logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Strategic Sourcing - nowoczesna technologia internetowa wspomagająca procesy zaopatrzenia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prowadzone w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych badania związane z wyznaczaniem trendów i kierunków rozwoju współczesnego zaopatrzenia wskazują na rosnące znaczenie działań strategicznych podejmowanych w tym obszarze (co wynika z rozwoju teorii i praktycznych aplikacji koncepcji zarządzania łańcuchem dostaw). Dowodzi tego raport zatytułowany "Przyszłość nabywania towarów" (The Future of Purchasing Supply), opublikowany przez Centrum Zaawansowanych Studiów nad Nabywaniem (CAPS - Centre for Advanced Purchasing Studies), w którym zamieszczony został ranking priorytetów w działalności związanej z nabywaniem. Podejście strategiczne do ustalania źródeł zaopatrzenia (Strategic Sourcing) zostało wymienione zaraz za e-commerce  i zarządzaniem kosztami.

Czym jest Strategic Sourcing i dlaczego jest takie ważne? W istocie jest to szukanie takich źródeł zaopatrzenia, które gwarantowałyby najwyższą wartość oferowanych dóbr, najniższe koszty całkowite oraz najwyższy poziom obsługi przy zapewnieniu materialnej dostępności istotnej dla produkcji. Proces ten obejmuje wszystkie czynności związane z cyklem zaopatrzeniowym: od specyfikacji produktu do fakturowania i zapłaty za dobra czy usługi. Wymaga on zaangażowania służb zaopatrzenia tak wcześnie, jak jest to tylko możliwe, by wartość oraz koszty mogły być brane pod uwagę przy podejmowaniu każdej decyzji związanej z określeniem źródła zaopatrzenia (por. rys.1).

Decyzje zaopatrzeniowe są obecnie bardziej kompleksowe niż kiedykolwiek. Czasy, kiedy wystarczającym był wybór dostawcy według kryterium najniższych kosztów, dawno odeszły w zapomnienie. Strategic Sourcing znaczy więcej niż redukcja kosztów - ma wpływ na poziom osiąganych przez firmę  przychodów (uwzględniając oddziaływanie na wzrost poziomu obsługi klienta ).
Wraz ze wzrostem konkurencji, pojawia się konieczność nawiązywania ścisłej współpracy z dostawcami, już na etapie projektowania nowego wyrobu. Celem tych działań jest przede wszystkim przystosowanie się do szybkiej reakcji na zmienne zapotrzebowanie i redukcja kosztów. Na przykład: współpraca pomiędzy dostawcą a odbiorcą zmniejsza potrzebę utrzymywania wielkich magazynów i umożliwia elastyczne dostawy do zmieniającego się profilu produkcji.

Korzyści płynące ze Strategic Sourcing, takie jak: wzrost jakości, większa szybkość i pewność realizacji zamówień, stają się tak samo ważne jak skrócenie czasu (produkcji i cyklu realizacji zamówień), zmniejszenie kosztów utrzymania zapasów i ryzyka wystąpienia niedoborów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 grudzień 2007 10:40
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

Na początku kwietnia br., FedEx Express, największa na świecie firma świadcząca usługi przewozów ekspresowych i...

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj