logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Instytuty badawcze, polityka innowacje, unia europejska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Referat dotyczy problematyki związanej z funkcjonowaniem instytutów badawczych. Artykuł porusza kwestię roli zadań resortowych placówek badawczych po okresie transformacji ustrojowej. W referacie opisano udział organizacji badawczych w projektach unijnych, ich współpracę z przedsiębiorstwem, również możliwości kształcenia wykwalifikowanej kadry specjalistów.
1. WSTĘP
“Gospodarka oparta na Wiedzy” (GOW) to hasło Wspólnoty Europejskiej, zawarte w wielu strategicznych dokumentach zarówno unijnych, jak i polskich. GOW jest wiedzą tworzoną, wykorzystywaną i przekazywaną efektywnie przez wiele podmiotów gospodarczych, takich jak przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, społeczności lokalne, wreszcie przez pojedynczą jednostkę. Podstawą GOW są badania, innowacje, edukacja i społeczeństwo informacyjne.
W 2000 roku Parlament Europejski przyjął projekt tzw. “Strategii Lizbońskiej”, której celem było przekształcenie
Europy w najbardziej dynamiczny i konkurencyjny gospodarczo region świata. Założono w nim dokonanie zmian w polityce gospodarczej państw członkowskich oraz przyspieszenie rozwoju w oparciu o mocno rozwinięte i szeroko zakrojone badania naukowe. Ich wyniki miały zostać wykorzystane przez gospodarkę krajów europejskich.
Realizację celów Strategii założono w perspektywie 2010 roku. Osiągnięty rozwój naukowy miał skutkować głównie w inwestycjach przemysłowych.
Niestety Strategii nie udało się zrealizować z sukcesem. Już w 2004 roku specjalny zespół powołany przez Komisję
Europejską opracował raport podsumowujący dotychczasowe rezultaty strategii oraz oceniający - negatywnie - zakres jej wdrożenia. Jako główne przyczyny niepowodzenia wskazano: zbyt obszerny program, słabą koordynację, sprzeczne cele, brak politycznej determinacji ze strony Państw Członkowskich oraz niski poziom koordynacji między poszczególnymi państwami. Jak się okazało wydatki na badania naukowe w krajach Unii Europejskiej osiągnęły poziom średnio około 1,9
% PKB i od lat nie wykazują tendencji rosnącej, pomimo iż strategia przewidywała osiągnięcie w roku 2010 poziomu 3 procent.
W marcu 2010 roku ukazał się nowy dokument przyjęty przez Komisję Europejską o nazwie “Europa 2020”, który jest kontynuacją Strategii Lizbońskiej. (...)

Artykuł zawiera 19414 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj