logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

System WMS w Coty Polska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coty Polska jest częścią istniejącego od ponad 100 lat międzynarodowego koncernu, który prowadzi działalność w 91 krajach, a na polskim rynku detalicznym kosmetyków jest jednym z czterech największych graczy. Firma ma wiodącą pozycję rynkową w takich segmentach, jak: dezodoranty, zapachy, kosmetyki do makijażu, czy żele pod prysznic. W portfolio Coty Polska są zarówno kosmetyki prestiżowe marek: Calvin Klein, Davidoff, Lancaster, Joop, Jil Sander, jak i kosmetyki masowe i semiselektywne, między innymi: Adidas, Astor, Rimmel, Miss Sporty, Kate Moss, Kylie Minogue, The Beckmans, Esprit, Celin Dion i Pierre Cardin.

Coty Polska realizuje zamówienia na zlecenie tysięcy mniejszych i większych sklepów oraz hurtowni, które zawierają artykuły charakteryzujące się nie tylko znaczną różnorodnością gabarytów i opakowań, ale także różnymi wersjami językowymi opakowań oraz różnymi wymaganiami klientów, co do sposobu pakowania produktów, etykietowania jednostek wysyłkowych, przygotowania list ładunkowych i dokumentów wysyłkowych, organizacji samej wysyłki itp. Przeprowadzone przez ostatnie kilka lat zmiany w strategii dystrybucji związane były z otwarciem granic po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Zdaniem Leszka Szelerskiego, Logistic Director Eastern Europe Coty Inc., firma szybko zdała sobie sprawę z faktu, że do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej przyczynia się jakość i efektywność kosztowa sieci dystrybucji. Z doświadczeń w Europie Zachodniej wynikało, że centralizacja logistyki pozwala na synergię kosztów oraz większą efektywność w wykorzystaniu dostępnych zasobów. Z drugiej strony budowa nowoczesnego centrum logistycznego, zgodnie z najnowocześniejszymi standardami światowymi, jest przedsięwzięciem kosztowym, które warto podjąć jedynie wtedy, gdy korzysta ona z tak zwanej ekonomii skali, będącej gwarantem efektywności. Co jest możliwe, gdy zasięg inwestycji jest ponadnarodowy. Optymalna lokalizacja została obliczona na podstawie wielkości strumieni materiałów w dostawach door-to-door do regionów dystrybucji, reprezentowanych przez kody pocztowe. Z obliczeń dokonanych przez firmę Miebach Logistik wynikało, że najbardziej odpowiedni jest region obejmujący styk granic Polski, Słowacji i Czech. Nowe centrum dystrybucyjne zastąpiło dotychczas działające 3 centra dystrybucji Coty Eastern Europe: Raszyn pod Warszawą, Kladno (Czechy) i Nitra (Słowacja). Z Bielska-Białej, już bez żadnych pośredników, zaopatrywane są sklepy w Polsce, w Czechach i na Słowacji, gdzie niemal 100% perfumerii objęte jest nowo powstałym systemem dystrybucji.

Magazyn
W Bielsku-Białej zbudowano magazyn o powierzchni ponad 16 000 m kw. Został on wyposażony w 3 rodzaje regałów. Regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp wózków widłowych. Poziom zerowy tych regałów wykorzystywany jest do kompletacji produktów w opakowaniach zbiorczych. Korytarze regałowe zostały tak dobrane, aby umożliwiały bezpieczną kompletację i mijanie się dwóch wózków, operujących w jednym korytarzu jednocześnie. Konstrukcja tych regałów jest standardowa, ale zastosowano specjalne kotwy montowane z użyciem wypełniania epoksydowego, które mocują profile stalowe do podłoża, zapewniając ich stabilną pracę. Regały półkowe służą do składowania zapasów artykułów wolnorotujących oraz do kompletacji w sztukach. Towary znajdują się w kartonach ułożonych na pięciu poziomach półek. Rozwiązanie takie zapewnia łatwy dostęp i możliwość kompletacji ze wszystkich poziomów półek. Regały te zostały ustawione na poziomie podłogi magazynu i antresoli. Dzięki temu uzyskano optymalne wykorzystanie kubatury magazynu, przy zachowaniu ergonomicznej wysokości regału (poziom górnej półki 1,65 m).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 październik 2012 11:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj