logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Informatyczne wsparcie procesu logistycznego w zarządzaniu przedsiębiorstwem [...]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Informatyczne wsparcie procesu logistycznego w zarządzaniu przedsiębiorstwem budowlano-montażowym

W warunkach stale rozwijającego się zaawansowania technologicznego i powszechnej informatyzacji, na rynku producentów oraz dostawców oprogramowania dla biznesu dostępne są kompleksowe rozwiązania informatyczne, wspierające realizację procesów gospodarczych w ramach przedsiębiorstw różnych sektorów oraz gałęzi gospodarki. Konieczność sprostania rosnącym wymaganiom rynkowym oraz zmieniającym się potrzebom klientów zmusza przedsiębiorstwa do korzystania z rozwiązań informatycznych dla uzyskania rzetelnej, aktualnej i pełnej informacji, jako podstawy podejmowania trafnych decyzji przez menedżerów na wszystkich poziomach zarządzania. Ukierunkowanie przedsiębiorstw na realizację potrzeb klientów leży u podstaw koncentracji działalności gospodarczej wokół procesu logistycznego. Proces ten ma bezpośredni wpływ na tworzenie wartości dla klienta, a co jest z tym związane - na poziom jego obsługi i wzrost zadowolenia. Konieczne staje się zatem wsparcie procesu logistycznego w zarządzaniu przedsiębiorstwem na wszystkich szczeblach hierarchii, przy wykorzystaniu odpowiednich systemów informacyjnych oraz dostępnych technologii informatycznych. Dziś, gdy przedsiębiorstwa są zmuszone do walki z konkurencją w nowym, globalnym świecie, zasada podziału pracy A. Smitha nie ma prawa bytu. Zmieniły się bowiem produkty i usługi, sposób sprzedaży i zakupu. Nie należy zatem działalności gospodarczej rozbijać na proste i podstawowe zadania, ale raczej zadania te organizować w procesy i postrzegać całościowo.

W momencie pojawienia się koncepcji organizacji zorientowanej na procesy, ujawniła się możliwość kompleksowego spojrzenia na logistykę przedsiębiorstwa jako na proces planowania, realizacji i kontrolowania sprawności i ekonomicznej efektywności przepływu surowców, produkcji niezakończonej i wyrobów gotowych oraz związanych z tym informacji od miejsca pochodzenia do miejsc konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klientów. Proces logistyczny obejmuje zatem przepływ materiałów i informacji na całej drodze: od dostawców poszczególnych czynników produkcji, po użytkowników wyrobów gotowych, włączając w to utylizację wszelkich odpadów. Dla przedsiębiorstw działających w branży budowlano-montażowej logistyka, a w związku z tym dobrze zorganizowany proces logistyczny, ma niebagatelne znaczenie. Istotne jest, by budowa nie "przypominała chaotycznego poligonu, gdzie nikt nie wie, kiedy przyjadą materiały i czy w tym samym czasie zjawi się potrzebny do ich rozładunku dźwig". Odpowiednie zarządzanie zaopatrzeniem, transportem, produkcją, zapasami, magazynem, a zatem wszystkim, co związane jest bezpośrednio z fizycznym przepływem materiałów, nabiera ogromnego znaczenia. Rozgraniczenie procesu logistycznego według faz przypływu materiałów, na przykładzie przedsiębiorstwa budowlano-montażowego, przedstawione zostało na rysunku 1. Schemat na rysunku 1 przedstawia zakres procesu logistycznego w przedsiębiorstwie budowlano-montażowym. Podzielony został na cztery podprocesy: logistykę zaopatrzenia, logistykę produkcji, logistykę dystrybucji oraz logistykę recyrkulacji.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2007.
Ostatnio zmieniany wtorek, 23 październik 2007 13:43
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj