logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Instytuty badawcze, polityka innowacje, unia europejska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Referat dotyczy problematyki związanej z funkcjonowaniem instytutów badawczych. Artykuł porusza kwestię roli zadań resortowych placówek badawczych po okresie transformacji ustrojowej. W referacie opisano udział organizacji badawczych w projektach unijnych, ich współpracę z przedsiębiorstwem, również możliwości kształcenia wykwalifikowanej kadry specjalistów.
1. WSTĘP
“Gospodarka oparta na Wiedzy” (GOW) to hasło Wspólnoty Europejskiej, zawarte w wielu strategicznych dokumentach zarówno unijnych, jak i polskich. GOW jest wiedzą tworzoną, wykorzystywaną i przekazywaną efektywnie przez wiele podmiotów gospodarczych, takich jak przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, społeczności lokalne, wreszcie przez pojedynczą jednostkę. Podstawą GOW są badania, innowacje, edukacja i społeczeństwo informacyjne.
W 2000 roku Parlament Europejski przyjął projekt tzw. “Strategii Lizbońskiej”, której celem było przekształcenie
Europy w najbardziej dynamiczny i konkurencyjny gospodarczo region świata. Założono w nim dokonanie zmian w polityce gospodarczej państw członkowskich oraz przyspieszenie rozwoju w oparciu o mocno rozwinięte i szeroko zakrojone badania naukowe. Ich wyniki miały zostać wykorzystane przez gospodarkę krajów europejskich.
Realizację celów Strategii założono w perspektywie 2010 roku. Osiągnięty rozwój naukowy miał skutkować głównie w inwestycjach przemysłowych.
Niestety Strategii nie udało się zrealizować z sukcesem. Już w 2004 roku specjalny zespół powołany przez Komisję
Europejską opracował raport podsumowujący dotychczasowe rezultaty strategii oraz oceniający - negatywnie - zakres jej wdrożenia. Jako główne przyczyny niepowodzenia wskazano: zbyt obszerny program, słabą koordynację, sprzeczne cele, brak politycznej determinacji ze strony Państw Członkowskich oraz niski poziom koordynacji między poszczególnymi państwami. Jak się okazało wydatki na badania naukowe w krajach Unii Europejskiej osiągnęły poziom średnio około 1,9
% PKB i od lat nie wykazują tendencji rosnącej, pomimo iż strategia przewidywała osiągnięcie w roku 2010 poziomu 3 procent.
W marcu 2010 roku ukazał się nowy dokument przyjęty przez Komisję Europejską o nazwie “Europa 2020”, który jest kontynuacją Strategii Lizbońskiej. (...)

Artykuł zawiera 19414 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

OT Logistics wspiera promocyjny rejs barki Wisłą z Gdańska do…

OT Logistics wspiera promocyjny rejs barki Wisłą z Gdańska do Warszawy

Grupa OT Logistics wspiera inicjatywę promocyjnego towarowego rejsu Wisłą z Gdańska do Warszawy, który ma...

Nowa marka na rynku TSL

Nowa marka na rynku TSL

Wraz z początkiem kwietnia br., na rynku TSL pojawił się nowy gracz - firma VIAON....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj