logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dylematy finansowania infrastruktury transportowej w formule PPP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W ostatnich dekadach ekonomiści zajmujący się problematyką infrastruktury transportowej prezentują pogląd, iż infrastruktura ta nie jest już postrzegana jako towar publiczny, a zatem nie powinna być dostarczana tylko przez państwo. Głównym politycznym celem zaangażowania sektora prywatnego w inwestycje transportowe jest przyciągnięcie dodatkowych funduszy od inwestorów prywatnych, a tym samym odciążenie budżetów publicznych.
Koncepcja partnerstwa publiczno - prywatnego (PPP) od kilkunastu lat jest prezentowana jako dobra alternatywa do finansowania infrastruktury transportowej przez państwo. Nadzieje związane z tą formułą stały się szczególnie zauważalne w ostatnim dziesięcioleciu, w sytuacji trudności sektora finansów publicznych. Partnerstwa publiczno - prywatne wspomagają finanse publiczne, stanowiąc dodatkowe źródło kapitału.
W konsekwencji powyższych uwarunkowań polityka UE zmierza w kierunku zachęcania państw do korzystania z koncepcji PPP, jako ważnej i w pełni uzasadnionej formuły współpracy sektora prywatnego i publicznego. Świadczą o tym kolejne dokumenty i komunikaty ustawodawstwa europejskiego oraz opracowania przygotowywane przez Komisję Europejską. Można w tym miejscu przywołać tylko wybrane z nich, na przykład Strategię Lizbońską z 2000 roku, komunikaty Komisji z 2004 oraz 2009 roku w sprawie wspierania inwestycji publiczno - prywatnych czy ,,Przewodniki’’ publikowane w kolejnych latach - 2003, W przedsięwzięciach PPP instytucja publiczna i sektor prywatny zachowują własną hierarchię celów i obowiązków oraz współpracują na podstawie jasno sformułowanego podziału ryzyka i zobowiązań.
Rezultatem tej współpracy powinien być niższy koszt przedsięwzięcia i wyższa jakość usług, aniżeli w przypadku ich finansowania w tradycyjny sposób - ze środków publicznych. Implementacja PPP przybiera różne formy i struktury, w zależności od specyfiki i charakteru inwestycji. Jedną z wykorzystywanych w praktyce form PPP są koncesje udzielane inwestorom prywatnym, które będą przedmiotem dalszej analizy.
Pierwsze koncesje na budowę i eksploatację autostrad w Polsce zostały przyznane już w 1997 roku.
W kolejnych latach pojawiały się projekty PPP, zarówno w obszarze infrastruktury transportowej, jak i w innych sferach gospodarki. Jednakże większości przedsięwzięć, pomimo ciągłego podkreślania zalet i efektów PPP, towarzyszyły problemy. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj