logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczeństwo żywności i odpowiedzialność producentów rolnych w świetle wdrażania wymogów wzajemnej zgodności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od 2004 roku, wraz z reformą Wspólnej Polityki Rolnej, otrzymywanie płatności bezpośrednich w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej zostało powiązane z przestrzeganiem przez rolników określonych wymogów. Mechanizm ten nazwano wzajemną zgodnością (cross-compliance) i oznacza on, że producent rolny musi spełniać wymogi, aby uzyskać płatności bezpośrednie w pełnej kwocie.
Podstawowym wymogiem dla rolników jest przestrzeganie zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, a także wymogów w zakresie całościowego zarządzania gospodarstwem rolnym [12].
Całościowe zarządzanie gospodarstwem rolnym obejmuje przede wszystkim proces wytwarzania żywności wraz z wszystkimi jej etapami (pozyskiwanie płodów rolnych, przechowywanie, dystrybucja).
Wymogi wzajemnej zgodności ujęto w trzy tzw. obszary: A, B i obszar C [7]. Na tzw. obszar A składają się zasady ochrony środowiska naturalnego, na obszar B - wymogi bezpieczeństwa żywności i pasz produkowanych w gospodarstwach, a także zasady ochrony zdrowia zwierząt i roślin, a w obszarze
C umieszczono warunki dobrostanu zwierząt. W Polsce wymogi obszaru A obowiązują od 2009 roku, obszaru B od 2011, a obszar C będzie obowiązywać od 2013 roku.
Z tytułu nie przestrzegania wymogów nakładane na rolnika są sankcje w postaci obniżenia całkowitej kwoty płatności, którą otrzymują [6,5]. W przypadku zaniedbania nie wynikającego z winy rolnika następuje obniżenie całkowitej kwoty płatności bezpośrednich o 3%, przy czym w przypadku wystąpienia drobnych niezgodności procent ten może zostać obniżony do 1% za tzw. drobne niezgodności. Natomiast w sytuacji stwierdzenia niezgodności celowej redukcja płatności może wynieść od 20% do 100% kwoty dopłat, co oznacza wykluczenie rolnika z systemu płatności bezpośrednich [3]. Unia Europejska przywiązuje szczególną wagę do niezgodności, które mogą stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla zdrowia konsumentów [16,9]. Tak więc w przypadku zdiagnozowania niezgodności dotyczących bezpieczeństwa żywności, procent sankcji nie może być pomniejszony, co oznacza, iż tego typu nieprawidłowości nie mogą zostać uznane za drobne niezgodności. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj