.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2003.
Ostatnio zmieniany środa, 19 wrzesień 2007 10:31
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj